środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Pierwszy duży podatek miasto dostanie w 2017 roku

Pierwszy duży podatek miasto dostanie w 2017 roku

W terminalu LNG trwają przed przyjęciem pierwszych komercyjnych dostaw gazu. Przed dwoma tygodniami do Świnoujścia przypłynął pierwszy gazowiec z porcją LNG, która posłużyła do sprawdzenia instalacji i próbnego rozruchu. Wszystko po to, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Terminal ma ruszyć w czerwcu 2016 roku. To od tego czasu ruszy zegar podatkowy po którym do kasy miasta będą wpływały miliony złotych w podatkach. Tymczasem samorząd Świnoujścia inaczej interpretuje przepisy. Prezydent Świnoujścia uważa, że terminal uważa za w pełni funkcjonujący od 11 grudnia br. Według niego pierwsze podatki powinny zostać zapłacone już w 2016 roku, a nie jak deklaruje Polskie LNG – w 2017.

Zgodnie z obowiązującym prawem podatek od nieruchomości m.in. od budynków lub ich części płacony jest od roku następnego, po roku w którym instalacja zostanie oddana do użytkowania. Zgodnie z wcześniej przekazywanymi informacjami opinii publicznej spółka potwierdza, że inwestycja zostanie oddana do użytkowania w drugim kwartale przyszłego roku, co oznacza, że podatki będą uiszczane do kasy miejskiej w Świnoujściu od 2017 roku.

– Po zakończeniu realizacji inwestycji podatek od nieruchomości w rozumieniu zgodnie z obowiązującym prawem, będzie wpływał do kasy miejskiej w Świnoujściu. Firma nie zabiega ani nie zabiegała o jakiekolwiek szczególne traktowanie pod tym względem – podkreśla Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG S.A.

Już dzisiaj Polskie LNG jest poważnym płatnikiem podatku od nieruchomości – od gruntu. W 2014 roku podatek wyniósł ponad 400 tys. zł. W roku następnym po przekazaniu terminalu do eksploatacji spółka będzie płacić podatek od nieruchomości nie tylko od gruntów, lecz także m.in. budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (za każdym m kw.), budowli (ustalony procent na dany rok od wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

– W przypadku Świnoujścia są to trzy rodzaje podatku od nieruchomości: od gruntu, metra kwadratowego powierzchni budynku oraz ten największy – 2 procent od wartości budowli. Wartość ta zostanie ustalona w trakcie postępowania podatkowego, które przeprowadzi miasto, na podstawie oficjalnych dokumentów Polskiego LNG. W tej chwili szacuje się, że może to być około 35 –do 40 mln złotych. Jednak – co podkreślam – są to jedynie szacunki oparte na ogólnej wiedzy, a nie na podstawie oficjalnych dokumentów – tłumaczy Robert Karelus, rzecznik prezydenta.

Warto także dodać, że najpoważniejszą pozycją związaną z kwotami przekazanymi dotychczas do kasy miejskiej w Świnoujściu, wynoszącą łącznie około 32 mln zł, jest opłata za wycinkę drzew na terenie budowy. W kolejnych latach największymi kwotami będą coroczne opłaty z tytułu podatku od nieruchomości.

Łącznie spółka Polskie LNG odprowadziła do kasy miejskiej w Świnoujściu (stan na 30.10.2015 r.) ponad 42 mln zł.

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia:

Termin od którego obowiązuje płatność podatku reguluje Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Artykuł 6 tej ustawy mówi, że w przypadku nowo powstałych obiektów, a takim jest terminal LNG, „obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona, albo w którym rozpoczęto jej użytkowanie lub jej części przed ich ostatecznym wykończeniem”. Różnica w interpretacji wynika z oceny momentu zakończenia budowy terminalu.

Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG S.A.

Po zakończeniu realizacji inwestycji podatek od nieruchomości w rozumieniu opisanym powyżej, zgodnie z obowiązującym prawem, będzie wpływał do kasy miejskiej w Świnoujściu. Zgodnie z wcześniej przekazywanymi informacjami opinii publicznej spółka potwierdza, że inwestycja zostanie oddana do użytkowania w drugim kwartale przyszłego roku, co oznacza, że podatki będą uiszczane do kasy miejskiej w Świnoujściu od 2017 roku.

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

Jeden komentarz

  1. Tak to już jest jak się podzieliło skórę na niedźwiedziu , a niedźwiedź dalej żyje hahahaha….Bravo nasze władze miejskie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.