Strona główna / Lokalne / Uznamski Festiwal Muzyki: Szwecja spotyka się z wyspą dwóch krajów – wyspą Uznam

Uznamski Festiwal Muzyki: Szwecja spotyka się z wyspą dwóch krajów – wyspą Uznam

Bogaty w tradycję Uznamski Festiwal Muzyki, który odbędzie się w dniach 24.9.-14.10.2016, dedykowany jest muzyce ze Szwecji. Jej różnorodność zaprezentowana zostanie po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam. Na Festiwalu wystąpią wybitni międzynarodowi i szwedzcy wirtuozi oraz zespoły; Gidon Kremer, Gotland Blasarkvintett, Ann Hallenberg, Jan Lisiecki, Kremerata Baltica czy też Baltic Sea Philharmonic. Szwecja po raz drugi jest krajem partnerskim Uznamskiego Festiwalu Muzyki, który odwiedzi ok. 14.000 gości w ramach 30 koncertów.

Co łączy Uznam ze Szwecją? Natura, kultura oraz mentalność południa Szwecji, które są do siebie podobne. W latach 1648 – 1720 wyspa Uznam wraz z okolicą stanowiły część Królestwa Szwecji. Kościół w Benz został odbudowany przez szwedzkiego urzędnika, natomiast szwedzka królowa Krystyna Wazówna była właścicielką dóbr Pudagla.

W ramach Uznamskiego Festiwalu Muzyki odbędzie się 30 koncertów. Lokalizacje poszczególnych koncertów są bardzo zróżnicowane: są nimi zamki, kościoły, sala cesarska Kaiserbädersaal w kurorcie Seebad Heringsdorf, hotele z okresu cesarstwa, okazały  zabytek przemysłowy historyczno-technicznego muzeum Peenemünde czy też bogate w tradycje miasto portowe Świnoujście. Również w regionie Achterland, malowniczo skierowanej ku lądowi stronie wyspy, goście i melomani będą mieli okazję przeżyć koncerty odzwierciedlające całą muzyczną różnorodność Szwecji.

Do głównych atrakcji 23. Uznamskiego Festiwalu Muzyki należy między innymi koncert inauguracyjny w wykonaniu Baltic Sea Philharmonic, którego skład tworzą młodzi muzycy ze wszystkich dziesięciu krajów nadbałtyckich. Na początek zaprezentują w hali turbin historyczno-technicznego muzeum w  Peenemünde wraz z Kremerata Baltica i gwiazdami muzyki Gidonem Kremerem i Kristjanem Järvi utwory Weinnberrga, Stenhammara, Pärta i Czajkowskiego. Prezentując „Svansong” Pärtsa oraz „Jezioro łabędzie” Czajkowskiego, to właśnie  łabędź będzie głównym elementem przedstawienia. Koncert inauguracyjny odbędzie się 24 września o godzinie 20:00.

W Świnoujściu odbędzie się koncert polskiego pianisty Wojciecha Waleczka oraz kwintetu Gotlands Blasarkvintett, który zwróci uwagę na fakt, że również Polska i Szwecja kiedyś były mocno ze sobą powiązane za pośrednictwem wspólnej dynastii Wazów. Dnia 5 października podczas wieczornego koncertu o godzinie 19:30 zabrzmią również utwory Mozarta i Beethovena w Miejskim Domu Kultury. Natomiast 29 września o godzinie 19.30 w kościele St. Marien Kirche w mieście  Uznam słynna Akademia Muzyki Dawnej, będąca wielokrotnym laureatem nagrody Echo w kategorii muzyki klasycznej rozpocznie muzyczne poszukiwania romantycznej duszy Szwecji.

Szwedzka śpiewaczka operowa, mezzosopranistka i gwiazda światowej sławy Ann Hallenberg została w tym roku laureatką Londyńskiej Nagrody Operowej. Dnia 27 września, o godzinie 19.30 zaprezentuje w kościele ewangelickim w Zinnowitz w ramach koncertu pod tytułem „Koncert dworski u królowej Szwecji” utwory włoskich kompozytorów, którzy byli wspierani finansowo przez królową Krystynę Wazównę ze środków pochodzących z jej dóbr Pudagla na Uznamie.

Tegoroczną Uznamską Nagrodę Muzyczną fundacji Oscara i Very Ritterów w kwocie 5000 € przyznano szwedzkiemu artyście Danielowi Lozakovichowi. W niedzielę, 4 września 2016 roku o godzinie 17:00 odbędzie się w Heringsdorfie z udziałem jednego z zespołów o wielkiej tradycji, światowej sławy kwartetu Gewandhaus-Quartet z Lipska przyznanie nagród w ramach koncertu upamiętniającego Kurta Masura (†) – honorowego patrona Uznamskiego  Festiwalu Muzyki.

Informacje i bilety możliwe do zdobycia pod numerem +49/38378-34647 lub pod adresem www.usedomer-musikfestival.de.

Zobacz również

Komunikacja miejska. Będzie 5 nowych Solarisów

Najpóźniej za rok Komunikacja Autobusowa sp. z o.o. odbierze 5 nowych autobusów wyprodukowanych przez Solaris …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.