Strona główna / Lokalne / Marynarze ćwiczą wojnę na niby

Marynarze ćwiczą wojnę na niby

Scenariusz ćwiczenia marynarzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przenosi ich na fikcyjny kontynent – Euroland, gdzie narasta konflikt. Jego podłożem są bogate złoża surowców naturalnych. Tak rozpoczyna się scenariusz ćwiczenia dowódczo-sztabowego pod kryptonimem „Węgorz 16”. W ćwiczeniu biorą udział dowódcy i sztabowcy z 8. FOW – łącznie blisko 200 osób.

W Eurolandzie leżą Wislandia i Monda. Państwa pozostają ze sobą w ostrym konflikcie. Obydwa roszczą sobie pretensje do bogatych złóż surowców naturalnych. Spór narasta z każdym dniem. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że każdy z krajów ma sojuszników. Ze scenariusza ćwiczenia wynika, że siły przeciwnika będą chciały zniszczyć ważną z punktu widzenia gospodarki państwa infrastrukturę. Zadaniami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża jest planowanie działań wojsk, które są w podporządkowaniu dowódcy flotylli. Maja one operować w tylnej strefie działań. Ich zadanie polega przede wszystkim na demonstracji siły, zabezpieczeniu i ochronnie morskich szlaków komunikacyjnych oraz wsparciu logistycznym wojsk sprzymierzonych.

Dowództwa jednostek muszą na bieżąco analizować sytuację i skutecznie odpowiedzieć na działania wroga oraz różnego rodzaju sytuacje kryzysowe. Celem ćwiczenia jest doskonalenie dowódców i sztabów jednostek wojskowych 8.FOW w planowaniu działań dotyczących zarówno wsparcia bojowego jak i zabezpieczenia działalności wojsk sprzymierzonych. Kończącym się w piątek (20 maja) ćwiczeniem kieruje komandor Zygmunt Białogłowski – zastępca dowódcy 8. FOW.

Zobacz również

Trzy złota podczas Pucharu Polski dla Centrum EKG

W dniach 24-25/09/22 w Luboniu  odbył się XII Puchar Polski No Gi Jiu Jitsu 2022. …

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.