niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Lokalne / Nie trzeba mieć zezwolenia na sprzedaż fajerwerków i petard

Nie trzeba mieć zezwolenia na sprzedaż fajerwerków i petard

Gaśnica to nie tylko wymóg, ale podstawa bezpieczeństwa. Wydawać by się mogło, że sprzedaż materiałów pirotechnicznych jest obarczona przepisami, które sprawiają, że przynajmniej czujemy się bezpiecznie. Po niedzielnym wybuchu straganu z fajerwerkami, sprawdziliśmy jak wygląda kontrola takich miejsc. Jak się okazuje, na sprzedaż petard nie trzeba mieć nawet zezwolenia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami środki pirotechniczne przeznaczone do użytku cywilnego, czyli te sprzedawane w punktach handlowych, nie są artykułami koncesjonowanymi. Tym samym na ich sprzedaż nie jest wymagane zezwolenie. Sprzedający takie środki pirotechniczne zobowiązany jest jednak zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Czy zatem można sprzedawać materiały pirotechniczne w namiocie, blaszanym straganie, czy drewnianym stoisku?

Rygorystyczne zapisy o niepalnych pomieszczeniach dotyczą tylko wyspecjalizowanych punktów. Jednak sprzedaż fajerwerków w punktach wielobranżowych także wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Są to m.in. sprzęt gaśniczy, informacja o zakazie otwierania opakowań na terenie obiektu, a wewnątrz sklepu nie powinno być więcej materiałów pirotechnicznych niż 100 kg, a w pomieszczeniach w których sprzedaje się takie materiały nie może być ogrzewania elektrycznego.

Po niedzielnym wypadku, kontrolę takich stoisk przeprowadziła policja.

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

7 komentarzy

  1. Czy coś sie zmieniło w tej kwestii bo chcę sprzedawać w tym roku fajerwerki.

    • A jaka kwotę planujesz na ten biznes przeznaczyć? Mam nakład finansowy w wysokości 10 tyś i zastanawiam się czy warto z taka kwota do ludzi wychodzić, czy to w ogóle się oplaca

  2. Naucz się pisać

  3. co trzeba mieć na sprzedasz fajerwerek po to jest jedna miejsce gminę i cię tak nie moszna ostawić przy drodze jak nie zezwolenie to co trzeba mieć po ja bym chciał sprzedawać na straganie i to jest mój pierzy raż a nie wiem co trzeba mieć po jak ma dostać mandat 5000 zł to ja nie chce ryzykować po czytałem ze trzeba mieć tylko gaśnicze ale chyba trzeba mieć jakieś pozwolenie na rozstawienie straganu po już nie wiem co zrobić i czy to warto .

  4. ale a co trzeba miec zeby stać p0rzy drodze ze stojskem po to jednak nie jest tfoja posesja tylko gmina ui tam chyma nie moszna tak cie rostawić bez zanego zezwolniia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.