Strona główna / Lokalne / [ZDJĘCIA] Żegluga Świnoujska świętuje 25-lecie

[ZDJĘCIA] Żegluga Świnoujska świętuje 25-lecie

Od 1991 roku przeprawą promową zarządza zakład budżetowy ze Świnoujścia. Wcześniej zajmowała się tym Żegluga Szczecińska. W piątek świętowano 25-lecie istnienia zakładu. Były gratulacje i pamiątkowe medale wybite specjalnie na tę okoliczność.

Dziś Żegluga Świnoujska zatrudnia około 200 osób. Przeprawę przez Świnę zapewniają cztery promy Bielik i cztery promy Karsibór. Historia przeprawy promowej sięga do czasów książąt pomorskich. Wówczas między brzegami poruszały się łodzie o napędzie wiosłowym. W XIX wieku pojawiły się promy parowe, które zabierały na pokład ludzi i wozy konne, a później pierwsze samochody. Po II wojnie światowej połączenie z Polską zapewniał statek Piast i Władysław IV.

Okrągła rocznica była doskonałą okazją do wspomnień. Dyrektor ŻŚ Jerzy Bartczak zorganizował w izbie pamięci okolicznościowe spotkanie. Nie zabrakło smacznego tortu i toastów za pomyślność przeprawy.

Z okazji święta, przy Wybrzeżu Władysława IV zacumują dwa promu: Bielik i Karsibór. Obie jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania, a załoga odpowie na wszystkie pytania. Żegluga Świnoujska zaprasza dzieci razem z rodzicami w sobotę i niedzielę w godzinach od 10 do 13.

Zobacz również

Nowi strażacy w szeregach Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu

25 listopada 2022 roku w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu odbyło się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.