Strona główna / Lokalne / Alarm! Świnoujście umiera! Jest nas coraz mniej

Alarm! Świnoujście umiera! Jest nas coraz mniej

Urząd statystyczny bije na alarm! Z roku na rok zmniejsza się liczba świnoujścian. Miasto wyludnia się w zastraszającym tempie. GUS spodziewał się, że w pod koniec 2015 roku w Świnoujściu będzie mieszkać 41 tys. osób, tymczasem było ich 2,5 tys. mniej.

Nie jest dobrze. Wyniki badań Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że do 2050 roku będzie nas 7 tys. mniej. Mało tego, urząd nie uwzględnia emigracji, a to oznacza, że może być nas jeszcze mniej. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno w Świnoujściu mieszkało 41 tys. osób. Wizja, że w 2050 roku będzie u nas zameldowanych 34 tys. osób jest przerażająca. Nie będzie komu pracować, ratunkiem staną się emigranci, konieczna będzie większa opieka społeczna nad starszym pokoleniem.

Ujemny trend

Według danych na dzień 30 listopada 2015 roku na pobyt stały w Świnoujściu zameldowanych było 38.406 osób.

– Należy jednak pamiętać, że liczba ta obejmuje wyłącznie osoby zameldowane. Tymczasem faktyczna liczba osób mieszkających na naszych wyspach jest znacznie wyższa. Obejmuje bowiem także znaczną część ludzi, którzy choć mają zameldowanie na stałe w innej miejscowości, to jednak faktycznie zamieszkują w Świnoujściu, nawet od kilku lat – pociesza Robert Karelus z magistratu.

W Świnoujściu, podobnie jak w innych miastach Polski, daje się zaobserwować ujemny trend demograficzny, choć nie tak duży jak w innych regionach województwa i kraju. Różnica wynika przede wszystkim z faktu, że podobnie, jak w innych polskich miastach, rodzi się u nas mniej dzieci w porównaniu ze zgonami, choć bywały w ostatnich latach okresy gdzie ten stosunek był dodatni.

Nie będzie komu pracować

W mieście powstają kolejne hotele. Funkcjonują także duże zakłady pracy chcące się powiększać. Tak jak chociażby port, który myśli poważnie o budowie terminala kontenerowego. Do obsługi będzie potrzebnych około 500 pracowników. 300 pracowników będzie potrzebować Zdrojowa Invest do obsługi 5-gwiazdkowego hotelu Radisson. Skąd ich wezmą? Jedynym ratunkiem będzie migracja wewnętrzna z innych miasta, a w ostateczności szukanie pomocy wśród emigrantów.

Mieszkańców ubywa, bo niechętnie decydujemy się na powiększenie rodziny. Wolimy także mieszkać w większych miastach. Zdaniem socjologów trendu nie odwróci rządowa obietnica 500 zł na dziecko. Co zatem robić, żeby odwrócić niekorzystną tendencję i przyciągać nowych mieszkańców do Świnoujścia? Tworzyć nowe miejsca pracy i ekspresowo rozwijać mieszkalnictwo komunalne.

– Dla przyciągnięcia inwestorów, którzy stwarzają takie miejsca, obowiązuje uchwała zwalniająca z podatku od nieruchomości przez pięć pierwszych latach. To m.in. dzięki temu w mieście powstały i powstają duże zakłady pracy, jak HKScan, AKS, Poltram Yard, ale również nowe ośrodki wypoczynkowe np. Interferie Medical Spa, hotel Hampton by Hilton, Baltic Park Molo, Galeria Corso, gdzie również nasi mieszkańcy znajdują zatrudnienie – tłumaczy rzecznik magistratu.

Fatalne prognozy

Perspektywy GUS dotyczące liczby ludności nie są najlepsze nie tylko dla Świnoujścia, ale także dla całego regionu. Według nich liczba mieszkańców naszego miasta w 2050 roku zmaleje do 34 tys. z czego 11 tys. będą stanowić osoby w wieku poprodukcyjnym.

Zobacz również

Znowu wbiegną na szczyt latarni morskiej

W sobotę 20. sierpnia, w ramach imprez Dnia Latarń Morskich, przeprowadzona zostanie XI edycja Międzynarodowego …

6 komentarzy

  1. Rozwiązanie jest proste: stabilna praca z godnym wynagrodzeniem i przestrzeganie kodeksu pracy przez pracodawców. Co z tego, że powstają nowe miejsca pracy jeśli zatrudnienie najczęściej odbywa się na śmieciówkach za maksymalnie 10 zł na godzinę?

  2. przy takiej władzy jak mamy to lepiej raczej nie będzie. kasy niby dużo w samorządzie, ale poza chodnika to jej .. nie czuć.

  3. JACY IMIGRANCI ZROBIC MIEJSCA PRACY ,CHOCBY MIESZKANIWKE BUDOWAC NA WARSZOWIE NOWE OSIEDLA POWTAC MOZE SZKOLA BUDOWLANA OD NAWA HOTEL PRACOWNICZY ZALOZYC SPOLDZIELNIE NA NOWE MIESZKANIA ,A NIE TAM JAKIES DEWELOPERZY SPRZEDAJA ZA GOTOWKE SKAD MLODY MA BRAC KASE ,WYJEZDZA WIEC BO TU NIC NIE MA ,BANK POLSKI MUSI ZACZAC FUNKCJONOWAC I UDZIELAC KREDYTU NA BUDOWE MIESZKAN JAK KIEDYS BYLA DUZA FIRMA BUDOWLANA SPBO I BUDOWALO WIEZOWCE BLOKI SKLEPY CO TERAZ NIE MOZE ,PRZY TYM MAJA PRACE ,MURARZE BETONIARZE ZBROJARZE I WIELE INNYCH ZAWODOW ,A NIE TYLKO HOTELARZ SPRZATACZKA I KASJER ,FRYZJER CO TO ZA POLITYKA

  4. Jak będzie praca. jak będą GODZIWE zarobki. Jak obywatel będzie miał poczucie stabilizacji. W cudowny !! sposób populacja zacznie się zwiększać „sama”. Przyjmowanie imigrantów nie pozwoli na ten proces, który właśnie ma szanse się zacząć. Przez ostatnie 25 lat mielismy rynek pracy, na którym warunki dyktowali pracodawcy. Jak trend się zaczyna odwracać, i trzeba dzielić efekty wzrostu gospodarczego z resztą społeczeństwa, to proponowane są dziwne rozwiązania. Jesteśmy w Europie i musimy dążyć do odpowiedniego poziomu życia dla większego odsetka własnych obywateli. To niestety będzie też wymagać więcej inwencji od pracodawców i nie będziemy mogli już konkurować tania siłą roboczą. A przede wszystkim przyjaznego prawa gospodarczego i to zależy od rządu. Przyjmowanie imigrantów nie pozwoli na wzrost wynagrodzeń, a pamiętajmy, że mamy klkukrotnie niższe płace niż na zachodzie.

  5. Mlodzi nie chca wracac po studiach bo brak perspektyw i pracy.

  6. „ratunkiem staną się emigranci” – Hallo! Czy ktoś ma dobrze z głową. Jeszcze niech napisze, że Syryjscy Islamiści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.