Strona główna / Kultura / Wieczory Organowe: Koncert wirtuoza z Australii

Wieczory Organowe: Koncert wirtuoza z Australii

Za nami pierwszy lipcowy koncert organowy. Wykonawcą był Krzysztof CZERWIŃSKI, absolwent „Poznańskiej Szkoły Talentów” w klasie organów prof. J. Serafina, stypendysta Eastman of Music w Nowym Yorku, laureat nagrody tej uczelni, przyznawanej studentom, których kariera muzyczna rokuje największe nadzieje na przyszłość. Od 2012 roku Dyrektor Muzyczny Kościoła Uniwersyteckiego Macquarie Chapel w Sydney. Koncertował m. in. w Australii, Austrii, Francji, Holandii, USA i Wielkiej Brytanii. W świnoujskim Festiwalu zagrał po raz pierwszy.

Organowy wieczór rozpoczął Toccatą F-dur D. Buxtehudego. Utwór typowo barokowy w brzmieniu, z improwizacyjnie kształtowanym tematem muzycznym, znakomicie zagrany.

W koncercie organowym nie zabrakło kompozycji J.S. Bacha i publiczność wysłuchała genialnej Toccaty i Adagia C-dur. K. Czerwiński w Toccacie pewnie wykonał trudne technicznie, muzycznie bogate solo pedałowe, a w nastrój zadumy wprowadził grą melodyjnego Adagia.

Niezwykłe w odbiorze, wręcz wzruszające, były dwie części Suity Gotyckiej L. Boellmanna. Niezwykłość ta, to wyjątkowa  rejestracja świnoujskich organów. Piękna w harmonii dźwięków

Introdukcja – Chorał i pełna romantycznych uniesień Toccata.

Przeciwieństwem był kolejny utwór Ekstase  na organy solo,współczesnego kompozytora Jurgena Riegera, dedykowany K. Czerwińskiemu. W brzmieniu bardzo współczesny, w improwizowanym stylu, zdecydowany w rytmie, z jazzowymi akordami. Spokojny na początku, narastający aż do eksplozji dźwięków.

Koncert zakończyła „Rota” współczesnego polskiego kompozytora Bronisława Kazimierza Przybylskiego, inspirowana Rotą F. Nowowiejskiego.  Była to passacaglia – cykl wariacji, w których temat Roty „nie rzucim ziemi skąd nasz ród”  przewijał się w partii pedałowej. Utwór dramatyczny w brzmieniu, wręcz poruszający i porywający, zagrany z młodzieńczą pasją,  nagrodzony burzą braw.

Wspaniały koncert, godny galerii mistrzów.

Zobacz również

Kino na Leżakach: „Dalida. Skazana na miłość”

Już w najbliższa sobotę 13 sierpnia o godz. 20.45 odbędzie się kolejny seans „Kina Letniego na Wyspie”. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.