Strona główna / Lokalne / Radni SLD wykluczają wybudowanie terminalu na plaży. Wydali oświadczenie

Radni SLD wykluczają wybudowanie terminalu na plaży. Wydali oświadczenie

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki w dniu 20.04.2016 r. przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A po raz pierwszy zaprezentowali koncepcję budowy terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Przedstawili w niej dwa warianty lokalizacyjne: wariant I – wewnątrz obecnego Terminalu Gazowego (pomiędzy falochronem wschodnim a środkowym) oraz wariant II – lokalizujący terminal kontenerowy na wschód od Terminalu Gazowego (falochronu wschodniego), z planami zajęcia dalszych terenów plaży. Z przedłożonej informacji wynika, że inwestycja ta będzie realizowana i prowadzona przez prywatne podmioty zewnętrzne, a z powodów biznesowych preferowanym przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście rozwiązaniem jest wariant II.

W opinii Radnych Klubu SLD – Lewica Razem, zarówno aktualna Strategia Rozwoju Miasta na lata 2014 – 2020, która nie zakłada rozbudowy funkcji portowych poprzez anektowanie nowych terenów na Prawobrzeżu Świnoujścia, jak również nasza wizja rozwoju miasta po roku 2020, nie przewidują możliwości przekazania przez Miasto Świnoujście w zarządzanie spółce skarbu państwa jaką jest ZMPSiŚ, kolejnych terenów na Prawobrzeżu. Zajęcie dalszych terenów na wschód od Gazoportu – niezwykle atrakcyjnych i jedynych z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju miasta w najbliższych dziesięcioleciach – doprowadziłoby do wyłączenia możliwości korzystania z cennych przyrodniczo plaż i obecnej infrastruktury dojazdowo-parkingowej.

Po wysłuchaniu planów ZMPSiŚ, Radni Klubu SLD – Lewica Razem podtrzymują stanowisko wyrażone na posiedzeniu Komisji, że biorąc pod uwagę ewentualne korzyści dla miasta Świnoujście płynące z rozwoju nowych funkcji portowych na obecnym obszarze świnoujskiego portu – preferowany powinien być wariant I, czyli budowa terminalu kontenerowego wewnątrz istniejącego Terminalu Gazowego – jako rozwiązanie optymalne, które pogodzi aktualne możliwości lokalnego samorządu oraz plany rozwojowe spółki ZMPSiŚ. W tej sytuacji negatywnie opiniujemy proponowany wariant II lokalizacji, jako mniej korzystny z punktu widzenia samorządu lokalnego. Ponieważ zgody na zmianę sposobu zagospodarowania terenów Warszowa udzielić musi Rada Miasta, takie stanowisko prezentować będziemy względem radnych z innych klubów. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie podczas Sesji Rady Miasta w formie decyzji wyrażonej przez wszystkich radnych.

Najważniejszym zadaniem stojącym przed Świnoujściem w najbliższej przyszłości jest inwestycyjne ulepszenie połączeń komunikacyjnych z krajem (tj. budowa drogi S3 na odcinku Miękowo – Świnoujście, budowa połączenia międzybrzegowego przez Świnę oraz węzła komunikacyjnego na Warszowie). Jako samorządowcy jesteśmy zobligowani dbać o harmonijny rozwój Miasta, dlatego też w naszej opinii, rozpoczęcie realizacji powyższych zadań jest warunkiem koniecznym ewentualnych portowych przedsięwzięć inwestycyjnych o dużym stopniu oddziaływania.

Radni Klubu SLD – Lewica Razem: Joanna Agatowska, Stanisław Bartkowiak, Waldemar Buczyński, Robert Gawroński, Zdzisław Merchelski, Marek Niewiarowski, Krzysztof Szpytko,  Ryszard Teterycz, Jarosław Włodarczyk

 

Zobacz również

Klęska na Odrze. Z Wolińskiego Parku Narodowego wywożone jest bydło

W związku z klęską na Odrze, z niezamieszkanych wysp Wolińskiego Parku Narodowego położonych na terenie …

10 komentarzy

 1. Nie pozwolcie zniszczyc piekna plaze, ktora powinna byc perla baltyku. Szczecin chce przeladownie czy tez wlasny biznes, to niech buduje w Szczecinie, tak….Waly Chrobrego to dlugi odcinek.
  Rozbudowanie plazy, hotele, sklepy i inne rozrywkowe instytucje to duzo pracy dla ludzi dla Swinoujscian. Warszow to spory obszar Swinoujscia i moglby byc metropolia Swinoujscia. Tylko wiecej pozytywnej inicjatywy. Nie ma nic zlego w hotelach, klubach sportowych, rekreacyjnych, uzdrowiskowych. To uslugi dla calej Polski, Swinoujscian i zagranicznych gosci. Warszow moze byc bardzo bogaty przy rozsadnym zarzadzaniu. Tylko nie dajcie zlodziejom i skorumpowanym charakterom prowadzic tej rozbudowy…. Ludzie, ktorzy maja czrna przeszlosc ekonomiczna, skompromitowani w rzadzie, przekupni i szybcy milionerzy (zlodieje) nie moga byc dopuszczeni do takich projektow. Macie zapewne sprawdzonych, dobrych Swinoujscian-Warszowiakow z odpowiednimi zawodami i wizjami na dobro spoleczne. Zycze powodzenia i otwartych, wspanialych wizji przyszlosciowych dla Swinoujscia i Warszowa. Zaczniecie budowac, to i mlodziez wroci, bo bedzie miala do czego i ich dzieci nie beda musialy opuszczac swoja Ojczyzne szukajac pracy, przyszlosci i chleba. Zycze powodzenia 🙂

 2. Ale w porcie jest stanowisko do rozładunku kontenerów, nigdy nie widziałem tam statków i żadnych rozładunków.

 3. Taa. Już bez przesady z tym zamykaniem plaż i wycinaniem lasów. Obiecali, że na gazoporcie koniec i tak powinno zostać. Szacunek za decyzję dla radnych SLD.

 4. Ludzie ogarnijcie się. Miasto ma się rozwijać dla nas a nie dla hotelarzy. Czy wy nie widzicie jak mieszkańców mają w d…e. Pracujecie za grosze w dzielnicy nadmorskiej. Taka baza kontenerowa to szansa na rozwój miasta jak także dobrze płatne stanowiska pracy. Będą innowacje technologiczne dzięki czemu nasze dzieci po studiach mogą znaleźć dobrą prace w domu.

  I NAJLEPSZE NA DESER… HA HA HA – nie rozumiem, co proszę – to wasza zasługa – bez jaj ha ha ha

  Najważniejszym zadaniem stojącym przed Świnoujściem w najbliższej przyszłości jest inwestycyjne ulepszenie połączeń komunikacyjnych z krajem (tj. budowa drogi S3 na odcinku Miękowo – Świnoujście, budowa połączenia międzybrzegowego przez Świnę oraz węzła komunikacyjnego na Warszowie). Jako samorządowcy jesteśmy zobligowani dbać o harmonijny rozwój Miasta, dlatego też w naszej opinii, rozpoczęcie realizacji powyższych zadań jest warunkiem koniecznym ewentualnych portowych przedsięwzięć inwestycyjnych o dużym stopniu oddziaływania.

  • To ty się ogarnij. W d…upie to mają mieszkańców ci ze Szczecina. Oni liczą mamonę i tylko teren zabierają. NIE dla niszczenia turystyki w naszym pięknym mieście! A jak ci się podobają industrialne klimaty to się przeprowadź do Bełchatowa.

 5. No i już wiadomo, na których radnych nie głosować. Dziękuję.

 6. Żmurkiewicz który popiera kontenery – to dowód że powinien już odejść! Dość!

 7. Won z tymi kontenerami na Wały Chrobrego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.