poniedziałek , 28 listopada 2022
Strona główna / Polityka / Komentarz: Rozbudowa portu to śmierć turystyki na prawobrzeżu

Komentarz: Rozbudowa portu to śmierć turystyki na prawobrzeżu

W ostatnim czasie wiele emocji wśród mieszkańców Świnoujścia wzbudza temat budowy nowego portu kontenerowego na Prawobrzeżu Świnoujścia. Brakuje jednak szczegółowych informacji od Zarządu Portów Morskich Szczecin – Świnoujście. Brakuje komunikacji Zarządu z Radą Miasta i mieszkańcami Świnoujścia, których inwestycja dotyczy najbardziej. W ubiegłym roku rada nadzorcza, w której zasiada Janusz Żmurkiewicz, przyjęła „Strategię rozwoju portów Szczecin i Świnoujście do 2027”.

W dokumencie widać koncepcję planowania przez Zarząd Portów Morskich Szczecin – Świnoujście dużych inwestycji, które mają na celu zwiększenie przewagi konkurencyjnej portów. To wielki i chwalebny biznesowo cel.

Koncepcja ta opiera się na planach pozyskania partnera biznesowego, który byłby w stanie wyłożyć bardzo duże pieniądze, pozyskania ze środków UE w szacowanej wysokości ok. 520 mln. zł. oraz skutecznej realizacji planów rządowych. Wśród nich jest pogłębienie toru wodnego do Szczecina do 12,5 m, pogłębienia toru wewnętrznego wejścia do portu do 14,5 m oraz rozwiązanie najbardziej dotkliwego problemu komunikacyjnego drogi S3. Gdyby te wszystkie zadania udało się zrealizować, Zarząd Portów Morskich Szczecin – Świnoujście osiągnąłby cel: port zewnętrzny przygotowany do przeładowywania 42 mln ton ładunków masowych, chemicznych i rolnych oraz przeładunek 1 mln kontenerów rocznie.

Z jakiś jednak tajemniczych powodów nikt głośno o tych planach mieszkańcom Świnoujścia i Radzie Miasta nie chce powiedzieć. Wydaje się, że obecnie jedyną osobą, która wie dużo na ten temat jest nasz prezydent miasta, który jako członek rady nadzorczej opiniował te plany, ale w tej sprawie nie zabiera głosu.

Dwa lata temu Miasto przyjęło strategię rozwoju, w której założono dalszy rozwój w oparciu o równowagę pomiędzy turystyką, uzdrowiskiem i portem. Trzeba pamiętać, że decyzje podjęte dzisiaj będą miały wpływ na życie mieszkańców nawet przez kolejne 50 lat. Rozbudowa portu to prawdopodobne stracenie możliwości korzystania z plaży i ”śmierć turystyki” w dzielnicach Prawobrzeża: Przytorze i Warszowie.

W tym kontekście pojawienie się nowej koncepcji zagospodarowania terenów Prawobrzeża winno uruchomić głęboką miejską dyskusję nad obowiązującą strategią rozwoju miasta, którą przyjęto do roku 2020. Ponieważ ewentualną decyzję o zmianie strategii, czy też przeznaczeniu gruntów na konkretne cele podejmuje Rada Miasta Świnoujście na podstawie rekomendacji Prezydenta Miasta, apeluję do wszystkich i każdego, kto ma w tym ważnym temacie, ważne rzeczy do powiedzenia – zacznijmy rozmowę! Tak więc: rozwój turystyczny czy rozbudowa przemysłu portowego? Jakie będą korzyści podjęcia decyzji o jednym a jakie o drugim kierunku rozwoju? Ile miejsc pracy i jak opłacanych w porcie? Ile w turystyce i usługach towarzyszących? Jakie podatki dla miasta z prowadzenia działalności portowej, a jakie z działalności turystycznej? Jakie będą straty: środowiskowe, przyrodnicze, gospodarcze, społeczne? Czy da się je zrekompensować?

Zobacz również

44  osoby utworzyły świnoujski Komitet Poparcia Rafała Trzaskowskiego

Wczoraj Szczecin pokazał ogromną moc, Plac Solidarności zgromadził tysiące osób. Szczecin pokazał, że popiera Rafała …

13 komentarzy

 1. Świetna inwestycja nie można utrzymać 40 tysięcznego miasta z niby turystyki wszystko musi razem funkcjonować i to w maksymalnym zakresie.

 2. Zastanówcie się dlaczego Bartkowiak i powtarzająca za nim Agatowska chcą robić skansen ze Świnoujścia ? Bo prezydent zrobił się zbyt niezależny od nich.

  • Szafir- od kiedy to merytoryczna dyskusja – o ktra ostro opowda się Agatowska- to robienie ze Świnoujścia skanseny? NIC O NAS BEZ NAS!

 3. Skandaliczne żeby nie dyskutować o czymś co może zaważyć na nasze przyszłości.

 4. Tragedia, trzeba szukać innego miejsca do życia. Takie piękne było Świnoujścia….

 5. Przecież Żmurkiewiczowi już wszystko jedno- odchodzi i może jeszcze zrobić jakiś niezły- w jego mniemaniu interes dla miasta. Nie czuje tego że plaże to potencjał. Tylko ilu mieszkańców ma podobna co on opinie?

 6. nikt z mieszkańców na taki numer nie pójdzie! plaże to sobie zabetonujcie w Szczecinie cielaki

 7. temat chyba tabu- bo nigdzie poza Wami no i może głosem szczecińskim nie można o nim przeczytać. a jak ten port ma wyglądać?

  • JAk to nigdzie? A prezydent przypadkiem nie wspominał o tych planach? To chyba lepiej, jak swinoujskie.info terazn o tym pisze, niż żeby nikt nie pisał
   Panie PO 🙂

 8. Betonować ten Warszów i całe te śmieszne miasteczko! Port musi się rozbudowywać- to Polska racja stanu. Jeśli trzeba nawet na Uznamie !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przecież w Międzyzdrojach czy Rewalu też jest plażą! Tam można wypoczywać, ale port można zbudować tylko w Świnoujściu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.