Strona główna / Lokalne / [FILM] Sprawdzają teren wykrywaczami metalu. Po co?

[FILM] Sprawdzają teren wykrywaczami metalu. Po co?

Tuż przy Podziemnym Mieście pojawili się ludzie z wykrywaczami metalu. Idąc tyralierą przeczesują metr po metrze. Z ziemi wyciągają metalowe przedmioty. Czy to poszukiwacze skarbów? Kim są tajemniczy ludzie?

DSC_0119Wykrywacze metalu co chwila piszczą informując o znalezieniu czegoś interesującego. Później za pomocą saperki trzeba odkopać przedmiot. Czasami jest to łuska, innym razem moneta. – Jest, mam! – krzyczy jeden z mężczyzn przeczesujących las. – To wieczko od skrzynki amunicyjnej – stwierdza. Cieszy się przy tym jak małe dziecko na widok pierwszego w życiu resoraka. Po chwili wyjaśnia się kim są i czego szukają w lesie koło Przytoru.

– Przygotowujemy teren pod badanie georadarem. Musimy go oczyścić z metalowych przedmiotów, które tu zalegają. To przede wszystkim śmieci powojenne, ale zdarzają się też relikty z II wojny światowej. Dziś znaleźliśmy jakieś elektryczne rozgałęźniki, fragment skrzynki amunicyjnej, pokrywki – wymienia Robert Michalski.- Przyjechaliśmy z Łodzi, Skierniewic, Zabrza. Wszyscy jesteśmy członkami Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego. Przy okazji poprzez eksplorację chcemy wydobyć te przedmioty, aby ocalić od zapomnienia pewne fakty i wydarzenia z przeszłości z nimi związane – dodaje.

art-poszukiwacze4Mężczyźni spędzają ze swoimi rodzinami wakacje w Świnoujściu. Przy okazji oddając się swojej pasji. To kolejna, piąta edycją „Wakacji z Historią” podczas której pasjonaci spędzają aktywnie czas, w zamian pomagając w przywracaniu zabytkom ich świetności.

Poszukiwacze przyjechali do Świnoujścia na zaproszenie Piotra Piwowarczyka z Muzeum Obrony Wybrzeża. Na początku sierpnia na terenie obiektu będą prowadzone badania z użyciem georadaru. To jeszcze tajemnica po co, jednak my już możemy ujawnić rąbka tajemnicy, że związane będzie z programem Bogusława Wołoszańskiego.

Od kilku lat do Świnoujścia zjeżdżają miłośnicy historii. Rok temu do Świnoujścia przyjechało blisko 40 osób. Wspólnie sprzątali 1-wojenne fortyfikacje. Dzięki ich pracy turyści mogli zwiedzać fortyfikacje bez ryzyka, że znajdą w nich samochodowe opony, czy sterty śmieci.

 

Zobacz również

Centrum Usług Mulnik. Do wydzierżawienia działki pod działalność.

Miasto ogłosiło przetarg na dzierżawę ostatnich 12 działek pod działalność gospodarczą na terenie powstające właśnie …

Jeden komentarz

  1. Autor jest chyba fanem filmu Dzień Swistaka. Cosik mu się powtarza w artykule. ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.