Strona główna / Lokalne / Świnoujście wybiera parlament!

Świnoujście wybiera parlament!

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. Zabroniona będzie agitacja wyborcza. Świnoujścianie w niedzielę (25.10) wybiorą pośród kandydatów do Sejmu i Senatu.

Po jednym krzyżyku na karcie

Wydaje się, że procedura oddania ważnego głosu nie jest skomplikowana. W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania: białą kartę w formie wielostronicowej broszury, za pomocą której zagłosujemy na posła lub posłankę oraz żółtą pojedynczą kartę za pomocą której wskażemy senatora lub senatorkę. Aby głos został uznany za ważny, musimy postawić w białej karcie zbroszurowanej krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydatki lub kandydata do Sejmu oraz na żółtej karcie krzyżyk w kratce obok nazwiska wybranej przez siebie kandydatki lub kandydata do Senatu. Nie głosujmy na spis treści! Nie zaznaczajmy osób na więcej niż jednej liście wyborczej i nie zaznaczajmy więcej niż jednej osoby na karcie do Senatu!

Ze Świnoujścia dziewięciu kandydatów do Sejmu

W tegorocznych wyborach parlamentarnych do Sejmu kandyduje aż 9 świnoujścian/ek. Warto o tym pamiętać stawiając krzyżyk obok nazwiska kandydata/ki. Wśród kandydatów są:  Deląg Ewa (PSL), Jabłońska Elżbieta (PO), Juszczyszyn Radosław (KORWIN), Kasiarz Zbigniew (Kukiz’15), Konkolewska Elżbieta (Nowoczesna), Kotuniak Włodzimierz (PiS), Stój Agnieszka (PiS) Włodarczyk Jarosław (Zjednoczona Lewica), Żmuda-Trzebiatowska Ewa (PO). Do Senatu kandyduje Agatowska Joanna (Zjednoczona Lewica). Wybory sprzed 4 laty pokazały, że do parlamentu ma szansę dostać się osoba pochodząca ze Świnoujścia.

Niska frekwencja

Według badań CBOS udział w głosowaniu deklaruje zaledwie 60% wyborców i wyborczyń, faktycznie do urn może pójść jeszcze mniej osób. Frekwencja najniższa jest zwykle w grupie młodych wyborców, głosujących po raz pierwszy. Cztery lata temu frekwencja w Świnoujściu wyniosła 50.90 %. Do urn wówczas poszło 17213 wyborców spośród 33819 uprawnionych do głosowania. Jak będzie tym razem? Pierwsze szczątkowe dane o frekwencji poznamy już w niedzielę. Na ostateczny wynik wyborów przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do poniedziałku, o ile system do wysyłania wyników wyborczych znowu się nie zawiesi.

 

Dzień głosowania

25 października będziemy mogli zagłosować w godzinach 7.00-21.00. W lokalu wyborczym m simy okazać dokument ze zdjęciem przy pomocy którego możliwe będzie sprawdzenie naszej tożsamości. W przeważającej ilości przypadków będzie to dowód osobisty niemniej może to być także paszport prawo jazdy. W przypadku, gdy wyborca nie jest ujęty w spisie wyborców może okazać dokument ze zdjęciem stwierdzający miejsce zamieszkania np. dowód osobisty czy prawo jazdy. W takim przypadku przewodniczący obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się telefonicznie z wydziałem spraw obywatelskich (lub jednostką wykonującą zadania z tego zakres ) urząd gminy (miasta) celem weryfikacji fakt zamieszkiwania wyborcy na terenie obwodu. Jeżeli weryfikacja okaże się pozytywna wyborca zostanie dopisany do spis wyborców w obwodowej komisji wyborczej.

Zobacz również

Synoptyk IMGW: poniedziałek burzowy. Możliwy grad i wiatr do 80 km/h

W poniedziałek w kraju spodziewane są przelotne opady deszczu oraz burze – powiedział PAP synoptyk …

26 komentarzy

 1. Żadnego PISU ! wPISdu!

 2. Agnieszka Stój masz nasze głosy

 3. TYLKO PANI AGNIESZKA STÓJ Z PIS-U!!!!!!!!!!!!!

 4. G Ł O S U J E M Y N A Z B Y S Z K A K A S I A R Z A ! ! ! ! !

 5. Agnieszka Stój, dawno nie było tak godnego kandydata. Masz mój głos !

 6. Pani Agnieszka Stój!

 7. Myślę, że jedynym kandydatem wartym oddania głosu jest Pani Agnieszka Stój. Wierzę, że będzie dobrym posłem 🙂

 8. Mój głos ma Agnieszka Stój. Właściwa osoba na właściwym miejscu i jedyna osoba która ma realne szanse. Ludzie zastanówcie się czy watro oddawać głos na osobę, która i tak nie ma szans na dostanie się. Wiadome jest, że w nowym rządzie będzie rządził PIS. Pani Stój ma 8 pozycję i realne szanse na mandat. Z PO Pani Żmuda-Trzebiatowska (9) jak i Pani Jabłońska(16) mają miejsca dalsze co logicznie zmniejsza ich szanse na dostanie mandatu. Jeśli chcemy mieć posła z naszego miasta musimy wspólnie zagłosować na Panią Agnieszkę Stój. Jak to mówią swój (Stój) nam krzywdy nie zrobi.. 🙂 Agnieszka Stój masz moje poparcie !

 9. Glosuje na panią Stój

 10. Jedynym realnym i odpowiednim kandydatem jest Pani Agnieszka Stój. Głos oddany na resztę to de facto głos stracony. Pozdrawiam i życzę Pani powodzenia 🙂

 11. PiS Agnieszka Stój ! Jedyna kandydatka z szansami

 12. Tylko KORWIN!!! Jedyna anty-systemowa partia z wykształconymi ludźmi i świeżym, kreatywnym myśleniu!!! PiS, PO, Lewica to totalna porażka Oni Rządzili 30 lat i co z tego mamy NIC!!!!

 13. W nowym dowodzie osobistym nie ma adresu zamieszkania, a pomimo tego, jest dokumentem uprawniającym do głosowania – nieścisłość w treści artykułu.

 14. wybieramy wszystko oprócz PO i PIS !

 15. I gdzie tu przebojowość, świeżość, bystrość?
  Agnieszka Stój, Joanna Agatowska, Elżbieta Jabłonska. trzy fajne kobitki, ale brakuje świeżości 😉

 16. a pan Kotuniak dalej będzie mieczem wojował? Fanatyków to by może spowrotem do kościoła wyślijmy 🙂

 17. Ewa Żmuda Trzebiatowska – to mój kandydat na posła 2015-2019 😉 Co tu dużo mówić? W jej stronę leci tylko hejt. Ale nie skompromitowała nas

 18. Frekwencja będzie bardzo niska przez ten szmaragdowy ogród, który zgotowała nam PO.
  Nic nam nie załatwili. Tylko Pomorze się liczy a my to zadu***… Szkoda gadać bo tylko nerwy człowieka biora gdy widzi taką masakrę

 19. Świnoujście to bastion SLD, nie ukrywajmy. Ale tez nie ma co ukrywać, że za rządów tej o to partii dużo w mieście się zmieniło. Inwestycje, szkolnictwo.. A tunel? Jak to minister Wasiak powiedziała, nasze władze nie poukładały się z rządem i wyszło szydłoz worka. Jest to parodia, która przypomina niezapomniane czasy…
  Opamiętajcie się ludzie. Głosuję na Panią Stój

 20. głosujemy na Partia Razem!!!

 21. Mój do sejmu ma Ewa Żmuda-Trzebiatowska.

 22. Kto jeszcze glsuje na Platforme? Ludzie, opamietajcie sie !!!

 23. psl? nowoczesna? korwin? co oni chca u nas ugrac? Zbyt maly tort dla wszystkich

 24. Do Senatu z pewnoscia na Pania Agatowska. Ale sejm? wielka nie wiadoma… Na pewno NIE dla Pis. Moze Kukiz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.