Strona główna / Kultura / Finałowy koncert od Bacha do muzyki XXI wieku

Finałowy koncert od Bacha do muzyki XXI wieku

W ostatni piątkowy sierpniowy wieczór świątynia pw. Chrystusa Króla wypełniła się publicznością, którą ciepło powitał ks. Bogusław Gurgul – proboszcz parafii, współorganizator Festiwalu.

W aurę muzycznego koncertowego wieczoru wprowadzili słuchaczy dwaj znakomici wirtuozi; Roman PERUCKI – organista i Łukasz DŁUGOSZ – flecista, grając Sonatę E-dur J.S. BACHA. Był to piękny dialog dwóch instrumentów. W części II – Allegro, Bach postawił fleciście duże wymagania, z których Ł. Długosz wywiązał się znakomicie. Chociaż na plan pierwszy wybijał się aksamitny dźwięk fletu, to współbrzmienie i harmonia utworu były zachwycające.

Bardzo rzadko graną (jedyną w organowej twórczości Bacha) Passacaglię c-moll porywająco solo na organach zagrał R. Perucki, co publiczność nagrodziła gromkimi brawami.

Kolejny utwór – zagrany w duecie – Sonata na flet Hermana SCHROEDERA, niemieckiego kompozytora XX wieku, trudna w odbiorze, zróżnicowana w nastroju została ciepło przyjęta.

W zupełnie innym nastroju, zagrana w duecie, była melodyjna, nostalgiczna w wyrazie Medytacja francuskiej kompozytorki przełomu XIX i XX wieku Cecil, Luizy CHAMINADE.

art-wieczory2Porywająco, solo na organach zagrał R. Perucki Intermezzo z Symfonii organowej nr 7 A-dur, op.45 F. Nowowiejskiego oraz Preludium i fugę BACH – Menuet współczesnego kompozytora i organisty Zbigniewa KRUCZKA.

Program koncertu kończyła, zagrana w duecie 3-częściowa, poprzedzona organowym wstępem Sonata libera, kompozycja z 2013 roku Janusza BIELECKIEGO. Ten piękny utwór, z wzrusza-jącą cz. II Largo nagrodzono burzą oklasków. Artyści na bis raz jeszcze zagrali tą piękną cz. II Largo, a gdy ucichły ostatnie dźwięki utworu publiczność poderwała się z miejsc i długo, owacyjnie oklaskiwała artystów. Piękny koncert po mistrzowsku zagrany był ucztą nie tylko dla ucha, ale i dla ducha.

Koncert ten kończył Festiwal – były więc podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w organizacji i dobrym przebiegu festiwalu. Ks. Bogusław Gurgul – proboszcz parafii, z nadzieją, że spotkamy się za rok , oficjalnie zamknął XVII Świnoujskie Wieczory Organowe.

foto JP-TPŚ, tekst MP

Zobacz również

Ranne ptaki i ssaki są leczone w Warnowie

Podobnie, jak w poprzednich latach, miasto ma umowę na leczenie, rehabilitację, żywienie oraz okresową opiekę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.