Strona główna / Lokalne / Weekend na dwóch kółkach. Rowerowi aktywiści zapraszają na przejażdżkę!
Foto: Robert Ignaciuk

Weekend na dwóch kółkach. Rowerowi aktywiści zapraszają na przejażdżkę!

Rower stał się niemal symbolem Świnoujścia. Ekologiczny środek transportu jest przyjazny mieszkańcom i turystom. Nie dość, że redukuje korzystanie z samochodów, to każdy wie, że ruch pozytywnie wpływa na zdrowie. Władze gminy chcą w najbliższym czasie wybudować kolejny odcinek ścieżki rowerowej od nowej promenady do wiatraka. Tym samym na całej długości ulicy Uzdrowiskowej będzie można poruszać się bezpiecznie na rowerze.

Rowerzyści mogą w Świnoujściu czuć się bezpiecznie. Miasto na przestrzeni lat wybudowało sporo kilometrów ścieżek rowerowych i przejazdów przez skrzyżowania. Wciąż jednak jest wiele do zrobienia. Ścieżek rowerowych brakuje w ścisłym centrum oraz prowadzących wprost do dzielnicy nadmorskiej lub tak, aby trasy nie urywały się w najważniejszych miejscach. Wciąż nie ma ich na głównych ulicach: Piłsudskiego, czy Chrobrego. Rowerzyści zwracają uwagę, że tam wystarczy namalowanie kontrpasa na ulicy informującego kierowców o możliwości jeżdżenia na dwóch kołkach w obu kierunkach. Właściciele punktów handlowych twierdzą, że chcieliby ustawić przed swoimi sklepami stojaki na rowery, lecz oczekują przepisów zwalniających ich z ponoszenia opłaty

Rower miejski

Czy rower miejski ma rację bytu w naszym mieście. Jego ideą jest zachęcenie zmotoryzowanych do pozostawienia samochodów i wypożyczenie roweru za niewielką opłatą. Zasada działania jest podobna to rowerów ustawionych w stacjach Usedom Rad. Władze miasta niechętnie zapatrują się na ten pomysł tłumacząc, że w mieście jest wystarczająca ilość prywatnych wypożyczalni rowerów.

Kultura dwóch kółek

Rowerowi aktywiści organizują w naszym mieście wycieczki krajoznawcze (ŚWIR) , czy takie wydarzenia jak Masa Krytyczna. Klub sportowy Uznam organizuje najbliższą 3 maja o godz. 12 na Placu Adama Mickiewicza. Dla pierwszych 110 zapisanych i obecnych na imprezie zostaną przekazane  pamiątkowe koszulki. Na pl. Wolności zaplanowano w godzinach od 1230 do 1430 znakowanie rowerów.

 

Zobacz również

Już dwa lata, kiedy rozpoczęły się prace przy budowie tunelu

Dokładnie dziś, 17 września mijają dwa lata od podpisania umowy na jego budowę pomiędzy Prezydentem …

Jeden komentarz

  1. przez 2 lata jeździłem sporo po Warszawie rowerem miejskim podczas studiów, ale muszę przyznać, że nie można nigdy w 100% na nich polegać, bo zawsze może trafić akurat awaria stacji albo coś. Gdybym tylko miał możliwość trzymania na stancji mojej indiany to bym się nawet 5 minut nie zastanawiał. No i jeśli w Ś. zrobiliby rower miejski, straciliby przedsiąbiorcy którzy prowadzą wypożyczalnie. Ale ergo – wiadomo – rower swój to swój, najlepiej jeszcze porządny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.