Strona główna / Lokalne / Kto posprząta plac przed dworcem kolejowym?
Przy placu brakuje śmietniczek. Ludzie wolą niedopałki papierosów wyrzucać na ziemię. Foto: Wojciech Basałygo

Kto posprząta plac przed dworcem kolejowym?

Leżące na ziemi niedopałki papierosów, puszki po napojach, papiery. Tak wygląda część placu i okolica przy dworcu kolejowym w Świnoujściu. Najbardziej zanieczyszczonym miejscem na placu są przystanki  firm zajmującym się przewozem pasażerów busami. – Czas najwyższy by władze miasta tym miejscem się zajęły – uważają czytelnicy. Okolica dworca to miejsce w którym po raz pierwszy przybywający do Świnoujścia stykają się miastem. Jak się okazuje sprawa porządków na placu jest bardziej skomplikowana. Nie wiadomo do końca do kogo plac należy.

Otoczenie przeprawy promowej tez nie należy to najczystszych.  Foto: Wojciech Basałygo
Otoczenie przeprawy promowej tez nie należy to najczystszych. Foto: Wojciech Basałygo

Według informacji Urzędu Miasta w Świnoujściu plac przed dworcem kolejowym należy do Skarbu Państwa i został w całości przekazany w wieczyste użytkowanie PKS Kamień Pomorski. Jak wyjaśnia Teresa Stasińska Kierownik Działu Przewozów PKS Kamień Pomorski „Do PKS Kamień Pomorski należy tylko część placu. Jest to miejsce gdzie usytuowano przystanki autobusów PKS. W tej części plac jest sprzątany codziennie. Aby utrzymać porządek w tym miejscu, zatrudniona została osoba, która ma obowiązek codziennego sprzątania części placu należącego do PKS. Tyle PKS Kamień Pomorski”

Aby ustalić dalszych użytkowników redakcja próbowała się skontaktować z firmą przewozową Emilbus, która zajmuje sporą część placu i właśnie w tym miejscu panuje nieporządek. Mija już ponad tydzień i odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Zatem, do kogo należy plac i kto powinien na nim utrzymywać porządek? Może nasz apel to wyjaśni.

Ławki upodobali sobie szczególnie bezdomni. Nie tak powinno wyglądać miejsce z którym stykają się turyści. Foto: Wojciech Basałygo
Ławki upodobali sobie szczególnie bezdomni. Nie tak powinno wyglądać miejsce z którym stykają się turyści. Foto: Wojciech Basałygo

Według informacji Urzędu Miejskiego plac przed dworcem w przyszłości ma zostać przebudowany i ma się stać miejscem przesiadkowym dla podróżnych, którzy przyjadą do Świnoujścia. W przyszłości plac zostanie skomunikowany ze ścieżkami rowerowymi, powstanie też piętrowy parking. Przebudowa ma zostać sfinansowana z pieniędzy  unijnych oraz miejskich.

Jednak do czasu przebudowy o porządki trzeba dbać i dobrze by kompetentne instytucje zwróciły baczniejszą uwagę  na miejsce gdzie czystość powinna dominować!

Tekst: Andrzej Wiśniewski

Zobacz również

Międzyzdroje. Wszystkie kąpieliska są bezpieczne i stale kontrolowane

Na chwilę obecną w Międzyzdrojach nie ma skażeń naszych wód – Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. …

7 komentarzy

  1. Hahahaha… A przypomnę wszystkim, jak mówiono że bezdomnych nie ma… ehh a ten cały syf to wszyscy robią

  2. Często nie lepsza sytuacja jest na dworcu PKP. Pracownik raz na jakiś czas ogarnia, jednak zimą to tragedia

  3. nadal jest to miasto, wiec miasto powinno dbac o takie tereny

  4. ja bym wybrał inną ławkę do spania

  5. Każdy tam, gdzie parkuje, to powinien dbać o otoczenie. Najbliżej są właściwie właściciele TAXi – więc jaki wniosek?

  6. Zapewne teren należy do Urzędu Miasta. Jednak jak zwykle próbują w coś grać i przerzucać się winną.
    Dworzec PKP i PKS powinny zostać połączone. Jeden zarządca powinien za wszystko odpowiadać. W tej chwili mamy kilkanaście film, które będą nawzajem się przerzucać. A bałagan jest nie wiarygodny a do tego ci bezdomni. Nie miła wizytówka miasta

  7. Proste i logiczne. Nowy dworzec potrzebny jest, do tego ochrona i kamery. I naucza sie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.