Strona główna / Hobby / Nasi żeglarze zakończyli sezon

Nasi żeglarze zakończyli sezon

Liczne grono członków i sympatyków klubu oraz zaproszonych gości uczestniczyło w podsumowaniu sezonu żeglarskiego 2015. Pomimo mglistej aury i nisko wiszących chmur nastroje na terenie przystani były bardzo optymistyczne a panująca pośród zebranych atmosfera powodowała, że nikt nie marzł. Tradycyjnie odbyła się parada jachtów po wodach portowych z zaproszonymi uczniami z terenu gminy. Tym razem uczestnikami była młodzież z klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 oraz grupka harcerzy. Było ognisko, grochówka, wędzone bosmańskie śledzie i były szanty; tradycji stało się zadość.

W czasie części oficjalnej komandor klubu podziękował członkom za ich wkład pracy dla dobra naszej społeczności oraz całej gminy. W mijającym sezonie najważniejszym działaniem klubu była realizacja zadania publicznego miasta Świnoujście „Program Morskiego Wychowania Młodzieży”. W jego ramach przeprowadzonych zostało dziesięć wielodniowych rejsów po wodach Bałtyku, w których uczestniczyło 40 osób, uczniów szkół gminnych. Odbyło się czterdzieści kilkugodzinnych wyjść jachtów na Zatokę Pomorską mających charakter zapoznawczy i zachęcający dla przyszłych żaglarzy. Łącznie osiem osób w dwóch grupach uczestniczyło w rejsach na żaglowcach Fryderyk Chopin i Kapitan Borchardt. W klubie w sposób ciągły były i są prowadzone działania szkoleniowe dla młodzieży. Był to zatem sezon trudniejszy dla klubowej kadry w stosunku do lat ubiegłych, ale też dający w końcowym rozrachunku większą satysfakcję z osiągniętych rezultatów.

Uroczystości zaszczycił swoją obecnością wiceprezydent miasta Świnoujście Paweł Sujka, który wraz z komandorem JKMW Kotwica o/Świnoujście Romanem Nogalskim wręczył pamiątkowe medale młodym żeglarzom, uczestnikom tegorocznych rejsów. Szczególne podziękowania otrzymała kadra klubowa pełniąca funkcje opiekuńcze w stosunku do młodzieży, oraz wolontariusze. Na najwyższe uznanie zapracowali swoją postawą pedagodzy ze świnoujskich szkół: Agnieszka Żychska, Żaneta Łukasiewicz, Tomasz Stróżek, Michał Stefaniak, oraz instruktor żeglarstwa Hanka Żurawska. Ich działania w sposób bezpośredni przyczyniają się do powodzenia tego złożonego przedsięwzięcia. Doniosłym wydarzeniem było też uhonorowanie sześćdziesięciolecia czynnego uprawiania żeglarstwa przez kapitana jachtowego, szefa wyszkolenia żeglarskiego JKMW Kotwica o/Świnoujście Jana Walczaka. Janku jesteś wzorem dla wielu pokoleń żeglarzy, życzymy ci jeszcze stu lat pod żaglami!

Sezon był dla klubu i całej społeczności żeglarskiej w Świnoujściu naprawdę udany. Za kilka dni jachty będą slipowane, a my zajmiemy się planami na rok kolejny. I nie mamy wątpliwości, że przy dalszej współpracy z samorządem gminy i placówkami oświatowymi osiągniemy jeszcze lepsze rezultaty.

Aleksander Ochlik

Zobacz również

Rozładunek żurawia budowlanego. Deptak Słowackiego będzie zamknięty

Dziś (wtorek) od godz. 23.00 do jutra (środa) do godziny 5.00 rano mogą wystąpić czasowe …

Jeden komentarz

  1. Grupka harcerzy była oczywiście z ZHR 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.