Strona główna / Lokalne / [FILM] Igranie ze śmiercią! Nagranie z przejazdu kolejowego

[FILM] Igranie ze śmiercią! Nagranie z przejazdu kolejowego

Kobieta śpiesząca się na prom miała sporo szczęścia! Przebiegła przez zamknięty przejazd kolejowy. Kilkanaście sekund później przejechał tamtędy pociąg.

Kierowcy przejeżdżający podczas opuszczania szlabanów, piesi i rowerzyści lekceważący opuszczone zapory – tak wygląda codzienność na przejeździe kolejowym na ul. Barlickiego. Nasz reporter obserwował przejazd kolejowy w tym miejscu.  Kilka metrów nad ziemią umieściliśmy drona z którego filmowaliśmy zachowanie kierowców, pieszych i rowerzystów.

Rano w tym miejscu przeprowadzono akcję "Bezpieczny przejazd". Kilku pracowników kolei ubranych w zielone kamizelki  rozdawało ulotki przestrzegające przed lekkomyślnym zachowaniem na przejeździe kolejowym. Kilkunastominutową akcję "odfajkowano". Gdyby podeszli do akcji poważnie,  być może ocaliliby czyjeś życie. Foto: Wojciech Basałygo
Rano w tym miejscu przeprowadzono akcję „Bezpieczny przejazd”. Kilku pracowników kolei ubranych w zielone kamizelki  rozdawało ulotki przestrzegające przed lekkomyślnym zachowaniem na przejeździe kolejowym. Kilkunastominutową akcję „odfajkowano”. Gdyby panowie podeszli do akcji poważnie,  być może ocaliliby czyjeś życie. Foto: Wojciech Basałygo

– Gdy stoimy wszyscy jeżdżą i przechodzą przepisowo. Gdy tylko odjeżdżamy, wszystko wraca do normy – opowiada jeden ze strażników. – Za przejazd na czerwonym świetle grozi mandat do 1 tys. złotych – informuje.

Nasz reporter był wieczorem na przejeździe kolejowym na którym rano przeprowadzono akcję informacyjną. Prawdziwą bezmyślnością popisała się pewna kobieta, która śpiesząc się na prom przebiegła przez torowisko przy opuszczonych szlabanach. Kilkanaście sekund później nadjechał pociąg. Moment nieuwagi i tragedia gotowa.

Śmierć na torach najczęściej powodują jednak nie piesi, a kierowcy.

– Monitoring, który już działa na ponad 1000 przejazdach kolejowo-drogowych potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców – respektowania zasad bezpieczeństwa – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. eksploatacji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Respektowanie zasad chroni wszystkich użytkowników przejazdów: kierowców na drodze i podróżnych w pociągach. Każdy kierowca i pieszy powinien mieć nie tylko wiedzę dotyczącą przepisów m. in. na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także świadomość, że ich przestrzeganie to dowód odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne oraz innych.

W Polsce jest ponad 12 700 przejazdów kolejowo-drogowych. Od 2005 roku liczba wypadków na nich zmniejszyła się o jedną trzecią (z 236 w 2005 r. do 155 w 2015 r.).Pozytywną tendencję odnotowano też w 2015 roku – na przejazdach o 12% mniej wypadków niż w 2014 roku. Od stycznia do marca 2016 roku na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 40 wypadków i kolizji, w których zginęło 18 osób. Podobna sytuacja była w ubiegłym roku.

Zobacz również

Święto Wojska Polskiego z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą …

4 komentarze

  1. Nie dajmy się zwariować, szukając taniej sensacji. Te szlabany są zamykane na pięć minut przed przejazdem pociągu. Często stojąc przed zamkniętym przejazdem słychać jak w megafonach kolejowych są zapowiedzi o tym że dany pociąg dopiero odjedzie z peronu. ( a ty człowieku se stój przy szlabanie jak ten ….).

  2. Przecież to jest reżyserka….hahahaha
    Ale w jakim celu?

  3. Materiał jest cięty.
    Te szlabany zazwyczaj zamykają kilka minut przed pociągiem – trochę przesada.

    Propaganda.

  4. BEZ PRZESADY, GDY BABSZTYL BYŁA JUŻ NA PROMIE DOPIERO WÓWCZAS TEN POCIĄG PRZEJECHAŁ. NIE ZGINĘŁABY NA PRZEJEŹDZIE KOLEJOWYM, MOGŁA ZA UTOPIĆ SIĘ GDYBY WYPADŁA Z PROMU! RYZYKUJEMY NA KAŻDYM KROKU!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.