Strona główna / Lokalne / Niepełnosprawni też potrzebują czuć się bezpiecznie

Niepełnosprawni też potrzebują czuć się bezpiecznie

Podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przy ulicy Basztowej w Świnoujściu odwiedziły policjantki ze świnoujskiej komendy. Obecne na spotkaniu osoby dowiedziały się wielu interesujących informacji związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, narkotykami i dopalaczami, cyberzagrożeniami oraz zagrożeniami związanymi z popełnianiem na ich szkodę przestępstw czy wykroczeń.

Policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odwiedziły podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym przy ulicy Basztowej. Okazuje się, że uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy mają wiele pytań, na które chcą znać odpowiedzi, by czuć się w społeczeństwie bezpiecznie.

Funkcjonariuszki omówiły tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypomniały o zasadach przechodzenia przez ulicę, korzystania z sygnalizacji świetlnej oraz niebezpieczeństwie związanym z wybieganiem zza samochodu bądź obiektu ograniczającego widoczność. Podopieczni ośrodka dowiedzieli się także o zakazie wjeżdżania rowerem na przejście dla pieszych oraz jazdy tym pojazdem po chodniku. Porady funkcjonariuszek dotyczyły także prawidłowego oświetlenia roweru po zmroku, jak również zakładania na odzież odblasków, które mogą uratować życie.

Prelegentki omówiły także cyberzagrożenia, czyli niebezpieczeństwa czyhające ze strony Internetu. Słuchacze dowiedzieli się dlaczego nie powinni umieszczać zdjęć innych osób bez ich zgody, a także na temat niebezpieczeństw związanych z bezkrytycznym udostępnianiem niektórych swoich zdjęć czy danych osobowych. Nie zabrakło także informacji o zagrożeniach czyhających ze strony narkotyków oraz dopalaczy.

Podopieczni placówki z zainteresowaniem wysłuchali też co grozi osobom popełniającym np. kradzież czy niszczącym cudze mienie. Dowiedzieli się, iż karalne jest grożenie drugiej osobie oraz jej znieważanie. Policjantki przekazały również wskazówki, jak zabezpieczać swoje mienie i jak się zachować, by nie paść ofiarą przestępstwa.

Podczas spotkania uczestnicy zadawali policjantkom pytania na temat nurtujących ich problemów związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi. Na pamiątkę spotkania prelegentki przekazały podopiecznym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym odblaski, by pamiętali o konieczności ich noszenia.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Zobacz również

Spłoszony koń uciekał uciekał ulicami Świnoujścia

W niedzielne popołudnie policjanci, patrolując rejon Wybrzeża Władysława IV, dostrzegli machającą kobietę, która poinformowała ich, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.