Strona główna / Kultura / Kontrabas wstrząsnął publicznością

Kontrabas wstrząsnął publicznością

Wirtuozeria na najwyższym poziomie, muzykalność, wrażliwość na szlachetne brzmienie instrumentów to wszystko zaprezentowali muzycy podczas kolejnej edycji Uznamskiego Festiwalu Muzyki, który odbył się 7 października w sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu W koncercie udział wzięli. Znana i uznana Balitc Neopolis Orchestra ze Szczecina oraz fińska kontrabasistka Kartis – Maria Laponiemi. Orkiestrę poprowadził skrzypek Tomasz Tomaszewski.

Motywem przewodnim tegorocznego Uznamskiego Festiwalu Muzyki jest Finlandia, dlatego tytuł tegorocznego koncertu to „Most Dźwięku Szczecin – Helsinki” Dlaczego akurat Finlandia? Uznamski Festiwal Muzyki promuję muzykę krajów leżących w Basenie Morza Bałtyckiego. Wcześniej prezentowana była muzyka polska z Chopinem na czele, prezentowana była też muzyka Estonii, oraz Niemiec. W tym roku solistką koncertu w Świnoujściu była Kartis-Maria Laponiemi jedna z najzdolniejszych kontrabasistek fińskich młodego pokolenia. Artystka, na co dzień gra w jednej z najlepszych europejskich orkiestr symfonicznych – Orkiestrze Filharmoników Berlińskich.

art-orkiestraPomimo, że artystka gra na instrumencie, który rzadko występuje, jako instrument solowy znakomicie sobie z nim poradziła prezentując znakomitą technikę oraz muzykalność. Artystka perfekcyjnie potrafiła wydobyć bardzo liryczne brzmienia prezentując przy tym wirtuozerię, która, została doceniona barwami przez muzyków orkiestry jak poprzez licznie zgromadzoną publiczność. Na uwagę zasługuje też Baltic Neopolis Orchestra. Młodzi kameraliści ze |Szczecina zaprezentowali znakomite zgranie, precyzję wykonania utworów oraz wrażliwość muzyczną. Przypomnijmy też, że muzycy BNO zasilają orkiestrę Filharmonii Szczecińskiej dodając jej blasku brzmieniowego.

W tym roku indywidualnością Uznamskiego Festiwalu Muzyki została Kartis – Maria Laponiemi , która została wyróżniona – „Uznamską Nagrodą Muzyczną Fundacji Oscara i Very Ritter.”Uznamski Festiwal Muzyki to impreza muzyczna, która odbywa się po obu stronach granicy i gromadzi od kilku lat znakomitych muzyków młodego pokolenia odważnie dobijających się do drzwi z napisem kariera. A, że tak jest świadczy o tym udział młodych artystów z Filharmonii Berlińskiej, muzyków spoza Europy oraz najwybitniejsze talenty młodego pokolenia muzycznego krajów nadbałtyckich.

art-orkiestra3Zatem wielkie szczęście ma Świnoujście, że taki festiwal jesienią się w mieście odbywa przyciągając melomanów zarówno z Niemiec jak z Polski. Szkoda tylko, że w mieście tak znakomite wydarzenie muzyczne jest słabo reklamowane. Jeden mały plakacik w gablocie w okolicach MDK to chyba za mało by promować tak poważne wydarzenie kulturalne

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski

Zobacz również

101. parkrun dla Horsta

Pamiętacie, jak w dzieciństwie spędzaliście się każdą wolną chwilę na dworze? Zabawy poza domem były …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.