czwartek , 6 października 2022
Strona główna / Lokalne / Miasto kupi jednolite budki dla kotów. Będą ocieplone i oznakowane
Dzięki sponsorom takich domków dla kotów będzie w naszym mieście więcej.

Miasto kupi jednolite budki dla kotów. Będą ocieplone i oznakowane

Domki dla wolno żyjących kotów będą jednakowe i specjalnie oznaczone. Tak, aby każdy od razu wiedział, co to jest i do czego służy. – Domki są estetyczne, wykonane z drewna, ocieplone – mówi Beata Tułodziecka – Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Świnoujście. – Mamy nadzieję, że będą dobrze służyły kotom i oszczędzą je wandale.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny – także dla kotów – jest dach nad głową. Do tej pory koty wolno żyjące w naszym mieście nie miały szczęścia do własnych budek. Te, które stawiali społeczni opiekunowie tych zwierząt, przeważnie niszczone były przez wandali.

– Na własny koszt zrobiłam i ustawiłam budki w lesie przy ulicy Bałtyckiej – opowiada jedna ze społecznych opiekunek kotów. – Przetrwały dwa tygodnie. Potem zniszczyli je wandale. Koty przyzwyczaiły się już do tego miejsca. Jak mogłam zabezpieczyłam to, co zostało z tych budek. Nie wygląda to ładnie, ale przynajmniej koty mają schronienie.

– Miasto kupi nowe, jednakowe budki, które ustawimy w różnych częściach miasta. Będą ocieplone i oznakowane – mówi Beata Tułodziecka – Terenda. – Mamy nadzieję, że z pomocą mieszkańców, uda nam się uchronić je przed wandalami. Chodzi o to, żebyśmy nie byli obojętni. Wystarczy, abyśmy przechodząc zwracali uwagę, czy ktoś niepożądany nie kręci się koło takiej budki, nie zachowuje się podejrzanie.

Pierwszych kilkanaście budek stanie w już lutym

– Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są większe – mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta miasta. – Na szczęście w naszym mieście nie brak ludzi, którym leży na sercu dobro zwierząt. Wierzymy, że znajdą się wśród nich i tacy, którzy chętnie sfinansują dodatkowe budki.

Koszt nie jest duży. Domek dla czterech kotów (taki jak na zdjęciu) to wydatek 550 złotych. Zainteresowanych prosimy do końca stycznia o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta, telefonicznie pod numerem 91 321 79 26 lub mailowo: wos@um.swinoujscie.pl . Miasto ze swojej strony zapewnia pomoc w kupnie i transport budek.

Do akcji włączyło się już wielu opiekunów społecznych kotów oraz świnoujskie szkoły. Wskazują miejsca, gdzie najlepiej zamontować kocie domki. Zadeklarowali też, że będą się nimi opiekować.

– Jednocześnie apelujemy do miejscowych firm i instytucji, które również mogłyby postawić takie domki na swoim terenie i dbać o nie – dodaje Barbara Michalska, zastępca prezydenta miasta. – Zgłaszajcie się do naszego wydziału ochrony środowiska i leśnictwa.

Lista miejsc, gdzie powinny stanąć domki jest otwarta. Jeżeli ktoś z mieszkańców mógłby wskazać dobrą lokalizację dla kolejnych budek, prosimy również o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta (naczelnik Beata Tułodziecka – Terenda).

Oprócz kupna budek, w ramach pomocy bezdomnym kotom, miasto podpisało na kolejny już rok umowy z gabinetami weterynaryjnymi na udzielania pomocy tych zwierzętom w przypadku chorób i zdarzeń drogowych oraz na sterylizację i kastrację.

– Usługi te wykonywane są bezpłatnie – podkreśla Beata Tułodziecka – Terenda.

Oprócz tego opiekunowie kotów regularnie otrzymują darmową karmę dla swoich podopiecznych.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Konsorcjum belgijsko-katarskie wybuduje terminal w Świnoujściu

Wiadomo już kto chce wybudować terminal kontenerowy w Świnoujściu. To belgijsko-katarskie konsorcjum. Poinformował o tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.