Strona główna / Lokalne / Miasto kupi jednolite budki dla kotów. Będą ocieplone i oznakowane
Dzięki sponsorom takich domków dla kotów będzie w naszym mieście więcej.

Miasto kupi jednolite budki dla kotów. Będą ocieplone i oznakowane

Domki dla wolno żyjących kotów będą jednakowe i specjalnie oznaczone. Tak, aby każdy od razu wiedział, co to jest i do czego służy. – Domki są estetyczne, wykonane z drewna, ocieplone – mówi Beata Tułodziecka – Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Świnoujście. – Mamy nadzieję, że będą dobrze służyły kotom i oszczędzą je wandale.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny – także dla kotów – jest dach nad głową. Do tej pory koty wolno żyjące w naszym mieście nie miały szczęścia do własnych budek. Te, które stawiali społeczni opiekunowie tych zwierząt, przeważnie niszczone były przez wandali.

– Na własny koszt zrobiłam i ustawiłam budki w lesie przy ulicy Bałtyckiej – opowiada jedna ze społecznych opiekunek kotów. – Przetrwały dwa tygodnie. Potem zniszczyli je wandale. Koty przyzwyczaiły się już do tego miejsca. Jak mogłam zabezpieczyłam to, co zostało z tych budek. Nie wygląda to ładnie, ale przynajmniej koty mają schronienie.

– Miasto kupi nowe, jednakowe budki, które ustawimy w różnych częściach miasta. Będą ocieplone i oznakowane – mówi Beata Tułodziecka – Terenda. – Mamy nadzieję, że z pomocą mieszkańców, uda nam się uchronić je przed wandalami. Chodzi o to, żebyśmy nie byli obojętni. Wystarczy, abyśmy przechodząc zwracali uwagę, czy ktoś niepożądany nie kręci się koło takiej budki, nie zachowuje się podejrzanie.

Pierwszych kilkanaście budek stanie w już lutym

– Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są większe – mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta miasta. – Na szczęście w naszym mieście nie brak ludzi, którym leży na sercu dobro zwierząt. Wierzymy, że znajdą się wśród nich i tacy, którzy chętnie sfinansują dodatkowe budki.

Koszt nie jest duży. Domek dla czterech kotów (taki jak na zdjęciu) to wydatek 550 złotych. Zainteresowanych prosimy do końca stycznia o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta, telefonicznie pod numerem 91 321 79 26 lub mailowo: wos@um.swinoujscie.pl . Miasto ze swojej strony zapewnia pomoc w kupnie i transport budek.

Do akcji włączyło się już wielu opiekunów społecznych kotów oraz świnoujskie szkoły. Wskazują miejsca, gdzie najlepiej zamontować kocie domki. Zadeklarowali też, że będą się nimi opiekować.

– Jednocześnie apelujemy do miejscowych firm i instytucji, które również mogłyby postawić takie domki na swoim terenie i dbać o nie – dodaje Barbara Michalska, zastępca prezydenta miasta. – Zgłaszajcie się do naszego wydziału ochrony środowiska i leśnictwa.

Lista miejsc, gdzie powinny stanąć domki jest otwarta. Jeżeli ktoś z mieszkańców mógłby wskazać dobrą lokalizację dla kolejnych budek, prosimy również o kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta (naczelnik Beata Tułodziecka – Terenda).

Oprócz kupna budek, w ramach pomocy bezdomnym kotom, miasto podpisało na kolejny już rok umowy z gabinetami weterynaryjnymi na udzielania pomocy tych zwierzętom w przypadku chorób i zdarzeń drogowych oraz na sterylizację i kastrację.

– Usługi te wykonywane są bezpłatnie – podkreśla Beata Tułodziecka – Terenda.

Oprócz tego opiekunowie kotów regularnie otrzymują darmową karmę dla swoich podopiecznych.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Przejście przez ulicę 11 Listopada ma być bezpieczniejsze

54Przejście dla pieszych na ulicy 11 Listopada pomiędzy ul. Matejki a Hetmańską ma być przeniesione. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.