Strona główna / Lokalne / Komary nie tylko w Świnoujściu

Komary nie tylko w Świnoujściu

W Międzyzdrojach, Wolinie, Wisełce, Dziwnowie, a także dalej: Ustce, Rowach i Łebie pojawiły się komary na niespotykaną do tej pory skalę.

W naszym przypadku uwarunkowany jest położeniem Miasta Świnoujście. Przeprowadzone przez dr Aleksandrę Gliniewicz oraz dr Katarzynę Rydzanicz, a także przez Krzysztofa Szpilę badania wykazały jednoznacznie, że decydującą rolę odgrywają warunki środowiskowe w granicach administracyjnych miasta oraz na przylegających do niego terenach. Świnoujście położone jest pośród rozległych terenów podmokłych o charakterze otwartym i leśnym. Tereny te bądź bezpośrednio przylegają do zabudowy mieszkaniowej, bądź łączą się z nią poprzez fragmenty lasu (łatwiejsze dla penetracji przez komary, niż suche tereny otwarte).

– Podkreślić należy również, że zarówno w tym, jak i w poprzednich latach, przypadki pojawiania się dużych ilości komarów były incydentalne. Natomiast przez większość sezonu skutecznie je zwalczano – tłumaczy Robert Karelus z magistratu.

Objęcie całego tego obszaru zabiegami zwalczania jest niemożliwe z powodów prawnych. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, w obszarze Karsiborskiej Kępy i Obszarów Natury 2000 obowiązuje zakaz stosowania środków chemicznych.  Akcji odkomarzania nie prowadzą też sąsiadujące z nami gminy niemieckie.

– Akcja odkomarzania polega na walce z larwami poprzez aplikacje preparatów larwobójczych do zbiorników wodnych oraz zwalczanie środkami chemicznymi dorosłych form komarów. Rozpoczyna się już na początku kwietnia – mówi Robert Karelus.

Przeprowadzone badania składu gatunkowego komarów wykazały, że walka z komarami, które wylęgają się na terenie Gminy Miasta Świnoujście, poprzez ich likwidację już w fazie larwalnym, jest skuteczna.

Problemem jest natomiast walka z gatunkami, które wylęgają się poza granicami miasta. W tym przypadku możemy walczyć jedynie z osobnikami już dorosłymi. A jedyną skuteczną metodą są opryski. Można je jednak stosować tylko w ograniczonej części miasta i określonych godzinach. Poza tym, mają one szerokie spektrum działania i działają zabójczo również na inne owady, w tym pszczoły.

Problemy w walce z komarami nie tylko sprowadzają się do położenia miasta ale uzależnione są od panujących warunków pogodowych w sezonie wiosenno-letnim – wysokie opady, utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi komarów. Także panujące warunki atmosferyczne, jak chociażby padające deszcze powodują ,że akcja odymiania staje się czasami syzyfową.

Zobacz również

Świnoujście. Zakaz kąpieli na części kąpieliska

Z uwagi na pojawienie się sinic, dziś 17 sierpnia 2022r. dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji …

9 komentarzy

  1. Jaka jest aktualnie sytuacja z komarami w Swinoujsciu (07.09.2016) ?

  2. Drodzy mieszkancy swinoujscia – ja tutaj juz nigdy nie przyjade. Wielu takich jak ja tez. Rozumiem wszystko ale nie po to jade na wakacje by siedziec z zamknietymi oknami w skislym dusznym pokoju z dzieckiem. Lepiej wybierajcie swoje wladze bo swinoujscie tanie nie jest. Pokoj okolo 200 zl, jedna rubka z frytkami 50 zl. Taniej jest poleciec na riwoere turecka. Ma sie tam tez gearancje pogody.

  3. Ten portal coraz częściej próbuje udowadniać że białe jest czarne a czarne jest białe. Szkoda. Ludzie głupi nie są panie redaktorze i obrona czyiś zaniedbań działa na pana niekorzyść.

  4. Co za bzdury! Na poczatku maja byly zrobione po stronie niemieckiej skuteczne odkomarzanie !

  5. Czy ten artykuł jest sponsorowany przez władze miasta, po to aby się mogły wybielić z nic-nie-robienia? Czy ktoś z piszących był chociażby w Międzyzdrojach aby potwierdzić te tezy? Ja byłem i komarów w takiej, zatrważającej ilości nie zauważyłem ani nie doświadczyłem na swojej skórze. Ktoś tu nas chce oszukać, tudzież ściemnić. Portal, czy władze miasta? A może jedno i drugie? Nieładnie, oj nieładnie.

  6. I co z tego że nie tylko w Świnoujściu? W Świnoujściu płacimy za odkomarzanie, a nie za to żeby nie można było ulicą przejść bez pogryzień…

  7. Buahaha nieźle usprawiedliwienie dla urzedasow 🙂 🙂 Śmiech na sali. Jeśli chodzi o Natura 2000 rozumiem ze opryskow na komary robić nie można ale wyciąć las i zrównać wszystko z ziemią pod budowę terminalu kontenerowego juz tak. Brawo. Samozaoranie poziom master

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.