niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Lokalne / Kontenery zamiast plaży!

Kontenery zamiast plaży!

To o czym pisaliśmy nieoficjalnie kilkanaście miesięcy temu, w oparciu o „przecieki” ze Szczecina, zaprezentowano w końcu oficjalnie! Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście chce przy pomocy prywatnego inwestora zbudować w Świnoujściu jeden największych na Bałtyku portów kontenerowych!

Betonowy pirs, który ma być wyprowadzony w morze, ma mieć nawet kilkadziesiąt hektarów powierzchni. Zmodernizowaną S3 ma do niego dojechać dziennie nawet 1000 tirów, a do nabrzeży nowego portu mają dobijać największe kontenerowce mogące wpłynąć na Bałtyk. Port ma powstać po wschodniej stronie nowego falochronu – na obecnej plaży, w wolińskiej części naszego miasta. Ma być konkurencją dla terminalu w Trójmieście i docelowo przeładowywać nawet 1,5 miliona kontenerów rocznie.

Tak według Jacka Świerkowskiego (lidera projektu) i jego współpracowników, którzy razem z Zarządem Morskich Portów Szczecin- Świnoujście w środę odwiedzili Świnoujście ma wyglądać, nawet już za 5 lat nowy port kontenerowy w naszym mieście.

Kilkanaście miesięcy temu nieoficjalnie informowaliśmy, że w Zarządzie Morskich Portów Szczecin- Świnoujście trwają prace studyjne nad lokalizacją w Świnoujściu nowego portu kontenerowego. W środę radni zostali zapoznani z planami rozwoju portu, a szczególnie z budową terminala kontenerowego. Jak podkreślano, projekt jest na wstępnym etapie realizacji. Jednak gotowa koncepcja już jest. Miałby znaleźć się po prawej stronie falochronu wschodniego. Zarówno na części lądowej jak i morskiej. W efekcie trzeba by było wyciąć część lasu w obszarze Natura 2000, zlikwidować parking dla turystów wybudowany w zeszłym roku przez Polskie LNG, a cały ruch turystyczny przesunąć nawet 1,5 km w kierunku Międzyzdrojów.

– Ingerencja w część lądową będzie ograniczona do minimum! – zapewnia Jacek Świerkowski, który jest liderem projektu. – A do nowej plaży zostanie poprowadzona nowa infrastruktura – zapewnia.

Podczas spotkania obecni byli radni, przedstawiciele branży turystycznej i rady osiedla Warszów. Prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk wskazywał na konieczność wykonania analizy wpływu inwestycji na turystykę w Świnoujściu. Przedstawiciel Rady Osiedla Warszów wnioskował o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami – szczególnie prawobrzeża. W obronie ich interesu stanęli radni SLD – Ryszard Teterycz, Joanna Agatowska, Zbigniew Merchelski, Krzysztof Szpytko. Radni zwracali uwagę na skutki społeczne tej inwestycji i prosili o szczegóły dotyczące lokalizacji przyszłej plaży, czy wpływu tej inwestycji na turystykę i środowisko nie tylko prawobrzeża, ale i trzech wysp.

Janusz Żmurkiewicz w zabetonowaniu kolejnego kilometra plaży widzi szansę na dalszy rozwój przemysłowy Świnoujścia. – To rozwój miasta! A my mamy jeszcze 6-7 kilometrów plaży w stronę Międzyzdrojów! – argumentował nie ukrywając emocji i swojego zaangażowania w ten projekt. – Trudno oszacować ile będą wynosiły podatki. Ale będą to dodatkowe pieniądze w budżecie miasta – dodał.

Wkrótce mają rozpocząć się konsultacje projektu i poważne rozmowy z jednym z 10 potencjalnych inwestorów.

Nasz komentarz

Stało się to co przewidzieliśmy niemal rok temu. Idea budowy w Świnoujściu terminala kontenerowego jest bardzo realna. Ba! Prezydent miasta Janusz Żmurkieiwcz, który jeszcze kilka miesięcy zaprzeczał, że są takie pomysły, później tę idę poparł, a dziś jest już jej entuzjastą. Pozostaje mieć nadzieję, że przy dyskusji nad zmianą planu zagospodarowania, która jest niezbędna do realizacji tej inwestycji radni i samorządowcy wezmą pod uwagę strategię rozwoju miasta, interes mieszkańców, szczególnie prawobrzeża. I policzą ile dokładnie na tej inwestycji możemy zyskać, a ile stracić.

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

20 komentarzy

 1. Każdy radny który zagłosuje przeciw rozwojowi miasta i przeciw budowie teminala kontenerowego może od razu żegnać się z mandatem radnego. Tyle.

 2. Mam takie skromne pytanie. Ile trwa sezon turystyczny w Świnoujściu ? nie wiecie ?
  To ja wam napisze od 15 lipca do 27 sierpnia. A potem koniec . Teminal kontenerowy to praca cały rok !

  • Gdyby nie to skorumpowane betoństwo z downem na mózgu u władzy, to sezon mógłby trwać w mieście cały rok, ale co te oszołomy przemycone do Świnoujścia w kance po mleku ze Szczecinka, Trzebiatowa itd. mogą wiedzieć?

  • swój- większej głupoty nie słyszałem. Sezon trwa cały rok- jest niski i wysoki, ale część branży z roku na rok zarabia CAŁY ROK! niE MÓWIĆ JUŻ O TYM, ŻE w wysokim tak dużo, że można żyć cały rok. Widać, że albo masz 89 lat – i znasz Świnoujście z lat 6-tych, albo pracujesz .. w mini-porcie. I szukasz z du..y argumentów na siłę.

 3. Każdy radny który zagłosuje za tym kontenero-syfem może odrazu żegnać się z mandatem radnego. Tyle.
  Dobranoc

 4. piszecie na stronach komentarze , czyli korzystacie z internetu , wysilcie się i poszukajcie sobie na świecie kurortów gdzie są duże porty przeładunkowe przy okazji , nic nikomu nie ubywa ,wręcz przeciwnie miasta się rozwijają i bardzo są popularne wsród turystów . STOP stagnacji , TAK dla rozwoju miasta !!! a narzekacze na ławke pod Hermes knujcie dalej , ale pozwólcie rozwijać się miastu…

 5. Srebrniki zostały rzucone

 6. Prezydent jest entuzjastą ponieważ zasiada w radzie nadzorczej portu…już oni go tam przeciągneli na swoją stronę.

 7. Prezydent jest entuzjastą nic dziwnego, w końcu zasiada w radzie nadzorczej portu….

 8. Dramat!!! Apeluję do władz miasta a szczególnie do Prezydenta o rozsądek! Jakbym chciał mieszkać w mieście przemysłowym to bym się przeprowadził do Gdańska.

 9. Jakie 1,5 km plaży, skoro w linii prostej od pirsu Gazoportu na być to 2 km. Następna kwestia to dojazdu do miejsca gdzie będzie można plażować, skoro w linii prostej nowy terminal pochłonie te 2 km to objechanie dwóch boków terminala to już 2 x 2 km, bo mało prawdopodobne że inwestor wyrazi zgodę na poprowadzenie drogi dojazdowej przez środek placu składowego kontenerów. Każde wnikliwe oko na prezentowanych na świnoujskich portalach usytuowania tego terminalu dostrzeże że dojazd na plaże byłby możliwy dopiero na wysokości stacji w Przytorze a dokładniej z drogi prowadzącej do Podziemnego Miasta. Proponuję już by miasto wystąpiło do PLK PKP o zmianę nazwy stacji z Przytór na Kąpielisko wzorem przedwojennego Swinemünde Bad.

 10. Pieniądze to nie wszystko. Niech prezydent wybuduje, bardzo proszę ale na zachód od wiatraka .

 11. ‧Przyznaj się prezio ile wziąłeś w łapę, bo …⁈

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.