Strona główna / Lokalne / Komentarz: W tym rankingu Świnoujście jest na 148. miejscu

Komentarz: W tym rankingu Świnoujście jest na 148. miejscu

Periodyk „Wspólnota” opublikował wyniki dwóch rankingów. Mimo że dotyczą one bardzo ważnej dziedziny życia każdego samorządu – szeroko pojętej aktywności obywatelskiej i kultury, o wynikach w Świnoujściu wie niewielu. Powód jest prosty – nasze miasto w najnowszym badaniu „Wspólnoty” wypadło tragicznie!

„Wspólnota” od wielu lat prowadzi różnego rodzaju rankingi, której na zlecenie periodyka opracowują naukowcy. Świnoujski samorząd często chwali się wynikami tego publikatora. Wiele razy nasze miasto zajmowało w badaniach miejsca na podium, albo w pierwszej dziesiątce.

Kilka dni temu zostały opublikowane wyniki dwóch najnowszych rankingów – aktywności społecznej w samorządach i wydatków samorządów na kulturę.

Sopot pierwszy, Świnoujście za Mławą, Markami i Sierpcem!

Świnoujście w rankingu aktywności społecznej zajmuje… 148 miejsce wśród małych miast. Na pierwszy miejscu w rankingu jest Sopot.

O słabym wyniku naszego miasta zadecydowało przede wszystkim bardzo niskie wsparcie samorządu dla lokalnych stowarzyszeń i fundacji. Na szczęście wynik „podbiła” aktywność wyborcza mieszkańców miasta, która jest jednym z czynników branym pod uwagę podczas badania. Gdyby nie ona, najprawdopodobniej nasze miasto spadło by na jedno z ostatnich miejsc na całej liście!

W drugim rankingu- wydatków na kulturę na jednego mieszkańca w latach 2010-14 – nasze miasto też wypadło bardzo słabo. Pośród 48 miast na prawach powiatu zajęło dalekie 27. miejsce! Biorąc pod uwagę specyfikę Świnoujścia, które zgodnie ze strategią rozwoju miasta ma być „kurortem” wynik jest… tragiczny!

Kultura. Wydajemy mniej niż inni!

Wnikliwi obserwatorzy zauważą, że jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko jeden z współczynników – udział wydatków na kulturę w całym budżecie, to Świnoujście spadnie w rankingu jeszcze o wiele niżej. Przypomnijmy, w ostatnich czterech latach miasto wydawało na kulturę nie więcej niż 2,5 % budżetu! Dla porównania Sopot (który w drugim rankingu też zajmuje pierwsze miejsce) na kulturę wydaje blisko 10% (dokładnie 9,76%) swojego budżetu.

Nasz samorząd bardzo często chwali się tym, że miasto jest jednym z najbogatszych w Polsce. Jak pokazują niektóre rankingi, większość mieszkańców Świnoujścia ma z wyżej wymienionego faktu niewiele korzyści – przynajmniej jeśli chodzi o kulturę. Jeżeli samorząd nie zmieni w tym zakresie swojej polityki, realizacja strategii rozwoju miasta (która wskazała między innymi niski kapitał społeczny – przyp.) jest celem którego nigdy nie osiągniemy.

Wnioski pozostawiamy naszym samorządowcom i mieszkańcom. Pozostaje mieć nadzieję, że radni i samorząd pochyli się na tego typu rankingami, a nie tylko nad tymi, w których Świnoujście zajmuje wysokie pozycje. Z wynikami rankingów można zapoznać się na stronie www. wspolnota.org

Wojciech Basałygo

Rodowity świnoujścianin. Rocznik 1983. Dziennikarz i fotograf. Od 2014 roku redaktor naczelny Kronik Portowych i portalu swinoujskie.info. Pomysłodawca portalu ikamien.pl. W latach 2004-2007 współpracownik działu wydarzenia w dzienniku Fakt. Później, przez 5 lat pracował w Super Expresie. Prywatnie miłośnik kina, muzyki, dobrego jedzenia i nowoczesnych technologii.

Zobacz również

Międzyzdroje. Wszystkie kąpieliska są bezpieczne i stale kontrolowane

Na chwilę obecną w Międzyzdrojach nie ma skażeń naszych wód – Zalewu Szczecińskiego i Bałtyku. …

7 komentarzy

  1. Swinoujscie jest brudne,rzadzacym nalezy sie miolla.Plaza brudna nad czym ubolewam.Imprezy pod znakiem zapytania😪

  2. Zgadzam się z treścią artykułu w 100% – żałosna karuzela kultury,dęte imprezy z okazji np. seniora, kino. którego nie było przez szereg lat.Zapomniany przez samorząd Warszów, Przytór. Ciekawe imprezy – to wynik działań społecznych, pasjonatów, ludzi mających pomysły i inwencję. Nie byłoby w tym nic złego, żeby nie fakt, że w urzędzie miasta nie przyjaznego klimatu dla organizacji pozarządowych i ciekawych pomysłów. Ma być uładzone, sztampowe, stereotypowe.

  3. Wizerunek kulturalny Świnoujścia od lat budowany jest przez upartych społeczników. Udział miasta polega na pompowaniu ogromnych środków w głupawe masowe wydarzenia łechcące próżność samorządowych królików. Ludzie tworzący kulturę czy to muzyczną, teatralną, edukacyjna, wyjeżdżają ze Świnoujścia lub tępieni przez urzędników wycofują się w zaplecza swoich pracowni. W urzędzie miejskim nie ma nawet samodzielnego Wydziału Kultury a ci którzy kulturę mają w zakresie swoich obowiązków są kulturalnymi analfabetami. Budowanie kapitału społecznego w kontekście braku uwagi dla kultury przez samorząd brzmi jak żart. Tyle tylko że urzędnikom tenże kapitał nie jest potrzebny do niczego, do klapy garnituru go sobie nie przypną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.