Strona główna / Lokalne / Niepełnosprawni spoza miasta odsyłani na Karsibory

Niepełnosprawni spoza miasta odsyłani na Karsibory

Do tej pory pracownicy Żeglugi Świnoujskiej wpuszczali na promy typu Bielik osoby z kartą inwalidzką. Robili to nieformalnie – ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Po publikacji na jednym z portali internetowych listu od czytelnika zbulwersowanego tym, że inwalida podróżujący samochodem na niemieckich tablicach rejestracyjnych wjechał na prom,  ŻŚ już nie wpuszcza na Bieliki kierowców-inwalidów spoza miasta i  odsyłają ich na Karsibory.

W regulaminie przepraw promowych nie ma punktu pozwalającego zmotoryzowanym inwalidom spoza Świnoujścia do korzystania z promów na przeprawie Warszów. Niepełnosprawni mogli jednak liczyć na przychylność pracowników ŻŚ. Wystarczyło pokazać niebieską legitymację i wjechać na pokład.

– Wiem, że chętnych do przeprawieniem się Bielikiem jest sporo. Kalectwo nie jest niczym przyjemnym, tym bardziej jeśli dla kogoś chorego stanie w kolejce nie jest wskazane. Nie domagam się przywilejów, ale zwykłego zrozumienia. Kiedyś byłem pełnosprawny i nie rozumiałem problemów osób niepełnosprawnych,  dziś to się odmieniło – mówi Adam Kierończyk, po amputacji nogi.

Nasz komentarz

Regulamin korzystania z przepraw ustala prezydent miasta. Warto zastanowić się, czy nie powinno zrobić się gestu dla niepełnosprawnych jeszcze przed nadejściem wakacji. Tydzień temu radni przekonali się na własnej skórze, że w mieście jest całkiem sporo do zrobienia, aby być przyjaznym dla niepełnosprawnych. Poprawienie regulaminu przepraw byłby pierwszym krokiem.

Zobacz również

Policjanci sprawdzają numery seryjne rowerów

Świnoujscy policjanci prowadzą kontrole rowerzystów. Sprawdzają nie tylko czy łamią przepisy, ale także to czy …

9 komentarzy

 1. Proponuję, przed wykonaniem wpisu dowiedzieć się na czym polega inwalidztwo ruchowe i dopiero zabierać głos bo inaczej można wyjść na głupka.

  • Ty p……………….. ten kto wydaje kartę parkingową ,powinien się zastanowić !! A jeśli ona jest już wydana !!Wara o niej !!!! .WSTYDDDDDDDDDDDDDDD dla radnych miasta i ich poplecznika prezydenta. Komu przeszkadzają NIEPEŁOSPRAWNI!!???z park karta to śa jednostki które przyjadą tu zostawić swój pieniądz ,jadąc do sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych!!. Obyśśśśśśśśśś nigdy nie potrzebował wsparcia osób zdrowych !!

 2. Jak nie wpuszczają. .. wczoraj obok mnie wjeżdżał niepelnosprawny na DW i spokojnie na prom został wpuszczony.

 3. Po publikacji na jednym z portali internetowych. Jeden z portali….. Który to portal? bo portali u nas jak mrówków!

 4. nie_polityczny

  W kwestii formalnej…. nie ma karty inwalidzkiej ty jest Karta Parkingowa, ktora upowaznia do ulatwien w ruchu drogowym….
  Karta parkingowa potwierdza uprawnienia: do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do następujących znaków drogowych:

  B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
  B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
  B-3a zakaz wjazdu autobusów
  B-4 zakaz wjazdu motocykli
  B-10 zakaz wjazdu motorowerów
  B-35 zakaz postoju
  B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
  B-38 zakaz postoju w dni parzyste
  B-39 strefa ograniczonego postoju

  Takze jak cos portal publikuje, to niech pisze tak jak powinno brzmiec…

 5. Ale oni chcą żeby ich traktować jak pelnosprawnych wiec bardzo dobra decyzja

  • niepelnosprawnyWiesiek

   Aby cie spotkalo to co mnie jak tak sie wypowiada.Stan w kolejce na prom jak dzis 90 minut z chorym biodrem i kregoslopem .Jaki to problem jak by w ciagu dnia przejechalo nawet z 50 osib niepelnosprawnych.JESTESNIE mieszkancami bez serca i wasz prezydet tez .Rzycze wam aby spotkalo to was lub
   bliskich to moze zmienicie zdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.