Strona główna / Lokalne / Zdradzamy plan tegorocznych Dni Twierdzy
Operacja "Nie do pomyślenia" miała być podobna do operacji D-Day w Normandii. Na plażach miały desantować się tysiące żołnierzy.

Zdradzamy plan tegorocznych Dni Twierdzy

Tematem przewodnim tegorocznej edycji (już szóstej!) Dni Twierdzy na Wyspach będzie „Operacja Nie Do Pomyślenia” (ang. „Operation Unthinkable”), czyli plan inwazji zachodnich aliantów na Związek Radziecki opracowany przez Churchilla. Zaplanowany na wrzesień 1945 roku, miał być próbą wyrwania Polski spod jarzma stalinizmu.

– Scenariusz widowiska opiera się na operacji desantowej sił alianckich na świnoujskich plażach. Podczas widowiska, podziwiać można będzie ponad setkę rekonstruktorów, dwa okręty desantowe Marynarki Wojennej, dwa czołgi T-34 – znanych chociażby z serialu „Czterej pancerni i pies” – czy legendarnego Shermana! „Ważnym punktem inscenizacji będą również spadochroniarze z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem generała Sosabowskiego” – opisuje Piotr Kucharski z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu – „W ich rolę wcielą się między innymi spadochroniarze z elitarnej jednostki, którzy po wylądowaniu na tyłach sowietów, wysadzą w powietrze… a to już tajemnica, którą poznają wszyscy ci, którzy przybędą sobotę (10.09) w okolice słynnego Wiatraka podziwiać wyczyny naszych komandosów. Zapraszamy!”

Zobacz również

Mikołajkowy parkrun. Na mecie czekały pierniczki

Ho…, ho…, ho… taki sygnał do startu dał na sobotnim parkrunie Mikołaj, po czym wszyscy …

Jeden komentarz

  1. o ktorej godzinie desant??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.