Strona główna / Lokalne / Ks. prob. Piotr Superlak: Szczęśliwy czas… Boże Narodzenie. Zobacz film!

Ks. prob. Piotr Superlak: Szczęśliwy czas… Boże Narodzenie. Zobacz film!

Nadchodzi dla każdego człowieka wyjątkowy czas, nie tylko magii świąt, ale przede wszystkim czas bliskości Boga, który stał się człowiekiem, przyjął ludzką naturę aby w niej dokonać zbawienia ludzi, każdego z nas.

Punktem kulminacyjnym przeżyć Adwentowych jest wigilia Bożego Narodzenia przeżywa­na przez wiernych przede wszystkim podczas uroczystej wieczerzy wigilijnej.

Uroczystość Bożego Narodzenia rozpoczyna się uroczystą Msza św. o północy lub nieco wcześniej tzw. Pasterką.- pierwsza Msza św. o Narodzeniu Pańskim. I to staje się każdego roku początkiem czasu drogi do Betlejem, wraz z pasterzami, magami ze wschodu i każdym człowiekiem…

Rodząc się jako Dziecko Bóg stał się naprawdę Emmanuelem – Bogiem z nami, od którego nie oddziela nas żaden dystans wysokości i oddalenia. Bóg dał człowiekowi bezpośredni dostęp do Siebie, przez co stał się taki bliski. W ten sposób spełnia się wielokrotnie powtarzana przez proroków obietnica Boga, że przyjdzie Mesjasz, który odnowi świat i pojedna ludzi z Bogiem. Jezus Chrystus zjednoczył ziemię i niebo, nierozerwalnie pojednał człowieka z Bogiem.

Narodzenie Chrystusa, dokonane w ogromnym ukryciu, nie mal w tajemnicy, stało się świętem powszechnym, wykraczającym swoim oddziaływaniem daleko poza świat chrześcijański. Przynajmniej na kilka dni przemienia ono oblicze Ziemi przynosząc pokój, pojednanie, wzajemną życzliwość oraz otwartość na drugiego człowieka tak bardzo potrzebną dzisiaj. W ten sposób została objawiona prawda o powszechnym braterstwie i godności każdego człowieka., bez względu na jego różnice kulturowe, rasowe, społeczne czy intelektualne.

Święto Bożego Narodzenia wywodzi swój początek z Jerozolimy, ale już w IV wieku znane było w Antiochi, Konstantynopolu, Rzymie i w Hiszpanii. Idea świętowania Bożego Narodzenia, mówi nam, że Bóg przychodzi, ale także mówi o Jego odwiecznym istnieniu. Bóg był i jest zawsze. Dziś często zdarza się, że w czasie świąt w sposób kukiełkowy spoglądamy na Boga, dostrzegając tylko magię i pokazujemy Go jako pewną zabawkę. A przecież chrześcijanie powinni dobrze przygotować się do świąt. Trzeba pamiętać, że ich sercem jest rodzący się Zbawiciel – Jezus Chrystus. Boże Narodzenie to nie tylko piękne obyczaje , czy tradycja pomagająca w rozwoju. Trzeba pamiętać, że pierwsza jest wiara i to ona odkrywa logikę i tajemnicę świąt.

Pamiętajmy wszyscy o sprawach najważniejszych – od nich nie wolno uciekać. One świadczą o Bogu, który nas umiłował, ale także o tym, że człowiek, który zapatrzy się w Boga, potrafi pięknie żyć i wiele czynić zarówno dla ludzi w dzisiejszym czasie, jak i dla tych, którzy przyjdą po nas i to nie tylko w Świnoujściu.

 

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu

Dziś 1 lipca od godziny 13.00 do 22.00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.