Strona główna / Lokalne / Radni SLD wykluczają wybudowanie terminalu na plaży. Wydali oświadczenie

Radni SLD wykluczają wybudowanie terminalu na plaży. Wydali oświadczenie

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki w dniu 20.04.2016 r. przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A po raz pierwszy zaprezentowali koncepcję budowy terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Przedstawili w niej dwa warianty lokalizacyjne: wariant I – wewnątrz obecnego Terminalu Gazowego (pomiędzy falochronem wschodnim a środkowym) oraz wariant II – lokalizujący terminal kontenerowy na wschód od Terminalu Gazowego (falochronu wschodniego), z planami zajęcia dalszych terenów plaży. Z przedłożonej informacji wynika, że inwestycja ta będzie realizowana i prowadzona przez prywatne podmioty zewnętrzne, a z powodów biznesowych preferowanym przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście rozwiązaniem jest wariant II.

W opinii Radnych Klubu SLD – Lewica Razem, zarówno aktualna Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014 – 2020, która nie zakłada rozbudowy funkcji portowych poprzez anektowanie nowych terenów na Prawobrzeżu Świnoujścia, jak również nasza wizja rozwoju miasta po roku 2020, nie przewidują możliwości przekazania przez Miasto Świnoujście w zarządzanie spółce skarbu państwa jaką jest ZMPSiŚ, kolejnych terenów na Prawobrzeżu. Zajęcie dalszych terenów na wschód od Gazoportu – niezwykle atrakcyjnych i jedynych z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju miasta w najbliższych dziesięcioleciach – doprowadziłoby do wyłączenia możliwości korzystania z cennych przyrodniczo plaż i obecnej infrastruktury dojazdowo-parkingowej.

Po wysłuchaniu planów ZMPSiŚ, Radni Klubu SLD – Lewica Razem podtrzymują stanowisko wyrażone na posiedzeniu Komisji, że biorąc pod uwagę ewentualne korzyści dla miasta Świnoujście płynące z rozwoju nowych funkcji portowych na obecnym obszarze świnoujskiego portu – preferowany powinien być wariant I, czyli budowa terminalu kontenerowego wewnątrz istniejącego Terminalu Gazowego – jako rozwiązanie optymalne, które pogodzi aktualne możliwości lokalnego samorządu oraz plany rozwojowe spółki ZMPSiŚ. W tej sytuacji negatywnie opiniujemy proponowany wariant II lokalizacji, jako mniej korzystny z punktu widzenia samorządu lokalnego. Ponieważ zgody na zmianę sposobu zagospodarowania terenów Warszowa udzielić musi Rada Miasta, takie stanowisko prezentować będziemy względem radnych z innych klubów. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie podczas Sesji Rady Miasta w formie decyzji wyrażonej przez wszystkich radnych.

Najważniejszym zadaniem stojącym przed Świnoujściem w najbliższej przyszłości jest inwestycyjne ulepszenie połączeń komunikacyjnych z krajem (tj. budowa drogi S3 na odcinku Miękowo – Świnoujście, budowa połączenia międzybrzegowego przez Świnę oraz węzła komunikacyjnego na Warszowie). Jako samorządowcy jesteśmy zobligowani dbać o harmonijny rozwój Miasta, dlatego też w naszej opinii, rozpoczęcie realizacji powyższych zadań jest warunkiem koniecznym ewentualnych portowych przedsięwzięć inwestycyjnych o dużym stopniu oddziaływania.

Radni Klubu SLD – Lewica Razem: Joanna Agatowska, Stanisław Bartkowiak, Waldemar Buczyński, Robert Gawroński, Zdzisław Merchelski, Marek Niewiarowski, Krzysztof Szpytko,  Ryszard Teterycz, Jarosław Włodarczyk

 

Zobacz również

Za bilet na autobus zapłacisz smartfonem. Provema wprowadza nową usługę

Od 05.11.2021 pasażerowie komunikacji miejskiej za bilety mogą zapłacić również aplikacją Provema. Transport publiczny to …

10 komentarzy

 1. Nie pozwolcie zniszczyc piekna plaze, ktora powinna byc perla baltyku. Szczecin chce przeladownie czy tez wlasny biznes, to niech buduje w Szczecinie, tak….Waly Chrobrego to dlugi odcinek.
  Rozbudowanie plazy, hotele, sklepy i inne rozrywkowe instytucje to duzo pracy dla ludzi dla Swinoujscian. Warszow to spory obszar Swinoujscia i moglby byc metropolia Swinoujscia. Tylko wiecej pozytywnej inicjatywy. Nie ma nic zlego w hotelach, klubach sportowych, rekreacyjnych, uzdrowiskowych. To uslugi dla calej Polski, Swinoujscian i zagranicznych gosci. Warszow moze byc bardzo bogaty przy rozsadnym zarzadzaniu. Tylko nie dajcie zlodziejom i skorumpowanym charakterom prowadzic tej rozbudowy…. Ludzie, ktorzy maja czrna przeszlosc ekonomiczna, skompromitowani w rzadzie, przekupni i szybcy milionerzy (zlodieje) nie moga byc dopuszczeni do takich projektow. Macie zapewne sprawdzonych, dobrych Swinoujscian-Warszowiakow z odpowiednimi zawodami i wizjami na dobro spoleczne. Zycze powodzenia i otwartych, wspanialych wizji przyszlosciowych dla Swinoujscia i Warszowa. Zaczniecie budowac, to i mlodziez wroci, bo bedzie miala do czego i ich dzieci nie beda musialy opuszczac swoja Ojczyzne szukajac pracy, przyszlosci i chleba. Zycze powodzenia 🙂

 2. Ale w porcie jest stanowisko do rozładunku kontenerów, nigdy nie widziałem tam statków i żadnych rozładunków.

 3. Taa. Już bez przesady z tym zamykaniem plaż i wycinaniem lasów. Obiecali, że na gazoporcie koniec i tak powinno zostać. Szacunek za decyzję dla radnych SLD.

 4. Ludzie ogarnijcie się. Miasto ma się rozwijać dla nas a nie dla hotelarzy. Czy wy nie widzicie jak mieszkańców mają w d…e. Pracujecie za grosze w dzielnicy nadmorskiej. Taka baza kontenerowa to szansa na rozwój miasta jak także dobrze płatne stanowiska pracy. Będą innowacje technologiczne dzięki czemu nasze dzieci po studiach mogą znaleźć dobrą prace w domu.

  I NAJLEPSZE NA DESER… HA HA HA – nie rozumiem, co proszę – to wasza zasługa – bez jaj ha ha ha

  Najważniejszym zadaniem stojącym przed Świnoujściem w najbliższej przyszłości jest inwestycyjne ulepszenie połączeń komunikacyjnych z krajem (tj. budowa drogi S3 na odcinku Miękowo – Świnoujście, budowa połączenia międzybrzegowego przez Świnę oraz węzła komunikacyjnego na Warszowie). Jako samorządowcy jesteśmy zobligowani dbać o harmonijny rozwój Miasta, dlatego też w naszej opinii, rozpoczęcie realizacji powyższych zadań jest warunkiem koniecznym ewentualnych portowych przedsięwzięć inwestycyjnych o dużym stopniu oddziaływania.

  • To ty się ogarnij. W d…upie to mają mieszkańców ci ze Szczecina. Oni liczą mamonę i tylko teren zabierają. NIE dla niszczenia turystyki w naszym pięknym mieście! A jak ci się podobają industrialne klimaty to się przeprowadź do Bełchatowa.

 5. No i już wiadomo, na których radnych nie głosować. Dziękuję.

 6. Żmurkiewicz który popiera kontenery – to dowód że powinien już odejść! Dość!

 7. Won z tymi kontenerami na Wały Chrobrego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.