Strona główna / Lokalne / NATO przetestuje szpicę. Rozładują okręt z uzbrojeniem

NATO przetestuje szpicę. Rozładują okręt z uzbrojeniem

Tysiąc żołnierzy NATO z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski przećwiczą manewr przerzucenia do Polski i szybkiego przemieszczenia Siły Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Joint Readiness Task Force – VJTF), nazywanej również „szpicą”. Składa się ona z brygady lądowej, wspomaganej przez lotnictwo, marynarkę wojenną i siły specjalne. Jej część, wielkości batalionowej grupy bojowej (ok. 900 żołnierzy), będzie gotowa do działania w 48 godzin, pozostałe jednostki w ciągu tygodnia.

Będą to pierwsze w 2016 r. ćwiczenia przerzutu tzw. szpicy. W ten sposób NATO chce wypróbować plan szybkiego reagowania na wypadek konieczności udzielenia pomocy Polsce i krajom bałtyckim.

Siła Bardzo Wysokiej Gotowości działa rotacyjnie. Co roku jej trzon tworzy inne państwo członkowskie NATO. W 2016 r. jest to Hiszpania (7. Brygady Lekkiej Piechoty „Galicia”).

Ważna część ćwiczenia „Brilliant Jump 2016” odbędzie się w Porcie Szczecin-Świnoujście. Dojdzie tam do rozładunku sprzętu bojowego i transportowego, który przypłynie do Polski z Hiszpanii. Będzie to jeden z największych wyładunków wojskowych w historii portu. Hiszpanie przerzucą do Polski ok. 500 sztuk sprzętu. Następnie zostanie on przetransportowany do Żagania.

Zobacz również

Znowu wbiegną na szczyt latarni morskiej

W sobotę 20. sierpnia, w ramach imprez Dnia Latarń Morskich, przeprowadzona zostanie XI edycja Międzynarodowego …

Jeden komentarz

  1. Hiszpanie czasem nie powinni pilnować muslimów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.