Strona główna / Lokalne / Świnoujście wybiera parlament!

Świnoujście wybiera parlament!

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. Zabroniona będzie agitacja wyborcza. Świnoujścianie w niedzielę (25.10) wybiorą pośród kandydatów do Sejmu i Senatu.

Po jednym krzyżyku na karcie

Wydaje się, że procedura oddania ważnego głosu nie jest skomplikowana. W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania: białą kartę w formie wielostronicowej broszury, za pomocą której zagłosujemy na posła lub posłankę oraz żółtą pojedynczą kartę za pomocą której wskażemy senatora lub senatorkę. Aby głos został uznany za ważny, musimy postawić w białej karcie zbroszurowanej krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydatki lub kandydata do Sejmu oraz na żółtej karcie krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydatki lub kandydata do Senatu. Nie głosujmy na spis treści! Nie zaznaczajmy osób na więcej niż jednej liście wyborczej i nie zaznaczajmy więcej niż jednej osoby na karcie do Senatu!

Ze Świnoujścia dziewięciu kandydatów do Sejmu

W tegorocznych wyborach parlamentarnych do Sejmu kandyduje aż 9 świnoujścian/ek. Warto o tym pamiętać stawiając krzyżyk obok nazwiska kandydata/ki. Wśród kandydatów są:  Deląg Ewa (PSL), Jabłońska Elżbieta (PO), Juszczyszyn Radosław (KORWIN), Kasiarz Zbigniew (Kukiz’15), Konkolewska Elżbieta (Nowoczesna), Kotuniak Włodzimierz (PiS), Stój Agnieszka (PiS) Włodarczyk Jarosław (Zjednoczona Lewica), Żmuda-Trzebiatowska Ewa (PO). Do Senatu kandyduje Agatowska Joanna (Zjednoczona Lewica). Wybory sprzed 4 laty pokazały, że do parlamentu ma szansę dostać się osoba pochodząca ze Świnoujścia.

Niska frekwencja

Według badań CBOS udział w głosowaniu deklaruje zaledwie 60% wyborców i wyborczyń, faktycznie do urn może pójść jeszcze mniej osób. Frekwencja najniższa jest zwykle w grupie młodych wyborców, głosujących po raz pierwszy. Cztery lata temu frekwencja w Świnoujściu wyniosła 50.90 %. Do urn wówczas poszło 17213 wyborców spośród 33819 uprawnionych do głosowania. Jak będzie tym razem? Pierwsze szczątkowe dane o frekwencji poznamy już w niedzielę. Na ostateczny wynik wyborów przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do poniedziałku, o ile system do wysyłania wyników wyborczych znowu się nie zawiesi.

 

Dzień głosowania

25 października będziemy mogli zagłosować w godzinach 7.00-21.00. W lokalu wyborczym m simy okazać dokument ze zdjęciem przy pomocy którego możliwe będzie sprawdzenie naszej tożsamości. W przeważającej ilości przypadków będzie to dowód osobisty niemniej może to być także paszport prawo jazdy. W przypadku, gdy wyborca nie jest ujęty w spisie wyborców może okazać dokument ze zdjęciem stwierdzający miejsce zamieszkania np. dowód osobisty czy prawo jazdy. W takim przypadku przewodniczący obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się telefonicznie z wydziałem spraw obywatelskich (lub jednostką wykonującą zadania z tego zakres ) urząd gminy (miasta) celem weryfikacji fakt zamieszkiwania wyborcy na terenie obwodu. Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna wyborca zostanie dopisany do spis wyborców w obwodowej komisji wyborczej.

Zobacz również

Turniej o Puchar Błękitnej Flagi

W minioną sobotę – tj. 25.06.2022 r. na boisku zewnętrznym przy Centrum Edukacji Zawodowej i …

26 komentarzy

 1. Żadnego PISU ! wPISdu!

 2. Agnieszka Stój masz nasze głosy

 3. TYLKO PANI AGNIESZKA STÓJ Z PIS-U!!!!!!!!!!!!!

 4. G Ł O S U J E M Y N A Z B Y S Z K A K A S I A R Z A ! ! ! ! !

 5. Agnieszka Stój, dawno nie było tak godnego kandydata. Masz mój głos !

 6. Pani Agnieszka Stój!

 7. Myślę, że jedynym kandydatem wartym oddania głosu jest Pani Agnieszka Stój. Wierzę, że będzie dobrym posłem 🙂

 8. Mój głos ma Agnieszka Stój. Właściwa osoba na właściwym miejscu i jedyna osoba która ma realne szanse. Ludzie zastanówcie się czy watro oddawać głos na osobę, która i tak nie ma szans na dostanie się. Wiadome jest, że w nowym rządzie będzie rządził PIS. Pani Stój ma 8 pozycję i realne szanse na mandat. Z PO Pani Żmuda-Trzebiatowska (9) jak i Pani Jabłońska(16) mają miejsca dalsze co logicznie zmniejsza ich szanse na dostanie mandatu. Jeśli chcemy mieć posła z naszego miasta musimy wspólnie zagłosować na Panią Agnieszkę Stój. Jak to mówią swój (Stój) nam krzywdy nie zrobi.. 🙂 Agnieszka Stój masz moje poparcie !

 9. Glosuje na panią Stój

 10. Jedynym realnym i odpowiednim kandydatem jest Pani Agnieszka Stój. Głos oddany na resztę to de facto głos stracony. Pozdrawiam i życzę Pani powodzenia 🙂

 11. PiS Agnieszka Stój ! Jedyna kandydatka z szansami

 12. Tylko KORWIN!!! Jedyna anty-systemowa partia z wykształconymi ludźmi i świeżym, kreatywnym myśleniu!!! PiS, PO, Lewica to totalna porażka Oni Rządzili 30 lat i co z tego mamy NIC!!!!

 13. W nowym dowodzie osobistym nie ma adresu zamieszkania, a pomimo tego, jest dokumentem uprawniającym do głosowania – nieścisłość w treści artykułu.

 14. wybieramy wszystko oprócz PO i PIS !

 15. I gdzie tu przebojowość, świeżość, bystrość?
  Agnieszka Stój, Joanna Agatowska, Elżbieta Jabłonska. trzy fajne kobitki, ale brakuje świeżości 😉

 16. a pan Kotuniak dalej będzie mieczem wojował? Fanatyków to by może spowrotem do kościoła wyślijmy 🙂

 17. Ewa Żmuda Trzebiatowska – to mój kandydat na posła 2015-2019 😉 Co tu dużo mówić? W jej stronę leci tylko hejt. Ale nie skompromitowała nas

 18. Frekwencja będzie bardzo niska przez ten szmaragdowy ogród, który zgotowała nam PO.
  Nic nam nie załatwili. Tylko Pomorze się liczy a my to zadu***… Szkoda gadać bo tylko nerwy człowieka biora gdy widzi taką masakrę

 19. Świnoujście to bastion SLD, nie ukrywajmy. Ale tez nie ma co ukrywać, że za rządów tej o to partii dużo w mieście się zmieniło. Inwestycje, szkolnictwo.. A tunel? Jak to minister Wasiak powiedziała, nasze władze nie poukładały się z rządem i wyszło szydłoz worka. Jest to parodia, która przypomina niezapomniane czasy…
  Opamiętajcie się ludzie. Głosuję na Panią Stój

 20. głosujemy na Partia Razem!!!

 21. Mój do sejmu ma Ewa Żmuda-Trzebiatowska.

 22. Kto jeszcze glsuje na Platforme? Ludzie, opamietajcie sie !!!

 23. psl? nowoczesna? korwin? co oni chca u nas ugrac? Zbyt maly tort dla wszystkich

 24. Do Senatu z pewnoscia na Pania Agatowska. Ale sejm? wielka nie wiadoma… Na pewno NIE dla Pis. Moze Kukiz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.