Strona główna / Hobby / Nasi żeglarze zakończyli sezon

Nasi żeglarze zakończyli sezon

Liczne grono członków i sympatyków klubu oraz zaproszonych gości uczestniczyło w podsumowaniu sezonu żeglarskiego 2015. Pomimo mglistej aury i nisko wiszących chmur nastroje na terenie przystani były bardzo optymistyczne a panująca pośród zebranych atmosfera powodowała, że nikt nie marzł. Tradycyjnie odbyła się parada jachtów po wodach portowych z zaproszonymi uczniami z terenu gminy. Tym razem uczestnikami była młodzież z klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 1 oraz grupka harcerzy. Było ognisko, grochówka, wędzone bosmańskie śledzie i były szanty; tradycji stało się zadość.

W czasie części oficjalnej komandor klubu podziękował członkom za ich wkład pracy dla dobra naszej społeczności oraz całej gminy. W mijającym sezonie najważniejszym działaniem klubu była realizacja zadania publicznego miasta Świnoujście „Program Morskiego Wychowania Młodzieży”. W jego ramach przeprowadzonych zostało dziesięć wielodniowych rejsów po wodach Bałtyku, w których uczestniczyło 40 osób, uczniów szkół gminnych. Odbyło się czterdzieści kilkugodzinnych wyjść jachtów na Zatokę Pomorską mających charakter zapoznawczy i zachęcający dla przyszłych żaglarzy. Łącznie osiem osób w dwóch grupach uczestniczyło w rejsach na żaglowcach Fryderyk Chopin i Kapitan Borchardt. W klubie w sposób ciągły były i są prowadzone działania szkoleniowe dla młodzieży. Był to zatem sezon trudniejszy dla klubowej kadry w stosunku do lat ubiegłych, ale też dający w końcowym rozrachunku większą satysfakcję z osiągniętych rezultatów.

Uroczystości zaszczycił swoją obecnością wiceprezydent miasta Świnoujście Paweł Sujka, który wraz z komandorem JKMW Kotwica o/Świnoujście Romanem Nogalskim wręczył pamiątkowe medale młodym żeglarzom, uczestnikom tegorocznych rejsów. Szczególne podziękowania otrzymała kadra klubowa pełniąca funkcje opiekuńcze w stosunku do młodzieży, oraz wolontariusze. Na najwyższe uznanie zapracowali swoją postawą pedagodzy ze świnoujskich szkół: Agnieszka Żychska, Żaneta Łukasiewicz, Tomasz Stróżek, Michał Stefaniak, oraz instruktor żeglarstwa Hanka Żurawska. Ich działania w sposób bezpośredni przyczyniają się do powodzenia tego złożonego przedsięwzięcia. Doniosłym wydarzeniem było też uhonorowanie sześćdziesięciolecia czynnego uprawiania żeglarstwa przez kapitana jachtowego, szefa wyszkolenia żeglarskiego JKMW Kotwica o/Świnoujście Jana Walczaka. Janku jesteś wzorem dla wielu pokoleń żeglarzy, życzymy ci jeszcze stu lat pod żaglami!

Sezon był dla klubu i całej społeczności żeglarskiej w Świnoujściu naprawdę udany. Za kilka dni jachty będą slipowane, a my zajmiemy się planami na rok kolejny. I nie mamy wątpliwości, że przy dalszej współpracy z samorządem gminy i placówkami oświatowymi osiągniemy jeszcze lepsze rezultaty.

Aleksander Ochlik

Zobacz również

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

GAZ SYSTEM ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. …

Jeden komentarz

  1. Grupka harcerzy była oczywiście z ZHR 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.