Strona główna / Kultura / Wieczory Organowe: Koncert muzyki i poezji

Wieczory Organowe: Koncert muzyki i poezji

W najbliższy piątek ( 12 sierpnia) przy zabytkowych organach zasiądzie i grać będzie, ulubiony

przez  świnoujską publiczność prof. Andrzej CHOROSIŃSKI. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. F. Rączkowskiego i w klasie kompozycji prof. T. Paciorkiewicza. W 1972 r. uczestniczył w kursie mistrzowskim u prof. Floor Peetersa w Belgii.

Jest laureatem wielu konkursów organowych m.in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w RFN i wyróżnienia w Konkursie Bachowskim w Belgii. Koncertuje niemal we wszystkich krajach Europy oraz obu Ameryk, a także w Korei Południowej i w Japonii.  Jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.

Andrzej Chorosiński to nie  tylko mistrz gry organowej, ale także kompozytor oraz autor licznych transkrypcji utworów orkiestrowych na organy. W swym artystycznym dorobku ma nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe – ponad 20 płyt, w tym także nagraną na świnoujskich organach. Jest konsultantem i autorem projektów budowy organów w Polsce oraz w Niemczech, Kanadzie i w Japonii.

art-michałPiękną poezję recytował będzie Michał  CHOROSIŃSKI – aktor, który ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie w 1999 r. W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu pt. „Psałterz Renesansowy” .

W 2001 r. otrzymał nagrodę Grand Prix na II Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu.   Współpracował  z wieloma wybitnymi reżyserami m.in. J. Hoffmanem,

  1. Grabowskim, P. Miśkiewiczem, J. Szurmiejem. Brał udział w wielu polskich filmach, m.in. „Ogniem i mieczem”, „Stara baśń” oraz licznych serialach TV – „Adam i Ewa”,Pierwsza miłość”, „Klan”. Dużą popularność przyniosła Mu rola Leszka Skalskiego w serialu „M jak miłość”. Był gościnnym aktorem Teatru Słowackiego, Teatru Ludowego, Teatru STU w Krakowie oraz teatrów w Jeleniej Górze i w Kaliszu. Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego i gościnnie występuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.

W programie koncertu muzyka Mieczysława Surzyńskiego, Karola Szymanowskiego, Charlesa Marie Widora, Wolfganga  Amadeusza Mozarta, Roberta Schumanna i Alexandre Guilmannta oraz poezja wieszcza Adama Mickiewicza.

Początek koncertu godz. 19-ta. Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia serdecznie zaprasza.

 

Zobacz również

Komunikacja miejska. Będzie 5 nowych Solarisów

Najpóźniej za rok Komunikacja Autobusowa sp. z o.o. odbierze 5 nowych autobusów wyprodukowanych przez Solaris …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.