Strona główna / Lokalne / Miasto przygotowuje wniosek o dofinansowanie tunelu

Miasto przygotowuje wniosek o dofinansowanie tunelu

Miasto i rząd liczą, że Świnoujście dostanie 85 proc. wartości inwestycji. Budowa tunelu pod Świną ma pochłonąć blisko 1 mld złotych. Jeśli uda się przekonać unijnych urzędników, że tunel jest niezbędny i będzie pełnić rolę obwodnicy, wówczas pieniądze zostaną przyznane. Resztę będzie trzeba dopłacić z budżetu 38-tysięcznego miasta – ponad 100 mln złotych.

Sceptycy takiego modelu finansowania nie wierzą, że Unia Europejska przyzna pieniądze.

Po pierwsze tunel nie będzie pełnił rolę obwodnicy. Nie wiem kto wpadł na taki pomysł. Po drugie nie będzie pod nim jeździł ruch towarowy samochodów jadących do portu, bo ten jest na wyspie Wolin. – Ciekawe jak samorząd Świnoujścia umotywuje konieczność dofinansowania tej inwestycji – dodaje jeden z mieszkańców.

Prezydent Janusz Żmurkiewicz podczas ostatniej sesji rady poinformował, że nad wnioskiem pracuje zespół jego zastępczyni Barbary Michalskiej.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę tunelu, który połączy wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. GDDKiA będzie się zajmowała prowadzeniem tej inwestycji, natomiast jej finansowanie i późniejsze utrzymanie będzie leżało w gestii Miasta Świnoujście (z wykorzystaniem środków UE). Obecnie komunikację centrum Świnoujścia z resztą Polski zapewniają promy kursujące przez cieśninę Świna, czas oczekiwania na przeprawę często wynosi wiele godzin, szczególnie w okresie wakacyjnym, dodatkowo promy są wrażliwe na warunki pogodowe. Powstanie tunelu zlikwiduje te niedogodności, dotarcie do Świnoujścia będzie zajmować kilka minut. Tunel powinien być gotowy w 2022 roku.

Zobacz również

Klęska na Odrze. Z Wolińskiego Parku Narodowego wywożone jest bydło

W związku z klęską na Odrze, z niezamieszkanych wysp Wolińskiego Parku Narodowego położonych na terenie …

5 komentarzy

 1. Pan Marek ma dużo racji w tym co napisał, i tak fakycznie jest że wielu mieszkańców łyka ten kolejny kit jak małpa.
  Nigdy nie myślałem o moscie przez Zalew a tu Pan Marek trafnie to opisał,może Zmur to przeczyta i przemyśli

 2. Panie Marku to co pan przedstawił jest bardzo sensowne i trafne ze tak powiem ,ale:

  – „Most przez Zalew – jest droższy ale daje więcej argumentów dla księgowych z EU…” — no właśnie droższy! i myśli pan że dadzą więcej ?
  – z prostej przyczyny – zbliżą Świnoujście do Szczecina – pozwiedzałbym ,ze raczej Szczecin do Świnoujścia!
  – może połączyć Świnoujście z Policami — a po jaką cholerę nam połączenie z Policami?
  – sensownym projektem tunelu pod Święte oraz Zachodnim Ringiem Szczecina ,wyjazdem na A6 i lotniskiem W Goleniowie oraz S3 na wysokości Goleniowa i dalej S 10 Zwiększa znaczenie lokalnego portu lotniczego po Niemieckiej stronie — no niech mi Pan nie mów, że Świnoujścianie aż tak namiętnie podróżują samolotami?
  -Zwiększa bezpieczeństwo terytorialne Naszego kraju, — tunel również!
  -nie blokuje transportu morskiego na Zalewie w żaden sposób— tunel tym bardziej nie …!!!!
  -aktywizuje mocniej tereny turystyczne ( Trzebieży czy Nowego Warpna ) – pojadę tam raz , czy dwa razy i później już będę tam jezdił bo ,ile mozna w to samo miejsce..

  –Ktoś może sobie to wyobrazić ??? 50 min z centrum Świnoujścia do Szczecina — z tunelem i nową S3 nie wiem czy nie będzie jeszcze szybciej?!
  -podobnie pociąg (SOM) — hmm ,,wątpię …torowiska nie sa tak idealne jeszcze.
  -PKP może wjechać na lewą stronę miasta ( mamy dwa niezależne tory od prawej strony i lewej (wykolejenie cystern – nie jest już problemem ) — no Panie , jak bedziemy tak zakładać to lepiej wcale nic nie budujmy..
  -UBB nie jest już monopolistą jeżeli chodzi o kolej po lewej stronie miasta. — bez przesady .. monopolista w czym ? przecież tam prawie sami Niemcy jeżdżą..
  -Obecna dk nr 3 nie potrzebuje rozbudowy do S 3 – bo ilość samochodów zmniejsza się mocno.– a co innym mieszkańcami mieszkającymi przy S3 … to im się nie należy szybka trasa?
  -Mieszkańcy prawej strony – zostają z promem miejskim ( bo ten i tak zostanie ) – a co z mieszkańcami z lewej strony? dalej w kolejkach do pracy codzienne? czy przez groble na około i na S3 do pracy np. do stoczni, portu?
  -Koszt mostu na pylonach przez Zalew to 1,4-1,7 mld ( droższy ale o ile więcej daje ) -również odpłatny.– będzie raczej dwa droższy, budowa dłużej będzie trwała…
  -O walorach turystycznych takiego mosty nie wspominam.– to jedno co można przyznać.

  -Duńczycy mają podobne rozwiązania – i można– pewnie ze mozna , ale po co taki projekt nam na wyrost?
  -Tunel jest na naprawdę nie potrzebny bo nie daje tylu możliwości… tez daje możliwości ,może nie takie spektakularne jak grobla , ale da rade i myślę ze to nam wystarczy.
  Dziękuje.

 3. My mieszkańcy Świnoujścia rozumiemy, że pan Marek zrobi wszystko żeby włożyć kij w szprychy :)))

 4. ciekawe z ,której perspektywy EU ?? może KP zamiast lukrować – będą trochę bardziej obiektywne i pokuszą się o lekką analizę??
  85% – szanse …. hm… zerowe … pewnie Pan red. wie ,że EU na to nie da takiego dofinansowania … ( w treści art jest odp. )
  Obwodnica …. wolne żarty , obwodnica czego ??
  15 % – tzw zarżnięcie budget u lokalnego , może KP przedstawią listę problemów miasta ,które pojawią się po przy takim drenażu kasy miejskiej ?? może KP zapytają Pana Prezydenta czy ” upadł na głowę”
  Proszę również o analizę jak zwiększy się ruch po 2021 roku jeżeli ten bubel tunel powstanie – dodam jedna nitka – co jest już żałosne !
  Układ komunikacyjny – po 2021 – gdzie i jak ? co miasto planuje zrobić z udrożnieniem części uzdrowiskowej ??
  Dziwię się ,że UM akceptuje i ma takie parcie na taki bubel – tunel,
  Przy takim projekcie lepiej naprawdę nie popełniać tego błędu i nie budować czegoś co nie będzie udawało tunel.
  Jedna nitka, tunel odpłatny dla Wszystkich ( przez cały rok ) – oprócz 15 % niby dofinansowania z kasy miasta , po wybudowaniu tunelu będziemy płacić MY mieszkańcy za jego utrzymanie – 10 mcy w roku – każdy przejazd w dwie strony … jak ktoś mieszka po prawej stronie i pracuje codziennie po lewej 2 x 2,60 zł (cena bilet miejski na KM ) 5,2 dziennie x 23 dni… lub więcej – 120 zł , koszta na jeden samochód !
  Ciekawy patent na krojenie kasy z mieszkańców.
  Gdzie transport zbiorowy ? gdzie kolej ??
  Po cholerę nam takie rozwiązania ? za wszelką cenę ??? gdzie po 3-5 latach każdy będzie tunel krytykował ?

  Dlaczego nikt z KP nie stawia takich pytań ,pytań które pozwolą zrozumieć ze EU nie wyłoży kasy na takie dofinansowanie takiej drogiej i nie zasadnej inwestycji…

  Most przez Zalew – jest droższy ale daje więcej argumentów dla księgowych z EU…
  z prostej przyczyny – zbliżą Świnoujście do Szczecina ,transport kołowy jak i kolejowy , może nawet rowerowy , może połączyć Świnoujście z Policami , sensownym projektem tunelu pod Święte oraz Zachodnim Ringiem Szczecina ,wyjazdem na A6 i lotniskiem W Goleniowie oraz S3 na wysokości Goleniowa i dalej S 10 Zwiększa znaczenie lokalnego portu lotniczego po Niemieckiej stronie , jeżeli.
  -Zwiększa bezpieczeństwo terytorialne Naszego kraju, nie blokuje transportu morskiego na Zalewie w żaden sposób , aktywizuje mocniej tereny turystyczne ( Trzebieży czy Nowego Warpna )

  Ktoś może sobie to wyobrazić ??? 50 min z centrum Świnoujścia do Szczecina podobnie pociąg (SOM)
  -PKP może wjechać na lewą stronę miasta ( mamy dwa niezależne tory od prawej strony i lewej (wykolejenie cystern – nie jest już problemem )
  -UBB nie jest już monopolistą jeżeli chodzi o kolej po lewej stronie miasta.
  -Obecna dk nr 3 nie potrzebuje rozbudowy do S 3 – bo ilość samochodów zmniejsza się mocno.
  -Mieszkańcy prawej strony – zostają z promem miejskim ( bo ten i tak zostanie )
  -Koszt mostu na pylonach przez Zalew to 1,4-1,7 mld ( droższy ale o ile więcej daje ) -również odpłatny.
  -O walorach turystycznych takiego mosty nie wspominam.

  Duńczycy mają podobne rozwiązania – i można
  Tunel jest na naprawdę nie potrzebny bo nie daje tylu możliwości…

 5. Blaa blaa blaa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.