Strona główna / Lokalne / Niepełnosprawni spoza miasta odsyłani na Karsibory

Niepełnosprawni spoza miasta odsyłani na Karsibory

Do tej pory pracownicy Żeglugi Świnoujskiej wpuszczali na promy typu Bielik osoby z kartą inwalidzką. Robili to nieformalnie – ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Po publikacji na jednym z portali internetowych listu od czytelnika zbulwersowanego tym, że inwalida podróżujący samochodem na niemieckich tablicach rejestracyjnych wjechał na prom,  ŻŚ już nie wpuszcza na Bieliki kierowców-inwalidów spoza miasta i  odsyłają ich na Karsibory.

W regulaminie przepraw promowych nie ma punktu pozwalającego zmotoryzowanym inwalidom spoza Świnoujścia do korzystania z promów na przeprawie Warszów. Niepełnosprawni mogli jednak liczyć na przychylność pracowników ŻŚ. Wystarczyło pokazać niebieską legitymację i wjechać na pokład.

– Wiem, że chętnych do przeprawieniem się Bielikiem jest sporo. Kalectwo nie jest niczym przyjemnym, tym bardziej jeśli dla kogoś chorego stanie w kolejce nie jest wskazane. Nie domagam się przywilejów, ale zwykłego zrozumienia. Kiedyś byłem pełnosprawny i nie rozumiałem problemów osób niepełnosprawnych,  dziś to się odmieniło – mówi Adam Kierończyk, po amputacji nogi.

Nasz komentarz

Regulamin korzystania z przepraw ustala prezydent miasta. Warto zastanowić się, czy nie powinno zrobić się gestu dla niepełnosprawnych jeszcze przed nadejściem wakacji. Tydzień temu radni przekonali się na własnej skórze, że w mieście jest całkiem sporo do zrobienia, aby być przyjaznym dla niepełnosprawnych. Poprawienie regulaminu przepraw byłby pierwszym krokiem.

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

9 komentarzy

 1. Proponuję, przed wykonaniem wpisu dowiedzieć się na czym polega inwalidztwo ruchowe i dopiero zabierać głos bo inaczej można wyjść na głupka.

  • Ty p……………….. ten kto wydaje kartę parkingową ,powinien się zastanowić !! A jeśli ona jest już wydana !!Wara o niej !!!! .WSTYDDDDDDDDDDDDDDD dla radnych miasta i ich poplecznika prezydenta. Komu przeszkadzają NIEPEŁOSPRAWNI!!???z park karta to śa jednostki które przyjadą tu zostawić swój pieniądz ,jadąc do sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych!!. Obyśśśśśśśśśś nigdy nie potrzebował wsparcia osób zdrowych !!

 2. Jak nie wpuszczają. .. wczoraj obok mnie wjeżdżał niepelnosprawny na DW i spokojnie na prom został wpuszczony.

 3. Po publikacji na jednym z portali internetowych. Jeden z portali….. Który to portal? bo portali u nas jak mrówków!

 4. nie_polityczny

  W kwestii formalnej…. nie ma karty inwalidzkiej ty jest Karta Parkingowa, ktora upowaznia do ulatwien w ruchu drogowym….
  Karta parkingowa potwierdza uprawnienia: do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do następujących znaków drogowych:

  B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
  B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
  B-3a zakaz wjazdu autobusów
  B-4 zakaz wjazdu motocykli
  B-10 zakaz wjazdu motorowerów
  B-35 zakaz postoju
  B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
  B-38 zakaz postoju w dni parzyste
  B-39 strefa ograniczonego postoju

  Takze jak cos portal publikuje, to niech pisze tak jak powinno brzmiec…

 5. Ale oni chcą żeby ich traktować jak pelnosprawnych wiec bardzo dobra decyzja

  • niepelnosprawnyWiesiek

   Aby cie spotkalo to co mnie jak tak sie wypowiada.Stan w kolejce na prom jak dzis 90 minut z chorym biodrem i kregoslopem .Jaki to problem jak by w ciagu dnia przejechalo nawet z 50 osib niepelnosprawnych.JESTESNIE mieszkancami bez serca i wasz prezydet tez .Rzycze wam aby spotkalo to was lub
   bliskich to moze zmienicie zdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.