Strona główna / Lokalne / NATO przetestuje szpicę. Rozładują okręt z uzbrojeniem

NATO przetestuje szpicę. Rozładują okręt z uzbrojeniem

Tysiąc żołnierzy NATO z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski przećwiczą manewr przerzucenia do Polski i szybkiego przemieszczenia Siły Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Joint Readiness Task Force – VJTF), nazywanej również „szpicą”. Składa się ona z brygady lądowej, wspomaganej przez lotnictwo, marynarkę wojenną i siły specjalne. Jej część, wielkości batalionowej grupy bojowej (ok. 900 żołnierzy), będzie gotowa do działania w 48 godzin, pozostałe jednostki w ciągu tygodnia.

Będą to pierwsze w 2016 r. ćwiczenia przerzutu tzw. szpicy. W ten sposób NATO chce wypróbować plan szybkiego reagowania na wypadek konieczności udzielenia pomocy Polsce i krajom bałtyckim.

Siła Bardzo Wysokiej Gotowości działa rotacyjnie. Co roku jej trzon tworzy inne państwo członkowskie NATO. W 2016 r. jest to Hiszpania (7. Brygady Lekkiej Piechoty „Galicia”).

Ważna część ćwiczenia „Brilliant Jump 2016” odbędzie się w Porcie Szczecin-Świnoujście. Dojdzie tam do rozładunku sprzętu bojowego i transportowego, który przypłynie do Polski z Hiszpanii. Będzie to jeden z największych wyładunków wojskowych w historii portu. Hiszpanie przerzucą do Polski ok. 500 sztuk sprzętu. Następnie zostanie on przetransportowany do Żagania.

Zobacz również

Syreny alarmowe w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W niedzielę, 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na terenie województwa zachodniopomorskiego zabrzmią …

Jeden komentarz

  1. Hiszpanie czasem nie powinni pilnować muslimów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.