poniedziałek , 28 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / Popłynęli Starą Świną. Ruszyli z przystani żeglarskiej w Łunowie

Popłynęli Starą Świną. Ruszyli z przystani żeglarskiej w Łunowie

W sobotę 3 października obył się XI Międzyszkolny Rekreacyjno-Turystyczny Rajd Żeglarsko-Kajakowy po Rozlewisku Starej Świny – „STAROSWIN”. Bazą rajdu była przystań żeglarska w Łunowie. Liczba uczestników przekroczyła 110 osób; wśród nich były reprezentacje szkół z nauczycielami-opiekunami, również przybyli rodzice niektórych uczestników. Obecna była dyrekcja Zespołu Szkół Morskich, która jest organizatorem tych imprez. Pani Dyrektor – Marzena Baranowska – dokonała otwarcia imprezy, przywitała serdecznie uczestników, życząc im przyjemnego uczestnictwa w rajdzie. Przybył również zaproszony przedstawiciel Wolińskiego Parku Narodowego Pan Jan Magda, który później, przy ognisku, prowadził ciekawą pogadankę ekologiczną.

art-2Pogoda charakteryzowała się silną mgłą, przy której widoczność była bardzo ograniczona. Na Jezioro Wicko Wielkie wypłynęły mieczowe jachty żaglowe, łodzie wiosłowe oraz kajaki. Patron Żeglarzy św. Mikołaj zadziałał skutecznie: po kilkunastu minutach od wypłynięcia mgła opadła i pojawiło się słońce.

Po pływaniu uczestnicy powrócili na przystań, gdzie czekała na nich grochówka i kiełbaski do pieczenia na ognisku. Przy ognisku swoje opracowania przedstawili: Szkoła Podstawowa nr 6, Gimnazjum Publiczne nr 1, Gimnazjum Publiczne nr 2, Zespół Szkół Morskich oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I.

Opracowania były ciekawe i dobrze przygotowane. Grupa z Gimnazjum Publicznego nr 2 zaskoczyła wszystkich, przedstawiając wykonany przyrząd, stosowany w nawigacji już kilka tysięcy lat wstecz, do pomiaru kątów położenia Słońca lub gwiazd, na d horyzontem. Przyrząd był wyskalowany i nadawał się do mierzenia kątów. W starożytności zwany był „Laską Jakuba”.

Pani Dyrektor wręczyła reprezentantom szkół dyplomy i puchary. Uczestnicy imprezy otrzymali również kubeczki pamiątkowe i plakietki. Rajd „Staroświn” przebiegł wspaniale.

Zobacz również

Jest sobota, jest parkrun

Kolejna sobota rozpoczęła weekendowy wypoczynek i choć poranek rozsnuł wokół wyspy mgłę białą i gęstą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.