Strona główna / Lokalne / Policjanci w trosce o bezdomnych

Policjanci w trosce o bezdomnych

Zima zbliża się szybkimi krokami. Spadki temperatur stanowią dla osób bezdomnych poważne zagrożenie. Ważne jest, aby osoby takie wiedziały, że są dla nich miejsca, gdzie bezpiecznie mogą przetrwać mrozy. Świnoujscy policjanci będą docierać do bezdomnych i informować o placówkach świadczących pomoc w tym zakresie.

Trudne warunki atmosferyczne, spadki temperatur podczas jesieni oraz zimy mogą stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych. Świnoujscy policjanci nie zapominają o najbardziej potrzebujących. Jak każdego roku, przed okresem zimowym, wspólnie z innymi zaproszonymi do współpracy instytucjami, będą sprawdzać czy osoby bez domu są bezpieczne i czy nie potrzebują doraźnej pomocy. Ważne jest, aby osoby takie wiedziały, że są dla nich miejsca, gdzie bezpiecznie mogą przetrwać mrozy.

Mundurowi w ramach wykonywanych zadań będą systematycznie rozpoznawać miejsca, w których mogą przebywać bezdomni tj. altanki na ogródkach działkowych, kanały i węzły ciepłownicze, klatki schodowe oraz niezamieszkałe domy, czyli wszystkie te miejsca, gdzie bezdomni mogą się próbować chronić przed zimnym wiatrem, deszczem oraz mrozem. W przypadku napotkania takich osób będą proponować im pomoc ze strony specjalnych placówek. Policjanci będą informować o wolnych miejscach noclegowych w ogrzewalniach, schroniskach, gdzie mogą znaleźć pomoc w postaci ciepłego posiłku i schronienia. Ponadto będą przekazywali bezdomnym ulotki informujące o instytucjach, które mogą ich wesprzeć. Pomimo tego, że osoby bezdomne nie zawsze chcą skorzystać z oferowanej pomocy, policjanci będą ich jednak zapewniać, że w każdej chwili mogą z niej skorzystać.

Może zdarzyć się niestety również tak, że funkcjonariuszom nie uda się dotrzeć do wszystkich potrzebujących. Dlatego policjanci zwracają się do wszystkich z prośbą o reagowanie na to, co dzieje się wokół nas. Zainteresujmy się koczującymi w naszym otoczeniu bezdomnymi, ale także losem sąsiadów bądź innych osób, które są niepełnosprawne, samotne, w podeszłym wieku i wymagają pomocy.

Jeśli nie będziecie Państwo mogli im pomóc osobiście, poinformujcie Policję, Straż Miejską bądź Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Nie przechodźcie obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu. Reakcja ze strony przechodnia może uratować je przed wychłodzeniem bądź zamarznięciem. Noc spędzona jesienią czy zimą na wolnym powietrzu, przy dodatkowym osłabieniu organizmu, może się skończyć tragicznie.

Zgłoszenia na Policję można kierować pod alarmowe numery 997 lub 112.

Pamiętajmy, że bezdomność to nie zawsze wybór. Osoby bez domu, koczujące na terenie miasta, często chcą zmienić swój los i tylko od ludzi którzy pomogą im wyjść z tego życiowego zakrętu zależy, czy być może następną zimę spędzą w godnych warunkach. Nie bądźmy obojętni!

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Zobacz również

Turniej o Puchar Błękitnej Flagi

W minioną sobotę – tj. 25.06.2022 r. na boisku zewnętrznym przy Centrum Edukacji Zawodowej i …

Jeden komentarz

  1. Chodzą i bilety od prezydenta rozdają czy coś podobnego? Wikt i opierunek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.