Strona główna / Lokalne / Ten okręt ma już 25 lat. Dziś miał swoje urodziny

Ten okręt ma już 25 lat. Dziś miał swoje urodziny

W piątek, 20 maja, minęło 25 lat służby ORP „TORUŃ” pod biało-czerwoną banderą. W tym czasie okręt przepłynął ponad 50 tysięcy mil morskich, brał udział w wielu ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych zawsze bardzo dobrze wykonując powierzone mu zadania. Na jego pokładzie wyszkoliło się ponad 1200 oficerów, podoficerów i marynarzy.

25 lat ORP TORUŃ foto; Marcin Purman (3)Podczas uroczystości 25. rocznicy podniesienia bandery, gośćmi honorowymi byli m.in: prezydent miasta Toruń Michał Zaleski wraz z przedstawicielami toruńskiego ratusza, dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych z okrętem szkół: Izabela Ziętara, Adam Orgacki, Marzanna Grapatyn, przedstawiciele straży pożarnej w Toruniu brygadier Adam Robaczewski i mł. brygadier Michał Śniegowski, dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych kmdr por. Grzegorz Okuljar oraz byli dowódcy okrętu i dawni członkowie załogi „Torunia”. 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentował jej dowódca kmdr Krzysztof Zdonek.

25 lat ORP TORUŃ foto; Marcin Purman (5)Biało-czerwoną banderę na ORP „Toruń” podniesiono po raz pierwszy 24 maja 1991 roku. Tym samym w tym dniu okręt rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej RP. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla okrętu i jego załogi. Podczas uroczystej, „urodzinowej”, zbiórki, dowódca okrętu kpt. mar. Krzysztof Lewandowski odczytał rozkaz okolicznościowy oraz przywitał zaproszonych gości, podziękował załodze za trud i zaangażowanie w codziennej służbie oraz złożył zebranym życzenia. Święto było okazją do uhonorowania kadry i marynarzy wyróżnieniami.

ORP „Toruń”, wspólnie z bliźniaczymi okrętami noszącymi imiona polskich miast Lublina, Gniezna, Krakowa i Poznania, wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych, należącego do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe okręty projektu 767 (typu „Lublin”) został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Jest okrętem przeznaczonym do załadunku z nieuzbrojonego brzegu, transportu morzem oraz wyładowania w warunkach bojowych na nieuzbrojonym brzegu – pływającej i niepływającej techniki wojskowej i żołnierzy desantu morskiego. Może również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych.

Tekst i foto;

chor. mar. Marcin Purman

Zobacz również

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zakończył budowę Baltic Pipe – najważniejszego projektu energetycznego realizowanego w ramach rządowej strategii dywersyfikacji …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.