Połącz się z nami

Lokalne

Honorowi obywatele podzielili radnych

Opublikowano

w dniu

Przy tak ważnej uchwale jak nadanie tytułu Honorowego Obywatela Świnoujścia nie powinno być takich podziałów. Radni Platformy Obywatelskiej jednak postanowili zamanifestować niezadowolenie z niektórych kandydatur. Podczas głosowania wstrzymywali się od głosu. Niektórym udało się zdeprecjonować zaszczytny tytuł.

Zanim jednak wybrano kandydatów, utworzono zespół z reprezentantów wszystkich klubów radnych. To on zaopiniował nazwiska. Nie wszyscy radni PO uczestniczyli w spotkaniach zespołu.

W tym roku kandydatami do nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świnoujście są: dr Władysław Borowski, Lechosław Goździk, Juliusz Hebel, Czesław Krygier, Zofia i Stanisław Kuglinowie,  ks. Kazimierz Matlak, Zdzisław Podkowski, Witold Rusakiewicz, Zdzisława Szczepańska, Janina Lech, Jerzy Porębski, prof. Kazimierz Kozłowski i Jerzy Zygmanowski.

Radnemu PiS Andrzejowi Mrozkowi nie spodobało się, że trzeba głosować imiennie. Na znak protestu nie uczestniczył w części głosowania dotyczącym żyjących kandydatów. Z kolei radny PO Jan Borowski stwierdził, że to nie rada powinna nadawać takie tytuły, a mieszkańcy w połączeniu z opinią historyków. Jego koledzy i koleżanka manifestując niezadowolenie – wstrzymali się od głosu.

Czytaj dalej
24 komentarze

24 Comments

 1. Anonim temu

  23 października 2015 na 14:17

  Nie rozumiem tej całej sytuacji. Z czego to wynika?

 2. zażenowany temu

  23 października 2015 na 13:19

  a gdzie cała sytuacja z biała różą ?
  Jak pan Borowski porównał panią Agatowską do Hitlera? Pokażcie to wszystkim, niech zobacza naszą wspaniała młodzież !

 3. Anonim temu

  23 października 2015 na 12:13

  a wiecie, że Hitler tez był honorowym obywatelem chociazby Szczecina? i chyba świnoujscia

  • Mieszkanka temu

   23 października 2015 na 23:12

   A czy wiesz drogi Anonimie, że to nie za czasów Polskiego Świnoujścia nadany został tytuł Honorowego Obywatelstwa Hitlerowi? Tak więc i owszem jest to fakt, ale nie mamy takiej możliwości aby to zmienić.

 4. Anonim temu

  23 października 2015 na 11:32

  Jest tyle narybków, tyle wartościowych osob w Platformie, które powinny dawno odejść i pójśc do Grupy morskiej lub gdzie indziej. Byle dalej od tego szamba, które wyprawia w tej chwili pan B…

 5. Anonim temu

  23 października 2015 na 10:05

  Nie popieram honorowego obywatelstwa. Lecz ta szopke, co zrobil pan Borowski to wskazalbym jako nagane.

 6. Anonim temu

  23 października 2015 na 09:08

  Skoro nie wszyscy radni PO nie uczestniczyli w pracach, to niech sie lepiej nie wypowiadaja 🙂

 7. Anonim temu

  23 października 2015 na 07:18

  Niech wszyscy zobacza wspanialy film pani Jablonskiej z PO na facebooku. Wszystko robione pod publiczke. Wszystko ustawione. Sztab wyborczy PO zadnej kreatywnosci i pomyslow. To co robicie to zwykla farsa i tyle 🙂

 8. PlatformaOszolomów temu

  22 października 2015 na 22:59

  Platformo, żegnaj! Wszyscy mówimy papa!
  Panie Borowski! Żegnamy, odleciał pan! papa !

 9. Anonim temu

  22 października 2015 na 22:47

  rada jest organem, wybranym przez obywateli w powszechnych wyborach. To znaczy, że reprezentują mieszkańców. Po co robić hece… PO zawsze potarfiło pokazać prawdziwą twarz, przy takich sytuacjach. POzamiatane i tyle

  • Anonim temu

   23 października 2015 na 11:53

   nie ważne czy PO, czy PIS, czy ZL… Tą gwardię trzeba wywalić i dać szanse innym ! Np Kukizowi !

 10. mieszkaniec temu

  22 października 2015 na 22:10

  Prawda zawsze w oczy kole. Czemu przed wyborami to rada zrobiła a nie w styczniu br lub po wyborach? Chodzi o to aby jedna osoba która chce być parlamentarzystą robi to aby dostać głosy od rodzin honorowych obywateli. Co się nie robi dla władzy. A radni PO bardzo dobrze postąpili ze wstrzymali się od głosu. A radny Buczynski niech nie mówi ze mamy się wstydzić na Borowskiego. To my się wstydzimy radnych SLD na czele z tym panem co robią aby mieć władzę. Panie Buczynski, Bartkowiak, Merchelski, Teterycz odejdzie na emeryturę a dajcie młodym rządzić a nie tylko przyssaliście się do koryta i oderwać się nie możecie. Wstyd i jeszcze raz wstyd mi za was.

  • Anonim temu

   23 października 2015 na 07:16

   Przeciez to pani Jablonska na rzecz kampani na tej sesji poruszyla takie tematy, aby przypodobac sie. 10 glosow do 1000 to chyba roznica 🙂 To my wstydzimy sie za radnych PO i ich niezwykle chamski byt zycia 😉

  • Anonim temu

   23 października 2015 na 09:13

   prace trwaja bardzo dlugo nad tym. Jeszcze dluzej, niz zostaly stworzone listy ZL. Troche logiki nie boli 🙂

  • Anonim temu

   23 października 2015 na 10:44

   co chwilę mamy wybory, więc kiedy niby mieli to zrobić???

 11. Anonim temu

  22 października 2015 na 21:56

  szkoda, że nie napisaliście o białej róży. Zwykłe prostactwo i brak wyobraźni

 12. Obywatelski temu

  22 października 2015 na 21:44

  Oglądałem dzisiejszą sesję w TV. I powiem szczerze, że jestem przerażony polityką, jaką prowadzi Platforma. krajowa jak i lokalna.
  Pomimo dużej sympatii to pani Jabłonskiej i pana Śliwińskiego, powiem śmiało, żeby opanowali swoich młodszych kolegów.
  Pan Borowski takie głupoty wygadywał, że aż szkoda gadać… Zrobił się czerwony, był nerwowy. Ten gest z telefonem, gdy zaczał kręcić przewodniczącą… Amatorstwo

 13. mieszkaniec temu

  22 października 2015 na 21:37

  Nie jestem za PO ale akurat w tym wypadku uważam że pomysł Pana Borowskiego jest dobry

  • Obywatelski temu

   22 października 2015 na 21:45

   Kochany mieszkańcu. Wszystkie kandydatury zostały wyłonione od początku przez zwykłych obywateli, któzy tworzyli nasze miasto. BYli i będa tworzyć. Dopiero następnie rada się tym zajeła

   • Anonim temu

    22 października 2015 na 21:49

    A dodam jeszcze, że takie głosowania i procedury są w 99 % miastach w Polsce. Można śmiało to zobaczyć, nawet sądy to regulują. Śmiało 🙂

 14. Anonim temu

  22 października 2015 na 21:34

  Jest to bardzo ważna uchwała, którą przechodzą prawie wszystkie większe miasta. I nie ma nigdy podziałów. Te nasze PO to zwykłe dno i tyle. Pewnie jak zwykle panu Borowskiemu coś się nie spodobało i zaczął węszyć swoje. Dość z PO !

 15. czytelnik temu

  22 października 2015 na 21:08

  JESZCZE TYLKO KILKA DNI I CI CFANIACZKI Z P.O. BĘDĄ SIEDZIEĆ JAK SZCZURY W NORZE, TERAZ JESZCZE NA COŚ LICZĄ? NIE LICZCIE CUD SIĘ NIE ZDARZY PÓJDZIECIE DROGĄ KOMOROWSKIEGO W… POLITYCZNY NIEBYT!

  • Anonim temu

   23 października 2015 na 11:51

   dokładnie, krótko ale sprawiedliwie 🙂

   • Anonim temu

    23 października 2015 na 14:17

    precz z Platformą !!!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

« z 2 »

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops
Reklama „artur_szczodry"
Reklama „stawikowski"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524