czwartek , 6 października 2022
Strona główna / Lokalne / Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicach wewnętrznych zakończona

Tymczasowo przywrócona kontrola graniczna na granicach wewnętrznych zakończona

O północy 2 sierpnia zakończyły się tymczasowo przywrócone kontrole na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej, które trwały od 4 lipca. Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali łącznie przeszło 37 tysięcy osób i prawie 3 tysiące środków transportu. Zatrzymali łącznie 25 osób. W całym kraju natomiast Straż Graniczna skontrolowała 484.986 osób i 54.338 środków transportu. Zatrzymała łącznie 321 osób. W 61 przypadkach zastosowała procedurę przewidzianą na sytuacje szczególne, umożliwiającą pielgrzymom przekroczenie polskiej granicy pomimo niespełnienia wszystkich warunków wjazdu na terytorium RP.

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału SG do kraju nie wpuścili 14 osób. Z liczby tej 13 odmówiono wjazdu w Kołbaskowie i i 1 osobie w Gdańsku Rębiechowie. Głównymi przyczynami był brak dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium naszego państwa ( 9 osób) i z uwagi na zagrożenie dla porządku publicznego oraz bezpieczeństwa wewnętrznego (2 cudzoziemców: ob. Pakistanu i ob. Włoch). Najwięcej osób odprawiono granicznie w Kołbaskowie – 18.062, w Gdańsku Rębiechowie – 11.312 i w lotniczym przejściu granicznym w Szczecinie Goleniowie – 7907.W całym kraju spośród 321 zatrzymanych osób aż 174 przekroczyło granicę RP wbrew przepisom, a 97 było poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości.
Zatrzymani za usiłowanie przekroczenia granicy RP wbrew przepisom to osoby, które nie posiadały dokumentów uprawniających do jej przekroczenia lub posługiwały się sfałszowanymi dokumentami, ale również migranci będący w niemieckiej procedurze uchodźczej i posiadający dokumenty pobytowe RFN, którzy wybrali się do Polski na zakupy. Osoby poszukiwane ścigane były zarówno przez polski wymiar sprawiedliwości, jak i Europejskimi Nakazami Aresztowania.
Wśród wszystkich 321 zatrzymanych byli obywatele 43 państw, w tym: 122 ob. Ukrainy, 89 ob. RP, 12 ob. Rosji, 11 ob. Litwy i 11 ob. Mołdowy i 8 ob. Białorusi. Pozostali to m.in. obywatele Kazachstanu, Gruzji, Iraku, Syrii, Pakistanu, Chin, Egiptu czy Armenii. Najliczniejszą grupę osób zatrzymanych za przekroczenie granicy RP wbrew przepisom stanowili obywatele Ukrainy (93), natomiast wśród ściganych listami gończymi najwięcej było Polaków (78).
Wobec 61 osób zastosowano procedurę przewidzianą na sytuacje szczególne, która umożliwiła przekroczenie granicy RP pielgrzymom niespełniającym wszystkich warunków wjazdu. Dzięki temu pielgrzymi m.in. z Republiki Demokratycznej Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Filipin, Wietnamu, Kongo, USA, Ekwadoru dotarli do Krakowa, by wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. Kodeks Graniczny Schengen i ustawa o cudzoziemcach dopuszczają możliwość wjazdu obywatela państwa trzeciego do Polski na okres nie dłuższy niż 15 dni pomimo niespełnienia wszystkich warunków wjazdu. Zezwolenie na wjazd następuje ze względów humanitarnych, ze względu na interes narodowy lub zobowiązania międzynarodowe.STATYSTYKA

• Skontrolowano 484.986 osób i 54.338 środków transportu.

• Zatrzymano w sumie 321 osób z 43 państw, głównie obywateli Ukrainy (122),RP (89), Rosji (12), Litwy (11), Mołdowy (11), Białorusi (8), Kazachstanu (5), Gruzji (5), Iraku (5), Syrii (4), Pakistanu (4), Chin (4), Egiptu (3) i Armenii (3).

• Spośród 321 osób zatrzymanych: 174 przekroczyło granicę RP wbrew przepisom, 97 poszukiwano listami gończymi, a 50 zatrzymano z innych przyczyn.

• Wśród zatrzymanych za przekroczenie granicy wbrew przepisom było m.in. 93 ob. Ukrainy, 10 ob. Mołdowy, 8 ob. Rosji, 5 ob. Białorusi, po 4 ob. Syrii, Chin, Gruzji, Pakistanu i Iraku, po 3 ob. Polski, Armenii, Egiptu i Kazachstanu;

• Poszukiwani listami gończymi byli obywatele z 10 krajów, w tym najliczniejszą grupę stanowili Polacy (78) i Litwini (9).

• Osoby zatrzymane z innych przyczyn, tj. z powodu przeterminowania pobytu w Polsce, poruszania się pojazdem pochodzącym z kradzieży, czy za przemyt towarów akcyzowych, to głównie obywatele Ukrainy (27), Polski (8) i Rosji (3).

 

Zobacz również

Konsorcjum belgijsko-katarskie wybuduje terminal w Świnoujściu

Wiadomo już kto chce wybudować terminal kontenerowy w Świnoujściu. To belgijsko-katarskie konsorcjum. Poinformował o tym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.