Strona główna / Lokalne / [FILM] Pomysł na… wakacje bez rodziców

[FILM] Pomysł na… wakacje bez rodziców

Początek kwietnia to ostatni gwizdek, aby pomyśleć o zapisaniu dziecka na obóz letni, ponieważ na tych najlepszych, sprawdzonych i najbardziej atrakcyjnych zaraz będzie brakować miejsc. Warto dobrze przemyśleć i przeanalizować, gdzie dziecko wysyłamy, aby wyjazd był nie tylko niezapomnianą przygodą i świetną zabawą dla naszego dziecka, ale także był dla niego bezpieczny.

art-collegiumWielu z nas zastanawia się, kiedy jest odpowiedni czas, aby dziecko pojechało same na obóz? Gdzie i jaki obóz wybrać? Czy będzie tam bezpieczne i da sobie radę? To tylko niektóre z pytań, jakie towarzyszą nam podczas decyzji- czy to już czas na „Wakacje bez Rodziców…?”

Czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że Wakacje bez Rodziców to kilku, a może nawet kilkunastodniowa przygoda poza domem. Taki wyjazd dla dziecka, które jest odpowiednio przygotowane z całą pewnością będzie pożyteczną szkołą samodzielności, a po powrocie będzie patrzyło na siebie i swój świat z innej perspektywy niż dotychczas. Przygotowanie pociechy na samodzielny wyjazd warto zacząć o wiele wcześniej, a kwestia wieku jest sprawą indywidualną, ponieważ dla każdego małego człowieka chwila ta nadchodzi kiedy indziej i jest związana z rozwojem emocjonalnym. P1130248Niektóre dzieci mogą pojechać na obóz już w wieku sześciu lat, dla innych to zbyt wcześnie, ale przede wszystkim najważniejsze jest, aby decyzja o wyjeździe na wakacje była wspólna- opiekuna i dziecka. Aby pomóc swojemu dziecku w przygotowaniu się do wyjazdu można:

– zapewnić dziecko, że to wyjazd na kilka dni, a nie na zawsze,

– stworzyć pozytywne wyobrażenie i przybliżyć specyfikę „życia obozowego” (przeczytajcie razem Regulamin Imprezy, omówcie zasady, prawa i obowiązki obozowicza),

– wzmocnić w dziecku wiarę i przekonanie, że da sobie radę ze wszystkimi nowymi sytuacjami,

– wskazać dziecku możliwości rozwiązania sytuacji kłopotliwych (konieczność rozmowy z wychowawcą, który w czasie trwania obozu jest „zastępcą” mamy i taty).

Jak wybrać obóz?

P1080369Oferta wyjazdów wakacyjnych na rynku jest bardzo różnorodna. Wysyłając dziecko po raz pierwszy warto zadbać o to, aby miejsce było sprawdzone, bezpieczne i niezbyt daleko od miejsca zamieszkania. Podczas wyboru należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań oraz sprawdzić i przeanalizować kilka istotnych elementów.

– Przeanalizuj program obozu i przewidziane atrakcje oraz skonfrontuj je z zainteresowaniami swojego dziecka – często w programie obozu zawarte są dodatkowe obowiązkowe koszty, takie jak bilety wstępu czy nawet realizacja zajęć. Z pozoru cena obozu może wydawać się atrakcyjna, ale po podsumowania całości okazuje się inaczej.

– Zapytaj o miejsce zakwaterowania (warunki lokalowe i sanitarne, położenie ośrodka) – doskonale jest, kiedy organizator posiada własną bazę lokalową oraz sprawdzony i sprawny sprzęt do realizacji zajęć, co podczas realizacji programu jest niezastąpionym atutem.

– Sprawdź czy dziecko będzie ubezpieczone podczas trwania kolonii/obozu – obowiązkiem organizatora jest posiadanie polisy OC oraz ubezpieczenie uczestników od tzw. NW

– Zapytaj, czy jest zapewniona opieka medyczna na kolonii/obozie – organizator powinien posiadać podpisaną umowę z lekarzem na obsługę organizowanych obozów lub posiadać zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie wypoczynku w palcówce zdrowia znajdującej się na terenie, gdzie organizowany jest wypoczynek.

– Zwróć uwagę na wiarygodność organizatora – popytaj znajomych, czy wcześniej korzystali z usług firmy organizującej wyjazd. Opinie innych rodziców są bezcenne. Warto poszukać w internecie informacji na temat firmy. Odwiedzić stronę organizatora i przejrzeć galerię zdjęć, gdzie można ocenić zajęcia realizowane podczas obozów.

– Dopytaj się o uprawnienia, kwalifikację i doświadczenie kadry – szczególnie ważny element podczas profilowanych obozów młodzieżowych, gdzie poza fajną zabawą można zdobyć wiele przydatnych uprawnień potwierdzonych stosownymi certyfikatami (motorowodne, żeglarskie, ratownicze, nurkowe).

– Sprawdź czy obóz został zgłoszony do kuratorium oświaty – jeśli organizowany jest w naszym województwie, właściwe kuratorium znajduje się w Szczecinie. Każdy organizator ma obowiązek zgłoszenia obozu do kuratorium. Oczywiście nie wszyscy dopełniają tych formalności, ponieważ wiąże się to ze spełnieniem różnych wymagań oraz kontroli kuratorium w trakcie trwania obozu.

Jedziemy na „Wakacje bez Rodziców…”

P1130593Jeśli już decyzja zapadła i wspólnie podjęliście decyzję o wyjeździe i wybraliście obóz, przed wyjazdem, jako osoby dorosłe zadbajmy, by nasza pociecha wzięła ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy, co pozwoli jej zaoszczędzić stresów związanych z ich brakiem. A więc:

– Spakuj odpowiednią ilość ubrań. Najlepiej posegreguj w gotowe „zestawy”. Powiedz dziecku, że codziennie powinno zakładać czyste ubranie. Wyjaśnij, gdzie powinno odkładać brudną odzież. Ubrania powinny być łatwe do zakładania (nie np. sukienka zapinana z tyłu na zamek, z zapięciem jej i my mielibyśmy kłopot) i nie najlepsze oraz eleganckie (dziecko nie może się bać, czy je pobrudzi czy nie).

– Spakuj przybory toaletowe i powiedz dziecku o tym, że nikt inny poza nim nie może z nich korzystać. Często zdarza się bowiem, że dzieci pożyczają sobie nawzajem grzebień, ręcznik czy klapki pod prysznic. Nie zapomnijmy o stroju kąpielowym (nawet, gdy nie zostało powiedziane, że dzieci będą chodzić na basen) – jego brak to ogromny stres dla dziecka

– Koniecznie poinformuj dziecko, aby o wszystkich dolegliwościach (bóle głowy, brzucha, wymioty, złe samopoczucie) natychmiast powiadamiało wychowawcę.

– Przed wyjazdem udaj się z pociechą na kontrolę dentystyczną.

– Wyposaż dziecko we wszystkie przedmioty ujęte w Niezbędniku Obozowym (krem z filtrem, czapka, krem przeciw komarom i kleszczom itp.).

– Jeżeli Twoje dziecko potrzebuje „towarzysza podróży” (jasiek, misiu, lalka) nie wahaj się go spakować. Większość dzieci bezpieczniej czuje się poza domem, gdy ma ze sobą ulubioną maskotkę lub zdjęcia rodziców i rodzeństwa.

Podsumowując pamiętajmy, że samodzielny wyjazd na wakacje będzie zawsze zaliczony na piątkę, kiedy dziecku uda się wytrzymać cały pobyt bez rodziców. Nierzadko to również wielka sztuka dla Rodzica:)… niekiedy Rodzice nie są gotowi na samodzielne wakacje swojego dziecka pomimo tego, że nasza pociecha jest już na to daaawnooo gotowa 🙂

Zobacz również

101. parkrun dla Horsta

Pamiętacie, jak w dzieciństwie spędzaliście się każdą wolną chwilę na dworze? Zabawy poza domem były …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.