Strona główna / Kultura / Koncert pięknej muzyki romantycznej w mistrzowskim wykonaniu
Foto: Jerzy Piórski

Koncert pięknej muzyki romantycznej w mistrzowskim wykonaniu

Kolejny upalny dzień, gorący wieczór i świątynia wypełniona publicznością. Pięknym słowem o muzyce, w nastrój koncertu wprowadził słuchaczy ks. Bogusław Gurgul – nowy proboszcz parafii, która jest współorganizatorem festiwalu.

Tym razem na świnoujskich organach kościoła pw. Chrystusa Króla grał (po raz pierwszy w Polsce) Simon PEGUIRON – organista, pianista i kompozytor ze Szwajcarii. Na program koncertu złożyły się utwory niemieckich i francuskich kompozytorów epoki romantyzmu.

Urodzony w 1980 roku S. Peguiron rozpoczął koncert potężnym, wirtuozowskim Preludium i spokojną fugą g-moll J. Brahmsa. Już wykonanie tego utworu zapowiadało, że to świetny organista. Kunszt gry ukazał grając, z cyklu 6 etiud w formie kanonu, melodyjną nr 2 i rytmiczną, wymagającą doskonałej techniki gry nr 5 R. Schumanna oraz wspaniale zagrane Preludium, fugę i wariację C. Francka. Nie zabrakło Sonaty c-moll op.65, nr 2, utworu F. Mendelssohna – Bartholdiego, zagranej w stylu J.S. Bacha ale z romantyczną fantazją i młodzieńczym polotem. Burzą oklasków nagrodzono to wykonanie. W nastroju zadumy słuchano Epitafium i pięknego Impromptu z cyklu 24 utworów fantazyjnych L. Vierna.

Koncert kończyła Improwizacja autorstwa Simona Peguiron’a , w romantycznym stylu, w formie 3-częściowej Sonaty. Piękny utwór, niezwykle trudny technicznie, precyzyjnie zagrany,

…”miałam wrażenie, że wspinam się po drabinie do nieba”, powiedziała p. Iwona z Poznania, prosząc po koncercie o przekazanie tych słów artyście.

Kilka długich minut trwała owacja na stojąco. W podziękowaniu za tak gorące przyjęcie, Simon Peguiron wykonał na bis vivace – finałowy fragment swojej improwizacji.

Koncert pięknej romantycznej muzyki w mistrzowskim wykonaniu.

MP, foto JP.

Zobacz również

Wernisaż w Galerii Art: „Pocztówki ze Świnoujścia 69”

Miejski Dom Kultury w Świnoujściu zaprasza do Galerii Art na wystawę grafik „Pocztówki ze Świnoujścia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.