Strona główna / Lokalne / [FILM] Tak nie wyprzedzaj motocyklisty

[FILM] Tak nie wyprzedzaj motocyklisty

Jazda motocyklem po mokrej drodze nie jest łatwa. Niemal każdy manewr grozi upadkiem. Najechanie na kałużę może skończyć się wypadkiem. Dlatego wyprawa w niesprzyjających warunkach atmosferycznych wymaga wybitnej ostrożności. Nie  tylko kierujących jednośladami, ale również kierowców samochodów.

Jeden z motocyklistów wybrał się w podróż do Świnoujścia. Na swojej drodze spotkał innego użytkownika drogi, który podczas wyprzedzania według niego nie zachował należytego odstępu. Kierowca motocykla miał na kasku przymocowaną kamerę, która nagrała całe zdarzenie. Film umieścił na YouTube. Motocyklista dogonił kierowcę mercedesa i zwrócił mu uwagę, aby na przyszłość jechał ostrożniej.

Co mówi na ten temat kodeks drogowy?

Art. 16 pkt 4 mówi, że kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Tyle przepisy. Słowo „możliwie” ma w tej sytuacji kluczowe znaczenie. Podczas deszczu na pasie do jazdy gromadzą się oleje, płyny do spryskiwaczy i piasek. W trakcie deszczu na jezdni tworzą niebezpieczną substancję, która może spowodować poślizg i w konsekwencji przewrócenie się motocyklisty. Motocyklista z filmu twierdzi, że nie mógł jechać przy prawej krawędzi jezdni, bo stała tam woda.

Art. 24. pkt 1 mówi, że kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu. Z kolei punkt 2 mówi, że kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m. Czy był? Na filmie widać, że odległość od wyprzedzanego pojazdu jest bardzo bliska. Dochodzą do tego bardzo trudne warunki atmosferyczne. Zatem czy zachowano ostrożność?

Na przyszłość życzymy zarówno kierowcom motocykli, jak i aut osobowych więcej zrozumienia. Wszyscy jesteście pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

Zobacz również

Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na sprowadzenie ciała do Polski

Umarł dobry człowiek, kochający mąż i ojciec. Pochodził z małej miejscowości, był ojcem trójki dzieci, …

10 komentarzy

 1. Następny filmik tego autora https://www.youtube.com/watch?v=nDhbD4r1puA przed Dargobądziem
  czas 06;30 do 7:17 3 x przekroczona linia ciągła.

 2. Kiedyś gdy byłem u babci na wsi widziałem jak dwa barany walą się łbami… tak tylko mi się to przypomniało.

 3. Mokro, ślisko ale nawet na chwilę motocyklista nie zwolnił.

 4. ukarał motocyklistę za jazdę środkiem, poznaniak z misją, dobrze że to przeżyli..

 5. Motocyklista bezmozg jedzie środkiem drogi jakoś wody nie widać na jezdni sam się prosi żeby zostać dawca i od kiedy to można jechać stowka i przekraxzac
  Linie ciągła FILMIK WYSYŁAM NA POLICJE PAN Z MOTOCYKLA MANDAT BĘDZIE DUŻY

 6. Dlaczego na filmiku upublicznione sa numery rejestracyjne innych pojazdów ???…………

 7. Następny pierwszy losowo wybrany filmik tego samego autora https://www.youtube.com/watch?v=ahf_5MOsbiU ; minuta 1:00 pas do jazdy na wprost a szanowny motocyklista skręca w lewo, czy to przypadek,że znów przez przez linię ciągłą. No tak ledwo świtało, komu mogło by to przeszkadzać.

 8. 3:33 minuta nagrania, szanownego motocyklisty widać linia ciągła nie obowiązuje jak wyjeżdza do przejazdu kolejowego. Przyganiał kocioł garnkowi.

 9. Trzeba było temu przybłędzie z samochodu wysmarować szyby kupą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.