Strona główna / Lokalne / Komary nie tylko w Świnoujściu

Komary nie tylko w Świnoujściu

W Międzyzdrojach, Wolinie, Wisełce, Dziwnowie, a także dalej: Ustce, Rowach i Łebie pojawiły się komary na niespotykaną do tej pory skalę.

W naszym przypadku uwarunkowany jest położeniem Miasta Świnoujście. Przeprowadzone przez dr Aleksandrę Gliniewicz oraz dr Katarzynę Rydzanicz, a także przez Krzysztofa Szpilę badania wykazały jednoznacznie, że decydującą rolę odgrywają warunki środowiskowe w granicach administracyjnych miasta oraz na przylegających do niego terenach. Świnoujście położone jest pośród rozległych terenów podmokłych o charakterze otwartym i leśnym. Tereny te bądź bezpośrednio przylegają do zabudowy mieszkaniowej, bądź łączą się z nią poprzez fragmenty lasu (łatwiejsze dla penetracji przez komary, niż suche tereny otwarte).

– Podkreślić należy również, że zarówno w tym, jak i w poprzednich latach, przypadki pojawiania się dużych ilości komarów były incydentalne. Natomiast przez większość sezonu skutecznie je zwalczano – tłumaczy Robert Karelus z magistratu.

Objęcie całego tego obszaru zabiegami zwalczania jest niemożliwe z powodów prawnych. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, w obszarze Karsiborskiej Kępy i Obszarów Natury 2000 obowiązuje zakaz stosowania środków chemicznych.  Akcji odkomarzania nie prowadzą też sąsiadujące z nami gminy niemieckie.

– Akcja odkomarzania polega na walce z larwami poprzez aplikacje preparatów larwobójczych do zbiorników wodnych oraz zwalczanie środkami chemicznymi dorosłych form komarów. Rozpoczyna się już na początku kwietnia – mówi Robert Karelus.

Przeprowadzone badania składu gatunkowego komarów wykazały, że walka z komarami, które wylęgają się na terenie Gminy Miasta Świnoujście, poprzez ich likwidację już w fazie larwalnym, jest skuteczna.

Problemem jest natomiast walka z gatunkami, które wylęgają się poza granicami miasta. W tym przypadku możemy walczyć jedynie z osobnikami już dorosłymi. A jedyną skuteczną metodą są opryski. Można je jednak stosować tylko w ograniczonej części miasta i określonych godzinach. Poza tym, mają one szerokie spektrum działania i działają zabójczo również na inne owady, w tym pszczoły.

Problemy w walce z komarami nie tylko sprowadzają się do położenia miasta ale uzależnione są od panujących warunków pogodowych w sezonie wiosenno-letnim – wysokie opady, utrzymująca się wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi komarów. Także panujące warunki atmosferyczne, jak chociażby padające deszcze powodują ,że akcja odymiania staje się czasami syzyfową.

Zobacz również

Rzecznik KEP o limitach w kościołach: trzeba się odwołać do odpowiedzialności proboszczów

Nie ma ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportów covidowych. Przepis jest przepisem, ale jak zawsze …

9 komentarzy

  1. Jaka jest aktualnie sytuacja z komarami w Swinoujsciu (07.09.2016) ?

  2. Drodzy mieszkancy swinoujscia – ja tutaj juz nigdy nie przyjade. Wielu takich jak ja tez. Rozumiem wszystko ale nie po to jade na wakacje by siedziec z zamknietymi oknami w skislym dusznym pokoju z dzieckiem. Lepiej wybierajcie swoje wladze bo swinoujscie tanie nie jest. Pokoj okolo 200 zl, jedna rubka z frytkami 50 zl. Taniej jest poleciec na riwoere turecka. Ma sie tam tez gearancje pogody.

  3. Ten portal coraz częściej próbuje udowadniać że białe jest czarne a czarne jest białe. Szkoda. Ludzie głupi nie są panie redaktorze i obrona czyiś zaniedbań działa na pana niekorzyść.

  4. Co za bzdury! Na poczatku maja byly zrobione po stronie niemieckiej skuteczne odkomarzanie !

  5. Czy ten artykuł jest sponsorowany przez władze miasta, po to aby się mogły wybielić z nic-nie-robienia? Czy ktoś z piszących był chociażby w Międzyzdrojach aby potwierdzić te tezy? Ja byłem i komarów w takiej, zatrważającej ilości nie zauważyłem ani nie doświadczyłem na swojej skórze. Ktoś tu nas chce oszukać, tudzież ściemnić. Portal, czy władze miasta? A może jedno i drugie? Nieładnie, oj nieładnie.

  6. I co z tego że nie tylko w Świnoujściu? W Świnoujściu płacimy za odkomarzanie, a nie za to żeby nie można było ulicą przejść bez pogryzień…

  7. Buahaha nieźle usprawiedliwienie dla urzedasow 🙂 🙂 Śmiech na sali. Jeśli chodzi o Natura 2000 rozumiem ze opryskow na komary robić nie można ale wyciąć las i zrównać wszystko z ziemią pod budowę terminalu kontenerowego juz tak. Brawo. Samozaoranie poziom master

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.