Połącz się z nami

Lokalne

Świnoujście bez posła. Żmuda-Trzebiatowska poza parlamentem

Opublikowano

w dniu

Znamy wyniki głosowania w wyborach do parlamentu z okręgu 41. Do sejmu nie wejdzie żadna osoba kandydująca ze Świnoujścia.

Ewa Żmuda-Trzebiatowska ubiegająca się o reelekcję otrzymała w regionie 5351 głosów. Zagłosowało na nią więcej wyborców niż przed czterema laty, jednak niskie notowania Platformy Obywatelskiej spowodowały, że tym razem to nie wystarczyło, aby dostać się do Sejmu. Można przypuszczać, że głosy świnoujścian sympatyzujących z Platformą Obywatelską rozłożyły się na kandydującą również z naszego miasta Elżbietę Jabłońską. Jabłońska otrzymała w regionie 2366 głosy. To o połowę mniej niż Ewa Żmuda-Trzebiatowska. Jeśli dodać głosy obu pań, dałoby to wynik gwarantujący mandat poselski.

Sprawdziło się zatem stare powiedzenie „gdzie dwóch się bije – tam trzeci korzysta”. Należy zastanowić się, czy wewnątrzpartyjni rywale ze szczecińskiej Platformy Obywatelskiej nie wykorzystali lokalnego konfliktu na linii Żmuda-Trzebiatowska i Jabłońska do osłabienia pozycji kontrkandydatki.

Tymczasem, według nieoficjalnych wyników do sejmu z naszego okręgu dostaną się:

PIS: Joachim Brudziński, Leszek Dobrzyński, Krzysztof Zaremba, Artur Szałabawka, Michał Jach.

PO: Sławomir Nitras, Bartosz Arłukowicz, Norbert Obrycki, Magdalena Kochan, Arkadiusz Marchewka.

Nowoczesna: Piotr Misiło

Kukiz: Sylwestr Chruszcz

Do senatu z naszego okręgu dostał się Grzegorz Napieralski (PO).

Czytaj dalej
25 komentarzy

1 Komentarz

 1. Anonim temu

  28 października 2015 na 01:15

  Pycha idzie przed upadkiem

 2. Anonim temu

  28 października 2015 na 01:13

  Pycha idzie przed upadkiem

 3. Anonim temu

  27 października 2015 na 16:13

  nie było żadnego, godnego kandydata na to stanowisko z naszego miasta

 4. Anonim temu

  27 października 2015 na 15:35

  Nie ważne jakim była posłem, ważne, że mieliśmy reprezentanta naszego miasta.

 5. mieszakm temu

  27 października 2015 na 12:05

  Jeśli pani Poseł zdobyła więcej głosów, to powinan się cieszyć. Fakt, nie dostała się, ale to dobry prognostyk na najbliższe lata 🙂

  • Anonim temu

   27 października 2015 na 12:22

   za cztery lata platformy już nie będzie :))

 6. Anonim temu

  26 października 2015 na 21:35

  Mieszkańcy Świnoujścia dobrowolnie obniżyli rangę miasta pozbywając się posła? Nie do wiary.

  • Chlorchinaldin temu

   1 listopada 2015 na 22:17

   A po co nam jakiś szkodnik-pasożyt?

 7. Anonim temu

  26 października 2015 na 19:40

  Jak widać Świnoujście nie zasługuje na posła. Dziwiłam się, że tylu fajnych ludzi wyjeżdża z naszego miasta. I wszystko jasne.

  • Anonim temu

   27 października 2015 na 11:22

   Dokładnie. Zamiast się zjednoczyć i postawić na jedną kartę, to dzieje się to, co widać

 8. Odyseus temu

  26 października 2015 na 19:33

  I tak nie mieliśmy posła do tej pory…przecież p Żmuda nie reprezentowała Świnoujscia,tylko Rudego z Gdańska…wybuwała mu razem z kolesiami tunel na prywatną posesję rudego …zabierając 108 mln zł ,które Kaczyński wcześniej już przeznaczył na tunel w Świnoujsciu.

 9. Anonim temu

  26 października 2015 na 17:01

  No nie wierze, że w Świnoujściu sobie załatwili żeby nie mieć posła. To nieuleczalna choroba.

 10. Nabuchodonozor temu

  26 października 2015 na 16:57

  5351 debili

 11. Anonim temu

  26 października 2015 na 16:15

  dziękujemy za 4 lata pani Ewie. Pomimo wszystko, w jakiś sposób nas reprezentowała

 12. czytelnik temu

  26 października 2015 na 16:13

  Łoj nie ma co tak ubolewać nad p. Żmudą, od dawna jest wiadomo, że na sukces wyborczy pracuje się zaraz po zakończeniu poprzednich wyborów a nie 4 miesiące przed wyborami.

  • Anonim temu

   27 października 2015 na 11:24

   pani Ewa pracowała na swój sukces całą kadencję…

   • Chlorchinaldin temu

    1 listopada 2015 na 22:13

    Sukces?
    Co Ty Gościu pier______sz?!

 13. Odyseus temu

  26 października 2015 na 15:23

  Bardzo dobrze zę ta pani ,która szkodziła naszemu miastu (a mówiła ,że bedzie walczyć w sejmie o tunel ) odpadła…teraz jeszcze PiS powinien zrobić audyt w firmach państwowych…zacząć od A… a skończyć n Z

 14. Anonim temu

  26 października 2015 na 13:48

  W głowie mi się nie mieści ta sytuacja, żeby chodzić na pasku Szczecina i szkodzić miastu. Jabłońska i Śliwiński to szkodnicy miasta.

  • MIESZKANIEC temu

   26 października 2015 na 18:11

   A EŹT nie szkodziła miastu i PO. Bardzo dobrze ze nieudolny poseł nie dostał się do Sejmu.

 15. Mil temu

  26 października 2015 na 12:27

  Ach… ego Pani Jabłońskiej doprowadziło do katastrofy… Szkoda- była realna szansa na posła. :-|((

  • MIESZKANIEC temu

   26 października 2015 na 18:14

   a EGO tej pani? Pani Ewo niech pani nie pisze takich komentarzy . 25 to dzień smutku bo wygrało PIS ale i radości bo Ewa Żenada Trzebiatowska się nie dostała.

 16. Anonim temu

  26 października 2015 na 12:22

  Jabłońska wzięła 3 tysiące mniej od posłanki. Gratulujję Elżbircie Jabłońńskiej determinacji w wyprowadzeniu mandatu ze Świnoujścia. Pas nadmorski nie ma posła. Wszystkie mandaty są w Szczecinie. Teraz Szczecin leży nad morzem. Gratuluję mieszkańcom miasta. Głosowałem na Żmudę i przynajmniej wolno mi będzie narzekać.

  • MIESZKANIEC temu

   26 października 2015 na 18:13

   Wstydź się ze głosowałeś na to coś . Wolę aby Świnoujście nie miało posła niż miało takiego nieudolnego.

   • Anonim temu

    27 października 2015 na 11:25

    Mieszkaniec chyba sam jest nieudolny 🙂 Najlepiej gadać nic nie robiąc. Brawo, jeszcze raz brawo

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524