Strona główna / Lokalne / Stłuczka u niemieckich sąsiadów? Radzimy co zrobić

Stłuczka u niemieckich sąsiadów? Radzimy co zrobić

Co zrobić, gdy będziemy mieć stłuczkę za granicą, np. w Ahlbecku, w głębi Unii Europejskiej? Czy zadziała wówczas nasze OC i AC? Przepisy są w takiej sytuacji dość precyzyjne i  bardzo podobne do polskich. Jednak trzeba pamiętać o kilku szczegółach.

Jeśli staliśmy się ofiarą szkody komunikacyjnej, musimy   zidentyfikować sprawcę, jego pojazd i zakład ubezpieczeń. W  przypadku, gdy szkody ograniczają się jedynie do uszkodzeń pojazdu wystarczy, że wspólnie ze sprawcą wypełnimy dwujęzyczny formularz  wspólnego zgłoszenia szkody. Natomiast, gdy doznamy obrażeń ciała powinniśmy wezwać policję na miejsce zdarzenia.

Po powrocie do kraju należy zgłosić się do Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych,  które wskaże nam adres właściwego reprezentanta do spraw roszczeń w Polsce. Znając nazwę ubezpieczyciela sami możemy sprawdzić na  www.pbuk.pl – mówi Anita Burchardt z biura ubezpieczeń AB Ubezpieczenia.

Bardzo ważne jest to, że w procesie likwidacji szkód zagranicznych obowiązuje zasada miejsca zdarzenia, czyli prawem właściwym jest prawo państwa, w którym powstaje szkoda. Po wypadku za granicą następuje zatem likwidacja szkody zgodnie z zagranicznym prawem odszkodowawczym i przepisami dotyczącymi ustalenia odpowiedzialności.

Pamiętajmy, aby w żadnym wypadku nie podpisywać dokumentów w niezrozumiałym dla nas języku – przestrzega Anita Burchardt. Przed wyjazdem zagranicznym można przyjść do naszego biura ubezpieczeń i dostaniemy dwujęzyczny formularz o wyrządzeniu szkody komunikacyjnej – dodaje.

Polisy OC wystawione przez polskich ubezpieczycieli są ważne we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (cała Unia  Europejska oraz Islandia, Lichtenstein i Norwegia) a także m.in. w Chorwacji, Serbii i Szwajcarii. Osoby wyjeżdżające do tych krajów nie potrzebują zielonej karty ani żadnych innych dokumentów potwierdzających ubezpieczenie.

Anita Burchardt

Agent ubezpieczeniowy firmy AB UBEZPIECZENIA. Specjalizuje się w ubezpieczeniach komunikacyjnych (OC-NW-Asistance-Auto-Casco), majątkowych, osobowych (NW, KL), firmowych i ubezpieczeniach na życie. Adres biura: ul. Armii Krajowej 3, 1 piętro, tel. 502 285 906.

Zobacz również

Nowi strażacy w szeregach Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu

25 listopada 2022 roku w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu odbyło się …

Jeden komentarz

  1. Odpowiednio trzeba się także zachować, jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie turystyczne i za granicą zdarzy się nam jakiś wypadek: https://ubea.pl/Jak-nie-stracic-szansy-na-zwrot-kosztow-leczenia-za-granica%2Cartykul%2C1064/ Jeśli nie zachowamy odpowiedniej procedury, może się okazać, że towarzystwo odmówi nam zwrotu kosztów leczenia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.