poniedziałek , 26 września 2022
Strona główna / Kultura / W poniedziałek rozpoczyna się FAMA!
Foto: Joanna Kurdziel-Morytko

W poniedziałek rozpoczyna się FAMA!

Ponad 100 wydarzeń artystycznych, 12 dni festiwalu, twórcy debiutujący, wydarzenia specjalne oraz Sponsor Tytularny – tak w skrócie przedstawia się tegoroczna Fama GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki.

Oprócz finansowania ze środków Miasta Świnoujście, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Zachodniopomorskiego otrzymaliśmy także w tym roku wsparcie od firmy GAZ-SYSTEM S.A, która została Sponsorem Tytularnym festiwalu.

Po raz kolejny młodzi twórcy przejmą władzę nad Świnoujściem, gdzie od 15 sierpnia odbędzie się szereg koncertów, spektakli teatralnych, happeningów, wystaw i spotkań literackich. Festiwal Fama GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki zakończymy w piątek 26 sierpnia Koncertem Finałowym „Wiwaty i kwiaty” (Amfiteatr), wyreżyserowanym przez znanych artystów kabaretowych: Władysława Sikorę (Potem) i Jarosława Sobańskiego (Ciach, Słuchajcie).

Tradycyjnie w programie festiwalu kilka wydarzeń specjalnych. W ramach cyklu „Miejsca literatury” odbędą się spotkania z autorami, którzy w swojej twórczości poruszają szeroko pojęty temat „wyspy”. Będą to: Maciej Wasielewski („Jutro przypłynie królowa”), Dionisios Sturis („Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy”) i Marcin Kącki („Białystok. Biała siła, czarna pamięć”).

46. Fama GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki to także wyjątkowe koncerty premierowe: „Andriej Wyszyński. Przemówienia sądowe” (Wójciński/Szmańda Quartet, Roksana Vikaluk, Marcin Gokieli), „Opowieść o bezsennej nocy” (Chór UTH, Candelaria Saenz Valiente, Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz), „Wariacje Kolbergowskie” (Kapela Maliszów, Orkiestra Smyczkowa UMFC, Adam Klocek). Gościem specjalnym festiwalu będzie również Piotr Banach, założyciel zespołów Hey i Indios Bravos, który tym razem zagra z Katarzyną Sondej jako duet BAiKA. Do Świnoujścia powróci Michał Kempa – jeden z laureatów Nagrody Tryton 2015 – który wystąpi z innymi ulubieńcami Świnoujścia: Sekcją Muzyczną Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn.

Nad pracą najważniejszych uczestników festiwalu – debiutujących artystów, twórców sceny niezależnej i studentów uczelni artystycznych – czuwać będą renomowani pedagodzy, a poszczególne sekcje zwieńczą projekty premierowe, wśród nich koncert wokalistów „Moja paranoja – piosenki Jonasza Kofty” oraz dwie wystawy: „Ciało otwarte” (sztuki wizualne) i „Wyspa” (fotografia).

Festiwal Fama GAZ-SYSTEM Terminal Sztuki zagości na miejskich scenach (Amfiteatr, Muszla Koncertowa, Miejski Dom Kultury, Hala w Basenie Północnym, Galeria Miejsce sztuki44), na Warszowie, w Jazz Clubie Central’a – Scena i Uzdrowisku Świnoujścia S.A., a także w miejscach, z którymi współpracujemy realizując cykl „Zaproś Famę do siebie” i „Fama na dzień dobry” (Pokój 24, Restauracja Hamaki, Cafe Paris, Drink & Bar Sito, Evka Vegebar, Arena Łucznicza Uznam, szkoła KiteJunkies, Zielony Rynek Pod Zegarem i in.)

Zobacz również

Za nami 259. parkrun

W ostatnią sobotę września w Parku Zdrojowym zebrało się 35 ochotników, którzy zechcieli w pięknych …

3 komentarze

  1. Bezpośrednie relacje ze świnoujskiego 46. Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA 2016 przygotowane przez ekipę szczecińskiej telewizji będzie można zobaczyć na ogólnopolskiej antenie TVP3 w piątek 26 sierpnia o godz. 14:35, 15:35 i 16:30 oraz na antenie TVP3 Szczecin o godz. 18:00, 18:15, 18:50 i 19:15.

  2. Wojtek elektryk

    Ja jestem aktywnie co roku na FAMA .Dziękuję miastu Świnoujście i sponsorom za tą wspaniałą imprezę.Nie sądzę, żeby było za głośno , jak niektórzy narzekają.Głośno to bywa często na niemieckiej plaży w Ahlbeck.Pozdrawiam

  3. już pisze skargę , że jest za głośno i trzeba przyciszyć ! bo nie mogę odpoczywać przy takich dzikusach w muszli koncertowej czy tam amfiteatrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.