poniedziałek , 3 października 2022
Strona główna / Hobby / Podczas powstania warszawskiego roznosili listy. Mają swoich następców

Podczas powstania warszawskiego roznosili listy. Mają swoich następców

W ostatnią sobotę w III Szczepie Harcerskim „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego odbyła się XVI Gra Harcerska „Zawiszak”, ta tradycyjna gra harcerska – jest związana z patronem naszego środowiska jakim był Zawisza Czarny. Tegoroczny „Zawiszak” był zorganizowany w konwencji obrony 70-lecia naszego środowiska oraz wiedzy o Polsce.

13288620_1344293758921428_1Gra odbywała się w 3 pionach metodycznych najmłodsze zuchy odgrywały sceny bitwy pod Grunwaldem w których sławił się rycerz Zawisza Czarny. Harcerki i Harcerze wcielali się w Zawiszaków, którzy swój kryptonim wojenny wzięli od Zawiszy Czarnego. A byli najmłodszymi harcerzami działającymi podczas Powstania Warszawskiego jako Powstańcza Poczta Polowa.

Ich zadaniem w czasie gry było przekazywanie pytań między punktami na wzór działań podczas powstania. Gra nie jest aż taka prosta na jaką się wydaje oprócz presji czasu na całym terenie gry wędrują poszukiwacze (w czasie wojny Niemcy), oni maja za zadanie łapać i eliminować z gry Zawiszaków. W tym roku zwycięską ekipą okazał się II Zastęp Harcerzy „Ignis” z V Świnoujskiej Drużyny Harcerzy „Patria” im. Powstańczej Poczty Polowej.

13323874_1344269702257167_1Prócz trasy zuchowej i harcerskiej była wędrownicza, sprawdzała ona umiejętności taktyczne i topograficzne. Sprawdzana była wiedza harcerska i umiejętność korzystania z mapy, kompasu, itp. W grze wzięły udział drużyny z Poznania – 15 Poznańska Drużyna Harcerek ,,Dzikie Gęsi” im. Jadwigi Falkowskiej, 15 Poznańska Drużyna Wędrowniczek „Bezkres” – trasę w kwalifikacji indywidualnej wygrał wyw. Bartosz Ćwik z V Świnoujskiej Drużyny Harcerzy „Patria” im. Powstańczej Poczty Polowej.

Cała gra zakończyła się wspólnym apelem z wręczeniem dyplomów i nagród w Jacht Klubie MW „Kotwica”.

Warto dodać, że opisywane wydarzenie jest jednym z kilku przedsięwzięć zaplanowanych na 70-lecie Harcerstwa i Szkoły Podstawowej nr 1. Zapraszamy wszystkich państwa, do wspólnego przeżywania przedsięwzięcia. Bardzo liczymy na relacje słowne, notatki, pamiętniki, zdjęcia, które mogą znajdować się w domach, jako pamiątki własne lub po babciach, dziadkach, ciociach, wujkach. Za wszelką życzliwość i pamiątki, zdjęcia relacje będziemy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy. Tel. kontaktowy: sekretariat szkoły: 91 321 40 19, 698 038 881, E-mail:
sp1.swinoujscie@gmail.com. Zapraszamy również do naszej szkoły osobiście
na ul. Narutowicza 10.

Zobacz również

Zmieniają się godziny otwarcia punktu bankowego

Jak informuje Bank Pekao S.A., od  dnia  3 października 2022r.  do   odwołania punkt kasowy banku …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.