Strona główna / Kultura / Rozpoczynają się Świnoujskie Wieczory Organowe

Rozpoczynają się Świnoujskie Wieczory Organowe

Już wkrótce miłośnicy muzyki klasycznej i organowej spotykać się będą w gościnnych progach świnoujskiego kościoła pw. Chrystusa króla, podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Świnoujskie Wieczory Organowe – wiosna-lato’2016.

To wyjątkowy festiwal, bo oprócz koncertów tylko organowych będzie możliwość posłuchania wirtuozów grających na innych, ciekawych instrumentach, a także poezji. W poprzednich festiwalach artyści swymi programami koncertów wielokrotnie dowiedli, że muzyka może nie tylko wzruszać – dozowali słuchaczom rytmy, liryzm i radość, a czasem swą interpretacją utworu – niespodziankę. Czy tak będzie tym razem? Zapewniam, że tak i przekonamy się o tym uczestnicząc w festiwalowych koncertach. Artyści, którzy przyjęli nasze zaproszenie to wybitni muzycy, wirtuozi znani nie tylko w kraju, koncertujący także w Europie, USA, Kanadzie i Japonii.

Honorowy patronat nad festiwalem objął Janusz ŻMURKIEWICZ – Prezydent Miasta Świnoujście.

17 czerwca koncert inauguracyjny, w którym wystąpią;

(foto) Piotr RACHOŃ – organista, znany już świnoujskiej publiczności – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie dwóch kierunków; Wydz. Fortepianu, Klawesynu i Organów (1994) i Sekcji Muzyki Kościelnej Wydz. Edukacji Muzycznej (2004) – oba kierunki ukończył z wyróżnieniem. Umiejętności instrumentalne doskonalił w Akademii Chigiana w Sienie we Włoszech dzięki stypendium Rządu Włoskiego i Min. Kultury i Sztuki RP (1994) oraz w Akademie d’Orgue w Saint Maxim in la Saint – Baume (2009). W 2006r. ukończył studia podyplomowe gry na organach w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. A. Chorosińskiego. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Rosja, Litwa, Hiszpania, Włochy, Izrael, Czechy, Turcja, Dania, USA). Jest także organizatorem życia muzycznego, a w swym artystycznym dorobku ma nagrania płytowe zrealizowane w Polsce i w Niemczech. Od 2002r. pełni funkcję organisty w Bazylice Archikatedralnej pw. Jana Chrzciciela w Warszawie, a od września 2006r. jest pierwszym organista tej świątyni.

Anton Birula 2Anton BIRULA – lutnista, który studiował lutnię w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie prof. Toyohito Satoh i Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii w klasie prof. Konrada Junghaenela. Gra na lutni i jej wszystkich odmianach. Specjalizuje się w muzyce lutniowej kompozytorów szkoły francuskiej oraz kompozytorów niemieckich. Rzadko możemy posłuchać lutni, warto więc zarezerwować sobie czas i przyjść na koncert, tym bardziej, że A. Birula zagra po raz pierwszy w Świnoujskich Wieczorach Organowych.

W programie koncertu usłyszymy utwory;

na organach Johanna Sebastiana BACHA i Charlesa Marie WIDORA , na lutni Silviusa Leopolda WEISSA.

Koncert inauguracyjny – z uwagi na uroczystość kościelną – wyjątkowo rozpocznie się o godz. 19,30

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia wraz z Parafią pw. Chrystusa Króla serdecznie zapraszają na festiwalowe koncerty, zawsze w piątki o godzinie 19-tej w kościele pw. Chrystusa Króla przy pl. Kościelnym w Świnoujściu. Bilety w cenie 20,-zł do nabycia przed koncertem przy kościele.

 

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia, organizator Festiwalu, od początku festiwalu jeden z koncertów włącza w miejskie obchody Dni Morza. W tym roku ten koncert zapowiada się bardzo ciekawie, bowiem 24 czerwca wystąpią;

Małgorzata KLOREK – szczecińska organistka, kierownik artystyczny festiwalu. Ukończyła studia na wydziałach Wychowania Muzycznego oraz Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studiowała grę organową pod kierunkiem prof. Romualda Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła u wybitnych pedagogów w Polsce, Niemczech, Belgii i Czechach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Jest koordynatorem polsko -niemieckiego projektu Europejskiej Akademii Organowej w Angermunde ( Niemcy ).

Ewa RUŁKA – flecistka, ukończyła klasę fletu na Wydziale Pedagogiki Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Umiejętności wykonawcze i pedagogiczne doskonaliła na ogólnopolskich i międzynarodowych kursach interpretacji prowadzonych m.in. przez profesorów Philippa Bernolda, Elżbietę Dastych-Szwarc, Petera Lukasa Grafa, Antoniego Wierzbińskiego.

Zespół Harmonijek Ustnych ANIMATO – założony w 1978 roku przez Jerzego Grzesiukiewicza jest najdłużej działającym zespołem kameralnym w Szczecinie, a tworzą go Marek JAROSZYŃSKI (harmonijka chromatyczna), Piotr BIELIŃSKI (harmonijka akordowa), Piotr WŁODARCZYK (harmonijka basowa), absolwenci klasy akordeonu i fortepianu, entuzjaści harmonijki ustnej, koncertujący w niezmienionym składzie od 1992 roku. ANIMATO to zespół unikatowy o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie w kraju i za granicą, dając rocznie kilkadziesiąt koncertów, m.in. We Włoszech, Niemczech, Szwecji, Estonii i Holandii. ANIMATO posiada w repertuarze własne aranżacje różnego rodzaju muzyki, w tym popularne utwory muzyki klasycznej, standardy jazzowe i swingowe, polskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej, a także muzykę morską i ludową z różnych stron świata.

Będzie to koncert przebojów muzyki , jako że na program koncertu złożą się utwory takich kompozytorów jak; George BIZET, Johann Sebastian BACH, Georg Philipp TELEMANN, Gordon YOUNG, Franz Wilhelm FERLING, Wolgang Amadeusz MOZART, Fryderyk CHOPIN, Claude DEBUSSY, Louis J. A. LEFEBURE, Jules MASSENET, Astor PIAZZOLLA i Johann STRAUSS.

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia wraz z Parafią pw. Chrystusa Króla serdecznie zapraszają na festiwalowe koncerty, zawsze w piątki o godzinie 19-tej w kościele pw. Chrystusa Króla przy pl. Kościelnym w Świnoujściu. Bilety w cenie 20,-zł do nabycia przed koncertem przy kosciele.

TPŚ-MP

Zobacz również

Emilbus zawiesza kursowanie busów do Szczecina

Minął czas, że busy były najszybszym środkiem transportu ze Świnoujścia do Szczecina. Emilbus poinformował, że …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.