Strona główna / Bez kategorii / Uznamskie Dni Literatury celebrują miłość
Bücher am Strand

Uznamskie Dni Literatury celebrują miłość

Uznamskie Dni Literatury celebrują miłość

Liczy się tylko miłość: Uznamskie Dni Literatury celebrują miłość i stawiają pytanie o istotę stosunków polsko-niemieckich W dniach od 6 do 9 kwietnia m.in. w formie koncertu specjalnego w ramach Uznamskiego Festiwalu Muzyki oraz ustami autorki bestsellerów Donny Leon (język angielski, niemiecki) W dniu 7.4. o godzinie 19:00 dwa odczyty w języku polskim z udziałem Stefana Chwina i Adama Krzemińskiego a w dniu 8.4. o godzinie 9:00 z udziałem Błażeja Dzikowskiego.

W tym roku podczas VIII Uznamskich Dni Literatury liczy się tylko miłość. Od 6 do 9 kwietnia wyspa Uznam pod hasłem MIŁOŚCI (DO BLIŹNIEGO) będzie gościła wielkie gwiazdy, m. in. Donnę Leon, Stefana Chwina czy też Adama Krzemińskiego, którzy wezmą na warsztat jedno z najpiękniejszych uczuć. Tegorocznym hasłem jest: MIŁOŚĆ (DO BLIŹNIEGO). Thomas Hummel, intendent Uznamskich Dni Literatury: Z udziałem międzynarodowych gwiazd sceny literackiej chcielibyśmy przeżyć na Uznamie wspaniałe chwile z literaturą. Zależy nam nade wszystko na wspieraniu dialogu między Niemcami i Polską. Ze szczególną radością czekam na nasz polsko-niemiecki odczyt oraz na dyskusję panelową w Zinnowitz.“

Niemcy i Polska – Historia miłosna?

Polski publicysta Adam Krzymiński, znany polski pisarz Stefan Chwin jak również niemiecka konsul generalna w Gdańsku pani Cornelia Pieper podążą śladami obecnych trendów literackich, przede wszystkim politycznych w Niemczech i w Polsce. Globalny napływ uchodźców, obawy przed aktami przemocy terrorystycznej, utratą tożsamości oraz zawirowaniami społecznymi, to powody protestów ulicznych tysięcy osób, jak również głęboko idących zmian politycznych ostatnich miesięcy w Polsce. Zaproszeni goście będą dyskutować o roli i pozycji literatury w obliczu zaistniałej sytuacji, jej sile sprawczej i jej wpływie. Pisarz Stefan Chwin przeczyta fragmenty swojego „Deutsches Tagebuch” (Dziennik Niemiecki). Dzieło obejmuje części jego dzienników wydanych w języku polskim w roku 2004 i 2008. I chociaż niektóre wpisy Stefana Chwina do dziennika w międzyczasie zweryfikowała teraźniejszość, to jego przekorne i często niewygodne myśli pozostają nadal nad wyraz aktualne. Jest to bardzo ważny tekst, szczególnie biorąc pod uwagę niespokojne politycznie czasy pomiędzy Warszawą a Berlinem, które rysują się na horyzoncie. Goście mogą korzystać z transferu autobusem od Świnoujścia do Zinnowitz. Czas wyjazdu: 17:30 pm; Lokalizacja: Dom Kultury w Świnoujściu (dziedziniec). Przejazd jest bezpłatny.

W Świnoujściu słuchacze usłyszą fragmenty książki „Der Weg des Saturn” (Brokat w oku). Książka młodego polskiego pisarza Błażeja Dzikowskiego oferuje ironiczną analizę pojawiania się ekstremizmu wśród młodych ludzi i jest dowodem na doskonałe wyczucie pisarza odnośnie opisów szeroko zakrojonego kontekstu rzeczywistości oraz zakotwiczonych w niej, targanych wątpliwościami bohaterów jego powieści. Jest on drobiazgowym obserwatorem, karykaturzystą rzeczywistości posiadającym prawie surrealistyczne poczucie humoru.

Gwiazda światowej sławy Donna Leon zaprezentuje odczyt autorski podczas koncertu literackiego na Uznamie Donna Leon będzie miała swoje premierowe wystąpienie na Uznamie, które obejmie odczyt autorski i koncert specjalny: „Od lat słyszę już od wielu ludzi pochlebne komentarze odnośnie piękna wyspy Uznam wraz z jej doskonałym krajobrazem i wspaniałym widokiem na morze” komentuje światowej sławy autorka bestsellerów ciesząc się z perspektywy wzięcia udziału w Uznamskich Dniach Literatury. Podczas koncertu specjalnego Uznamskiego Festiwalu Muzyki autorka kryminałów zabierze słuchaczy do jej Wenecji pełnej gondoli i pieśni gondolierów. Donna Leon zaczerpnie ze swojego obfitego repertuaru prezentując porywające historie wokół jej nowego rodzinnego miasta przy akompaniamencie muzyki barokowej w wykonaniu wielokrotnie nagradzanego Ensemble Il Pomo d’Oro i tenora Vincenza Capezzuto.

Dalsze informacje i bilety dostępne pod adresem www.usedomerliteraturtage.de, we wszystkich punktach informacji turystycznej na wyspie Uznam oraz telefonicznie pod numerem 038378-34647.

Program Polski VIII Uznamskich Dni Literatury:

Czwartek, 07.04.2016, godz. 19:00, Baltic Hotel, Seebad Zinnowitz

Dialog polsko-niemiecki oraz odczyt „Literatura w czasach bieżących wyzwań politycznych”
 Z udziałem konsul generalnej Cornelii Pieper, Adama Krzemińskiego i Stefana Chwina Moderacja: Andreas Kossert

Zapewniono tłumaczenie symultaniczne na j. polski!

Cena biletów: 12 Euro/ 20 PLN (uczniowie/studenci zniżka 50%)

Piątek, 08.04.2016, godz. 9:00,

Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I

Ul. Mieczysława Niedziałkowskiego 2, Świnoujście/Swinemünde

Der Weg des Saturn” (Brokat w oku) czyta w języku polskim Błażej Dzikowski


Odczyt autorski Błażeja Dzikowskiego

Moderacja: Paulina Schulz

Cena biletów: 5 Euro/ 20 PLN (uczniowie/studenci zniżka 50%)

Pozostały program VIII Uznamskich Dni Literatury:

Środa, 6.04.2016, godz. 19:00,

Kaiserbädersaal, Maritim Hotel Kaiserhof

Seebad Heringsdorf

Ratunek przez miłość?
„Projekt Schelling“
z udziałem Petera Sloterdijka


Moderowany odczyt z udziałem Petera Sloterdijka

Moderacja: Manfred Osten

Piątek, 08.04.2016, godz. 15:00,

Steigenberger Grandhotel & Spa

Seebad Heringsdorf

Kurioses aus Venedig“ z udziałem Donny Leon

Odczyt i dyskusja z autorką bestsellerów

Cena biletów: 48 Euro (uczniowie/studenci zniżka 50%)

Piątek, 08.04.2016, godz. 19:00,

Kaiserbädersaal, Maritim Hotel Kaiserhof

Seebad Heringsdorf

Koncert specjalny w ramach Uznamskiego Festiwalu Muzyki

Wenecja – wyznanie miłości
z udziałem Donny Leon


Wenecki wieczór na Uznamie“ –
koncert literacki z udziałem Donny Leon, przy akompaniamencie Ensemble Il Pomo d’Oro i Vincenza Capezzuto (tenor) pod batutą Maxima Emelyanycheva

Cena biletów: od 28 Euro (uczniowie/studenci zniżka 50%)

Sobota, 9.04.2016, godz. 11:00,

Hotel Esplanade, Seebad Heringsdorf

Altes Land“ – Odczyt z udziałem laueratki Uznamskiej Nagrody Literackiej 2016, Dörte Hansen oraz uroczyste przyznanie
7 Uznamskiej Nagrody Literackiej

Odczyt autorski z udziałem Dörte Hansen oraz uroczyste przyznanie nagrody przez jurorów Uznamskich Dni Literatury: Laurę Karasek, Manfreda Ostena i Andreasa Kosserta (moderacja)

Sobota, 09.04.2016, godz. 19:00,

Kaiserbädersaal, Maritim Hotel Kaiserhof

Seebad Heringsdorf

Miłość i dzieło życia
„Ein sterbender Mann“ z udziałem Martina Walsera

Moderowany odczyt z udziałem Martina Walsera

Moderacja: Manfred Osten

Alexander Datz
Rzecznik Prasowy
Usedomer Literaturtage

 

Zobacz również

Gdańsk organizatorem EuroSkills 2023

16 czerwca br., podczas posiedzenia WorldSkills Europe General Assembly w Krakowie został wskazany gospodarz EuroSkills …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.