Strona główna / Lokalne / Oszuści znowu próbują okradać naszych seniorów

Oszuści znowu próbują okradać naszych seniorów

Masz w swojej rodzinie starszą osobę? Ten apel kierujemy przede wszystkim do młodego pokolenia. Ostrzeżcie swoich rodziców i dziadków przed oszustami, którzy tylko czyhają na ich emerytury i renty. W ostatnich dniach oszuści próbowali okraść kilku seniorów ze Świnoujścia.

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy w ostatnich dniach usiłowali wejść w posiadanie oszczędności świnoujskich seniorów. Przestępcy, dzwoniąc na telefon stacjonarny, najpierw podają się za członków rodziny, wypytują o posiadane sumy pieniędzy, konto w banku, rozłączają się, po czym ponownie dzwonią, tym razem podając się za policjantów rozpracowujących grupę oszustów.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw metodą „na wnuczka” i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest oszustwo „na policjanta”.

– Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. To nowa metoda oszustów, którzy naciągają swoje ofiary. Mechanizm działania jest taki sam jak w metodzie „na wnuczka”. Zmienia się tylko historyjka opowiadana starszym ludziom – mówi st. asp. Beata Olszewska ze świnoujskiej policji.

Jak działają sprawcy?

Sprawcy najpierw wykonują telefon, podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Tłumaczą zmieniony głos chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Następnie proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, na zakup samochodu albo wakacji w promocyjnej cenie.

Oszuści są bezwzględni – umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby.

– Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna osoba, podając się za funkcjonariusza Policji lub CBŚ – opowiada schemat działania oszustów st. asp. Beata Olszewska ze świnoujskiej policji.

Przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszust został namierzony. Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.

„Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i dzwonić na Policję. Głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

W minionych dniach w Świnoujściu pojawili się oszuści, którzy usiłowali oszukać kilka starszych osób. Sygnały o nich dotarły do policjantów od seniorów, którzy odebrali podobny telefon.

– Na szczęście seniorzy byli czujni i w porę zorientowali się, że dzwoniąca do nich osoba nie jest tą, za którą się podaje. Jednak oszuści mogą ponawiać swoje próby, póki nie osiągną zamierzonego celu, dlatego świnoujscy policjanci apelują do seniorów o rozsądek – mówi st. asp. Beata Olszewska ze świnoujskiej policji.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Spotykamy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu. Wykorzystujmy okoliczności – tak rodzinne obiady, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

O każdej próbie takiego wyłudzenia pieniędzy czy innego działania na szkodę starszej osoby należy natychmiast powiadomić dyżurnego komendy policji pod nr 997 lub 112.

Zobacz również

Spłoszony koń uciekał uciekał ulicami Świnoujścia

W niedzielne popołudnie policjanci, patrolując rejon Wybrzeża Władysława IV, dostrzegli machającą kobietę, która poinformowała ich, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.