Strona główna / Kultura / Wieczory Organowe: Koncert muzycznych wzruszeń

Wieczory Organowe: Koncert muzycznych wzruszeń

W pierwszy sierpniowy ciepły wieczór, kościół pw. Chrystusa Króla powoli zapełniał się publicznością. Festiwalowy koncert zapowiadał się interesująco i nie zawiódł publiczności. Wystąpiło dwóch znakomitych wirtuozów instrumentalistów;

Roman PERUCKI – prof. klasy organów gdańskiej Akademii Muzycznej, pierwszy organista Katedry Oliwskiej, Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz

Łukasz DŁUGOSZ – europejska gwiazda polskiego fletu, wielokrotny laureat konkursów fletowych w Polsce i za granicą, m.in. I nagrody i trzech specjalnych w IX Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Timisoarze (2004), I nagrody i trzech specjalnych w IV Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Aversie (2007). W 2012 roku odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Roman PERUCKIKoncert rozpoczął, solo na organach, Roman Perucki utworem M. Regera „Halleluja Gott zu loben”, wymagającym niezwykłej biegłości gry. Już pełen napięcia, potężny w brzmieniu początek kompozycji i technika gry zrobiły wrażenie. Nie zabrakło utworu J.S. Bacha – Sonaty C-dur zagranej w duecie flet i organy. Razem brzmiały jak dialog obu instrumentów, zwłaszcza w partiach wolniejszych, natomiast w szybszych flecista Łukasz Długosz ukazał wirtuozerię gry na tym instrumencie.

W tym roku mija 150 rocznica urodzin polskiego kompozytora Mieczysława Surzyńskiego, R. Perucki wykonał organowe Wariacje nt. znanej pieści religijnej „Kto się w opiekę”. Utwór zróżnicowany w brzmieniu i natężeniu, momentami dramatyczny, znakomicie zagrany.

W duecie wysłuchano dwóch utworów. Nastrojowej „Melodii na flet i organy Denisa Bedarda – współczesnego kanadyjskiego kompozytora dzieł organowych i instrumentalnych oraz Janusza Bieleckiego dwóch części Sonaty libera., utworu z 2013 roku. W obu tych kompozycjach dominujący był piękny dźwięk fletu, a momentami w akompaniamencie organowym słychać było drugi flet. Wspaniałe kompozycje dialogu małego i dużego instrumentu.

Pewnym zaskoczeniem dla publiczności była Suita Hevelia Juliena Breta – współczesnego francuskiego kompozytora, wykonana solo na organach przez R. Peruckiego. Utwór jest hołdem dla słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Usłyszeliśmy wiele różnych tanecznych rytmów w ciekawych organowych brzmieniach .

Program koncertu kończyła niewielkich rozmiarów, a jakże piękna Aria Wojciecha Kilara, zagrana w duecie, a Łukasz Długosz swą grą wydobył nawet łkanie fletu.

Publiczność owacyjnymi brawami na stojąco nagrodziła artystów za wspaniałą grę.

W podziękowaniu za uznanie, wirtuozi na bis wykonali Ave Maria G. Cacciniego.

To był koncert pełen muzycznych wzruszeń, a kto nie był, niech żałuje.

MP, foto JP

Zobacz również

Pamiętajmy, aby oznaczyć swoją posesję. To numer, który może uratować życie

Mogłoby się wydawać, że widoczny numer posesji jest zaledwie mało znaczącym szczegółem. Nic bardziej mylnego, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.