poniedziałek , 28 listopada 2022
Strona główna / Hobby / 60 harcerzy uczestniczyło w grze historycznej

60 harcerzy uczestniczyło w grze historycznej

Wpisując się w obchody 250-lecia naszego miasta, w sobotę 7 listopada odbyła się kolejna już dwunasta edycja Harcerskiej Gry Historycznej o Świnoujściu zorganizowanej przez 14 DH im. Tadeusza Zawadzkiego. W grze rywalizowało ze sobą siedem patroli. Sześć harcerskich: 20 ŚDSH, dwa patrole z 19 DHSG, 34 DH z Międzyzdrojów, i gościnnie dwa patrole z Poznania – Błękitna Czternastka DM „Formoza” oraz jeden patrol młodzieży z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Świnoujściu. Wraz z organizatorami było nas w sumie ponad 60 osób. Po odprawie patrolowych i wykonaniu pierwszego szyfrowanego zadania, na terenie Domu Harcerza przy ul. Żeromskiego 28, uczestnicy wyruszyli na trasę. Jak co roku uczestnicy gry mieli za zadanie dotrzeć do wyznaczonych punktów na podstawie otrzymanych fotografii detali obiektów.

art-1Wykazywali się swoją wiedzą na temat historii naszego miasta, tej bardzo odległej, tej bliższej oraz czasu teraźniejszego – tego co nas otacza i tego co dzieje się w naszej małej Ojczyźnie. Były również zadania związane z zabytkami miasta, architekturą, zagadki, szyfry, ukryte listy, strzelanie do celu na Forcie Zachodnim oraz zadanie foto na Forcie Anioła. Dzięki uprzejmości dzierżawców Fortów młodzież nie tylko mogła tam wykonać ciekawe zadania ale i zwiedzić obiekty. Pozostałe punkty zaliczane były: przy pomniku Światowida i przy zabytkowej kamienicy na ul. Hołdu Pruskiego, na Placu Wolności przy zabytkowym budynku Poczty, w Parku Zdrojowym przy łypiącym świeżym okiem Telesforze i w rejonie Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

art-2Na szczęście dla organizatorów i uczestników również, początkowo kiepska pogoda odmieniła się i nawet zaświeciło słoneczko ale najważniejsze, że było ciepło. Po prawie czterogodzinnej zabawie i zaliczeniu wszystkich punktów kontrolnych patrole kolejno wracały do Domu Harcerza, gdzie czekało płonące ognisko i kiełbaski. W tym czasie organizatorzy podsumowali grę ustalając kolejność zajętych miejsc. Około 15.40 odbył się apel, w trakcie którego okazało się, że bezkonkurencyjnie 1 miejsce zajął patrol z Gimnazjum Publicznego nr 1 – brawo dla Was. 2 miejsce wywalczył patrol z 34 Drużyny Harcerskiej „Orlęta” z Międzyzdrojów a 3 miejsce, różnicą dosłownie połowy punktu, przypadło w udziale 20 ŚDSH „Szare i Wilki”. Pozostali zajęli „niezłe miejsca” tj. dwa patrole z 19 DHSG „Zlotki” odpowiednio 4 i 5 miejsce a patrole Formoza 1 i 2 z Błękitnej Czternastki z Poznania zamknęły stawkę. Została również wręczona nagroda za projekt logo na grę oraz specjalne babeczki z dodatkiem promującym drużynę organizatora gry. Tradycyjnie już, za pierwsze trzy miejsca, patrole otrzymały m.in. specjalnie wykonane, jak co roku przez Foto Reflex Podhorodeccy, zdjęcia historyczne Świnoujścia oprawione w złotą, srebrną i brązową ramkę. Każdy uczestnik otrzymał okolicznościową przypinkę wykonaną przez zaprzyjaźnionego fotografa z P.H.U. „Pryzmat”.

art-3

Uczestnicy otrzymali również drobne gadżety reklamujące nasze miasto, w tym każdy patrol wspaniałą publikację o Świnoujściu dzięki wsparciu z Wydziału Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Świnoujście. Po wręczeniu nagród i dyplomów wszyscy stanęliśmy do wspólnej fotografii a grę zakończyliśmy w tradycyjnym kręgu śpiewając „Bratnie słowo”. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom gry za to, że Wam się chciało, również tym, którzy wsparli nas w działaniu. Gratulujemy tym co z „tarczą”. Zapraszamy w przyszłym roku i mamy nadzieję, że spotkamy się w jeszcze większym gronie i że dołączy do naszej zabawy również młodzież i dzieci z innych szkół.
phm. Agnieszka Smolińska-Gałda

/fot. hm. Marek Niewiarowski/

Zobacz również

Jest sobota, jest parkrun

Kolejna sobota rozpoczęła weekendowy wypoczynek i choć poranek rozsnuł wokół wyspy mgłę białą i gęstą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.