Strona główna / Kultura / Ciekawa wystawa: Pacholski-Rekwizyty-Atrybuty

Ciekawa wystawa: Pacholski-Rekwizyty-Atrybuty

4 czerwca w Galerii Sztuki Współczesnej ms44 w Świnoujściu nastąpi otwarcie wystawy fotografii i serigrafii autorstwa Zdzisława Pacholskiego. Cykl dwudziestu sześciu zdjęć pod wspólnym tytułem, „Rekwizyty Atrybuty”( który jest również tytułem wystawy ) powstały na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, to nieustannie aktualny komentarz artysty określający jego stosunek do współczesności. Zdzisław Pacholski to ważny twórca i wnikliwy obserwator, członek ZPAF, działacz kultury niezależnej w okresie stanu wojennego a przede wszystkim niezależny artysta.

Prace Pacholskiego wykraczają poza łatwą estetykę socjologicznego komentarza, i jeśli dotykają rzeczywistości (a dotykają), to poprzez narracje właściwą sztuce. Artysta pokazuje w nich egzystencjalny dramat jednostek które w kompulsywnym rytmie wydarzeń politycznych tworzą historię. Fotografie Zdzisława Pacholskiego to rzeczywistość wywrócona na nice, ukazująca że złożoność współczesnego świata składa się z losów i dramatów zwykłych ludzi. Taka sztuka nie przemija wraz z czasem w którym powstała.

Warto więc 4 czerwca o godzinie 18.00 odwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej ms44 w Świnoujściu przy ulicy Armii Krajowej 13 aby zobaczyć te prace. Kuratorem wystawy jest Andrzej Pawełczyk.

Zdzisław Pacholski

(ur. w 1947 roku w Osiekach) – artysta fotograf, członek ZPAF od 1977 r. Jest autorem wydarzeń artystycznych (m.in. wystaw z cyklu „Rewizja” 1977-79). Działacz kultury niezależnej w czasie stanu wojennego. Uczestniczył w wielu wystawach w Polsce i na świecie (m.in. Biennale w Săo Paulo w 1989). Honorowy członek niemieckiego stowarzyszenia twórczego Walbergener Kreis. W 2008 roku został wyróżniony medalem im. Waldemara Kućki przyznawanym wybitnym twórcom polskiej fotografii. Komisarz i uczestnik wystawy „70 lat Polskiej fotoawangardy” pokazanej w Bergkamen i Rheine, Niemcy 1991.

Zobacz również

Wernisaż w Galerii Art: „Pocztówki ze Świnoujścia 69”

Miejski Dom Kultury w Świnoujściu zaprasza do Galerii Art na wystawę grafik „Pocztówki ze Świnoujścia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.