Strona główna / Lokalne / Mieszkanie za 600 złotych miesięcznie?

Mieszkanie za 600 złotych miesięcznie?

Są za bogaci na mieszkania komunalne, ale za biedni na kredyt w banku. Ilu jest takich świnoujścian? Magistrat zastanawia się jak wybudować tanie mieszkania, które będą także magnesem dla nowych ludzi chcących się osiedlić w Świnoujściu.

Rynek pracy potrzebuje ludzi, a ci mieszkań, aby móc pracować i to niekoniecznie własnościowych – tak w skrócie można określić pomysł budowy lokali mieszkalnych w ramach społecznego budownictwa czynszowego.

Poddanie sfery budownictwa mieszkalnego wyłącznie regułom rynkowym z założenia uniemożliwia dostęp do mieszkania wielu osobom, które nie są w stanie z własnych środków pokryć kosztów jego budowy, uzyskać kredytu na jego zakup lub wynająć od prywatnego właściciela. Ponadto, osoby napływowe nie mają szans na uzyskanie mieszkania z zasobu komunalnego.

Uruchomiony program społecznego budownictwa na wynajem, w skrócie polega na budowaniu lokali z nisko oprocentowanego kredytu udzielonego przez Bank Gospodarki Krajowej oraz dopłaty od rządu. Aktualnie szacuje się, że miesięczny koszt wynajęcia tak wybudowanego mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych, wynosiłby niespełna 600 złotych (stawka za jeden metr kwadratowy wynosi 14,82 zł.). Do tego należy doliczyć koszt mediów, ale nawet wówczas, takie mieszkanie jest dużo tańsze, niż jego wynajem na wolnym rynku.

Czy takie mieszkania mogą cieszyć się popularnością w Świnoujściu? W odpowiedzi na to pytanie ma pomóc ankieta, którą miasto opublikowało na swojej stronie internetowej www.swinoujscie.pl.

Zobacz również

Ranne ptaki i ssaki są leczone w Warnowie

Podobnie, jak w poprzednich latach, miasto ma umowę na leczenie, rehabilitację, żywienie oraz okresową opiekę …

Jeden komentarz

  1. Za zapierdziałą, zagrzybiałą norę, każą sobie płacić ±1200 złotych i tylko do sezonu, bo po sezonie won, bo trzeba zrobić miejsce turyście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.