Strona główna / Lokalne / Terminal kontenerowy. Prezydent za. Radni mają wątpliwości

Terminal kontenerowy. Prezydent za. Radni mają wątpliwości

art-terminalMa być konkurencją dla terminalu w Trójmieście. W zamian za kilometr plaży pod terminal kontenerowy i gigantyczny ruch tirów na drodze dojazdowej do miasta, Świnoujście zarobiłoby rocznie 600 tys. złotych podatków. Terminal głębokowodny wpłynąłby znacząco na życie mieszkańców nie tylko Warszowa, chociaż to ich głośnego sprzeciwu najbardziej się obawiają inwestorzy. Rocznie miałby przeładowywać 1,5 mln kontenerów. Wpływałyby do niego największe kontenerowce mogące wpłynąć na Bałtyk. Po środowym spotkaniu radni oczekują konkretnych odpowiedzi od realizujących projekt.

art-wariantW środę radni zostali zapoznani z planami rozwoju portu, a szczególnie z budową terminala kontenerowego. Jak podkreślano, projekt jest na wstępnym etapie realizacji. Jednak gotowa koncepcja już jest. Miałby znaleźć się po prawej stronie falochronu wschodniego. Zarówno na części lądowej jak i morskiej. W efekcie trzeba by było wyciąć część lasu w obszarze Natura 2000, a pod znakiem zapytania byłby parking dla turystów wybudowany w zeszłym roku przez Polskie LNG.

art-terminak2Podczas spotkania byli obecni nie tylko radni, ale także przedstawiciele branży turystycznej i rady osiedla Warszów. Wyrażano zaniepokojenie i dopytywano o wpływ inwestycji na życie mieszkańców i ewentualne straty w turystyce. Nie na wszystkie pytania odpowiedziano zgodnie z oczekiwaniami. Budowę terminalu stanowczo w obronę wziął prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.

Prace nad budowa terminala trwają od 1,5 roku. Według założeń, budowa terminala miałaby rozpocząć się za dwa lata.

Zobacz również

„To on nożem niszczy samochody. Rozpoznajesz go? Nie zbliżaj, się – alarmuj!”

Policja w Świnoujściu ustala jak nazywa się, gdzie mieszka i pracuje sprawca zniszczenia samochodu, którego …

17 komentarzy

 1. Jakie 1,5 km plaży, skoro w linii prostej od pirsu Gazoportu na być to 2 km. Następna kwestia to dojazdu do miejsca gdzie będzie można plażować, skoro w linii prostej nowy terminal pochłonie te 2 km to objechanie dwóch boków terminala to już 2 x 2 km, bo mało prawdopodobne że inwestor wyrazi zgodę na poprowadzenie drogi dojazdowej przez środek placu składowego kontenerów. Każde wnikliwe oko na prezentowanych na świnoujskich portalach usytuowania tego terminalu dostrzeże że dojazd na plaże byłby możliwy dopiero na wysokości stacji w Przytorze a dokładniej z drogi prowadzącej do Podziemnego Miasta. Proponuję już by miasto wystąpiło do PLK PKP o zmianę nazwy stacji z Przytór na Kąpielisko wzorem przedwojennego Swinemünde Bad.

 2. Świetna informacja, w końcu ktoś inwestuje w gospodarkę morską i w końcu w Świnoujściu, a nie w Trójmieście. Taki terminal to super inwestycja i wielka szansa dla Świnoujścia. Nie zmarnujmy jej.

 3. A gdzie się podziały pieniądze za Terminal gazowy za podatki .A miało być tak pięknie

 4. brawo nareszcie coś mądrego dla miasta robicie Brawo Brawo i jeszcze raz brawo jestem z Was dumny !
  TERMINAL KONTENEROWY Świnoujście to jest TO !

 5. a nich budują co można więcej zniszczyć 😀

 6. Dobrze, że do naszego miasta w końcu zaczynają być ściągane poważne inwestycje. Nareszcie młodzi ludzie zamiast uciekać ze Świnoujście będą tu zostawać.

 7. dawajcie nazwiska kto jest za tym badziewiem – szczególnie radnych

 8. Którzy radni mają jakieś wątpliwości ? Chce poznać nazwiska, żeby wiedzieć na kogo NIE głosować !

 9. „Terminal głębokowodny wpłynąłby znacząco na życie mieszkańców nie tylko Warszowa, chociaż to ich głośnego sprzeciwu najbardziej się obawiają inwestorzy.” Dobrze, że się obawiają – obiecanki – cacanki słyszymy zawsze, gdy Prezio chce zbić interes kosztem Warszowa. Póki co, teraz jedyny wpływ na mieszkańców mają wdychany pył węglowy i zbożowy. Łapy precz zakłamane nieudaczniki od prawobrzeżnej plaży…. dokończcie boisko – jedyną inwestycję rekompensującą gazoport, którą na „zatkanie ust” nam z wielką łaską zafundowaliście. Projekt obywatelski na naprawę boiska przy SP nr 2 leży pod stosem papierów. Spróbujcie nas jeszcze portem kontenerowym wkur….ić, to zobaczycie do czego będziemy zdolni……

 10. Wywalać z tym gównem z mojego miasta!

 11. Nie wierzę w to co czytam- to nie jest kawał?

 12. Ktoś się kimś na łby pozamieniał?

 13. Z terminalem kontenerowym, to na Wały Chrobrego wyp__lać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.