niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Lokalne / 28-latek trafił do szpitala po zażyciu dopalaczy

28-latek trafił do szpitala po zażyciu dopalaczy

Do szpitala z objawami zatrucia dopalaczami trafił 28-latek, który nie przewidział reakcji swojego organizmu na zażytą truciznę. Policjanci w mieszkaniu zabezpieczyli opakowanie z substancją oraz sprzęt komputerowy, ponadto ustalili, że mężczyzna nabył zabronione środki drogą internetową. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, za posiadanie środków narkotycznych, do których zaliczone zostały także substancje odurzające zwane potocznie dopalaczami, mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do roku.

Wczoraj w godzinach porannych dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu został powiadomiony przez Ratownictwo Medyczne o mężczyźnie z objawami zatrucia dopalaczami. Policjanci udali się do jednego z mieszkań w centrum miasta, gdzie zastali 28-letniego mieszkańca Lublina oraz jego narzeczoną. Jak ustalili, to właśnie kobieta wezwała pomoc medyczną, gdyż bardzo zaniepokoiła się stanem zdrowia mężczyzny. Narzeczony miał ją zbudzić i prosić o szybką pomoc, gdyż zrobiło mu się słabo, bardzo zbladł i mocno kołatało mu serce. Dopiero po chwili 28-latek przyznał się do zażycia zakupionego wcześniej dopalacza i do tego, że nie przewidział reakcji swojego organizmu na zażytą substancję.

Przybyły na miejsce ambulans zdecydował o szybkim przewiezieniu go do szpitala. Natychmiastowa pomoc lekarzy uratowała prawdopodobnie mężczyźnie życie.

Funkcjonariusze zabezpieczyli opakowanie z zawartością zażytej przez 28-letniego lublinianina substancji, która teraz zostanie dokładnie przebadana przez biegłego z Laboratorium Kryminalistycznego. Ponadto policjanci zabezpieczyli należący do mężczyzny sprzęt komputerowy, przy pomocy którego zakupił przez internet dopalacze. W ramach prowadzonego postępowania mundurowi będą teraz ustalać sprzedawcę dopalaczy. Za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

28-latek usłyszy wkrótce zarzut posiadania substancji psychotropowych. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, za posiadanie środków narkotycznych, do których zaliczone zostały także substancje odurzające zwane potocznie dopalaczami, mężczyźnie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Policjanci ostrzegają przed dopalaczami, przez które można stracić zdrowie, a nawet życie. Wciąż funkcjonują mity o tym, że są to substancje o działaniu łagodniejszym niż narkotyki. Tymczasem poważnym zagrożeniem jest nieprzewidywalność ich składu chemicznego. Dopalacze często funkcjonują pod nazwą „produktów kolekcjonerskich”, „produktów o magicznej mocy” lub inną nazwą, kamuflującą ich charakter, co powoduje rozmywanie się poczucia sięgania po substancje niedozwolone i szkodliwe.

Gdzie otrzymasz pomoc?

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 -€“ Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 -€“ Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 -€“ Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

st. asp. Beata Olszewska

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

2 komentarze

  1. Jest napisane „Nie spożywać”, więc w czym problem?

  2. Cpun to twoj stary?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.