Połącz się z nami
„gaz_system"

Lokalne

Świnoujskie Perły – Trzy Korony

Opublikowano

w dniu

Były to najlepsze hotele naszego miasta. Istne Perły Świnoujścia, które przyciągały do siebie członków miejscowej elity, ale również wielkie znamienitości z przybywające tutaj z całej Europy. Mowa tutaj o luksusowych hotelach „Drei Kronen” oraz „Preussenhof”.

W poprzednich numerach Kronik Portowych opisywaliśmy znane i lubiane kawiarnie i restauracje naszego miasta, w których poruszyliśmy również temat znanych hoteli. Dzisiaj zagłębimy się dokładniej w ich historię…

Wielki bankiet!

art-5

Trzy Korony z nowo dobudowaną wieżyczka

Po utworzeniu w Świnoujściu kąpieliska morskiego, nasze miasto stawało się coraz bardziej popularne. Z roku na rok przybywało coraz więcej turystów oraz kuracjuszy chcących podreperować sobie zdrowie fizyczne jak i te duchowe. Rynek turystyczny rozwijał się więc błyskawicznie i aby sprostać jego potrzebom – potrzebom majętnych, lubiących luksusy ludzi – postanowiono wybudować hotel, w którym zatrzymywać się będą elity berlińskiego światka. I tak też się stało! Na początku 1842 roku ruszyła budowa, która dobiegła końca po parunastu miesiącach. Z okazji otwarcia, jak głosi stary zwyczaj, zorganizowano wielki bankiet, który odbył się w nowo wybudowanym hotelu. Sama nazwa hotelu już przesądzała o sukcesie tego przedsięwzięcia – „TRZY KORONY, to nie JEDNA, nie DWIE, lecz aż TRZY KRÓLEWSKIE KORONY, które będą świadczyć o jakości naszych usług” – tak podobno mawiać miał sam właściciel.

Wyrabianie renomy

Z okien Trzech Koron podziwiać można było piękny krajobraz wyspy wolin, ale również... Pomnik Cesarza Wilhelma I

Z okien Trzech Koron podziwiać można było piękny krajobraz wyspy wolin, ale również… Pomnik Cesarza Wilhelma I

Był to istny strzał w dziesiątkę! Piękny dwupiętrowy budynek ulokowany w samym centrum miasta szybko zdobył wierne rzesze gości, z których wielu co roku, podczas wakacji, powracało do Trzech Koron, aby podładować „wyczerpane baterie”. Wybudowany na dzisiejszym Wybrzeżu Władysława IV, był oddalony od przystanku kolejowego o jedynie 300 metrów. Goście z lekkim bagażem bez problemu przechodzili ten dystans na piechotę, jednakże osoby planujące dłuższe wakacje, lub też damy, którym nie wypadało tułać się po mieście z walizami, liczyć mogły na pomoc ze strony obsługi hotelu, która podstawiała dorożkę przewożącą przyjezdnych pod same drzwi Trzech Koron. Jednak najważniejszą rzeczą były przecudne widoki! Goście zajmujący pokoje mogli podziwiać przepiękny krajobraz kanału portowego oraz wyspy Wolin znajdującej się wodami Świny. Nowy hotel szybko nabrał rozgłosu jako najlepszy hotel świnoujskiego kurortu.

Złoty wiek- czas na zmiany!

Talerz świnoujskiego hotelu Drei Kronen będącym w kolekcji Muzeum Obrony Wybrzeża.

Talerz świnoujskiego hotelu Drei Kronen będącym w kolekcji Muzeum Obrony Wybrzeża.

Dwie kondygnacje wypełnione przytulnymi pokojami i sale restauracyjne to jednak za mało. W Świnoujściu jak grzyby po deszczu wyrastały kolejne hotele, prześcigające się między sobą w zdobyciu klienta. Zarząd Drei Kronen zaczął więc działać. W 1898 roku dokonano gruntownej modernizacji hotelu. Oprócz remontu, wymiany starych mebli etc. do hotelu doprowadzono wodociągi oraz instalację elektryczną. Od tej pory goście mogli brać kąpiel w wannach, które napełniano gorącą wodą z kranu, natomiast wewnątrz zapanowały istne jasności, a świeczki i lampy naftowe – zastąpione przez żarówki – odeszły do lamusa! Może wydaje się nam to dzisiaj śmieszne, ale ponad 100 lat temu była to nie lada rewolucja! Podczas owej modernizacji z dachu hotelu wyrosła również wieżyczka. Istna szpica górująca nad wszystkimi budynkami w okolicy – również ratuszem, dzisiejszym Muzeum Rybołówstwa – szybko stała się znakiem rozpoznawczym przybytku za sprawą wspaniałej panoramy którą podziwiać można było z jej szczytu. Zmiany również nastały w kuchni. Dyrektor hotelu dobrze znał powiedzenie „przez żołądek do serca” i zatrudnił do pracy najlepszych kucharzy z Berlina i Szczecina. Trzy Korony od zawsze znane były ze wspaniałej kuchni i trunków, lecz od tej pory hotelowi goście jedli swe przepyszne posiłki na przepięknie malowanych, porcelanowych talerzach z logiem hotelu, używając przy tym srebrnej zastawy (nie posrebrzanej!) oraz pili importowane, francuskie wina z prawdziwych kryształów! Jak wakacje to tylko z przepychem.

Po wojennej zawierusze!

Między "perełkami" toczyła się ostra rywalizacja!

Między „perełkami” toczyła się ostra rywalizacja!

Przez cały okres od transformacji aż po mniej więcej roku 1943 II, Drei Kronen był bardzo popularnym hotelem. Pod koniec II Wojny Światowej jego jedynymi gośćmi stali się uciekinierzy z Prus Wschodnich, którzy uciekali przed błyskawicznym szturmem Armii Czerwonej na zachód. Było to ich szczęśliwe miejsce, albowiem hotel nie został zniszczony podczas przerażającego bombardowania miasta przez US Air Force w 1945 roku- jedyne straty to wybite okna i uszkodzona elewacja, na całe szczęście… Po zdobyciu miasta, hotel opustoszał. Pusty, nie chroniony przez nikogo padł ofiarą szabrowników, którzy próbując ułożyć sobie życie w powojennym świecie – również nielegalnie – rozgrabili go niemal doszczętnie. Dopiero po kilku latach doprowadzono go do stanu „względnej używalności” i wykorzystano jako noclegownia dla robotników pracujących na terenie miasta. Siedem lat po wojnie, w 1952 roku, Trzy Korony stały się Domem Rybaka, hotelem dla marynarzy i robotników, prowadzonym przez przedsiębiorstwo Odra. Największa tragedia nastąpiła jednak w 1967 roku kiedy przeprowadzono kolejny remont. Hotel, podobnie jak wiele poniemieckich budynków naszego miasta, postanowiono „uprościć” zmieniając jego dotychczasowy wygląd- niestety na gorsze. Oszpecony pełnił rolę hotelu robotniczego do momentu rozwiązania Odry. Dzisiaj jest on siedzibą kilku małych przedsiębiorstw, jednak w żaden sposób nie przypomina on hotelu z czasów swej świetności. A szkoda…

Czytaj dalej
4 komentarze

1 Komentarz

 1. Nabuchodonozor temu

  25 października 2015 na 11:44

  W Świnoujściu, to komuchy wszystkie stare kamienice uprościli, a ich architektura powala na kolana.

 2. Anonim temu

  25 października 2015 na 11:10

  Kiedyś, to te wszystkie budynki miały moc, energię. Coś cudownego, co przyciągało. Dzisiaj czegoś takiego już nie ma

 3. kth temu

  25 października 2015 na 08:25

  Z Domu Rybaka pamiętam świetne zabawy Mikołajkowe ze szpetnym Mikołajem ale z wielką paką słodyczy 🙂

  • Anonim temu

   25 października 2015 na 11:07

   szkoda, że teraz nie wraca się do takich tradycji 🙁

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524